Orienteering Australia

Official results for ACT Long Distance Championships: ACT League #11, NSW SL #13, Slap Up Creek

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Long Distance Championships: ACT League #11, NSW SL #13, Slap Up Creek
Organisers: Orienteering NSW / Parawanga Orienteers
Date: Sunday 1 September 2019

M21A

11 500 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matt DoyleAO A1:02:335:26
2Brodie NankervisEV T1:05:08+2:355:39
3Matthew CraneAO A1:07:45+5:125:53
4Martin DentRR A1:10:56+8:236:10
5Toby WilsonGO N1:16:54+14:216:41
6Robert BennettNC N1:18:22+15:496:48
7Mark GregsonRR A1:22:52+20:197:12
8Dave MeyerSH N1:23:30+20:577:15
9Paul de JonghBS A1:23:47+21:147:17
10Ian MeyerSH N1:37:43+35:108:29
11Hamish ProsserAO A1:40:44+38:118:45
12Gareth CandyAO A2:07:25+1:04:5211:04
13Jesse PiiroinenBS A2:20:11+1:17:3812:11

M21AS

5 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew SlatteryRR A48:118:45
2Jose ZapataRR A58:49+10:3810:41
Chris FitzgeraldGS Ndid not start

M10

2 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Connor DentRR A14:246:15
2Hayden DentRR A14:26+0:026:16

M12A

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alton FreemanBF N17:065:42
2Elye DentRR A18:48+1:426:16
3Jonathan NolanUR N21:11+4:057:03

M14A

4 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie WoolfordBB N32:217:53
2Owen RadajewskiPO A33:22+1:018:08
3Alex WoolfordBB N36:31+4:108:54
4Timothy McConaghyGO N56:06+23:4513:40
Bodie TerrillBS Adid not start

M16A

6 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David StocksBS A37:476:17
2Sam WoolfordBB N42:17+4:307:02
3Toby LangBS A43:50+6:037:18
4Selwyn SweeneyWH N55:29+17:429:14
Cameron WillIK Nmispunched
Patrick Shelton AgarAO Adid not start

M20A

8 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick MillerBS A53:366:01
2Ryan StocksBS A57:54+4:186:30
3Oscar WoolfordBB N1:16:46+23:108:37
4Brendan WilsonBS A1:39:49+46:1311:12
Angus LeungGO Nmispunched
Tristan MillerBS Adid not start

M35A

8 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Istvan KerteszGO N1:46:2711:57
2Gary BuchanEU V2:04:25+17:5813:58

M40A

7 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben RattrayRR A56:177:30
2Damien EnderbyNC N1:09:25+13:089:15
3Fedor IskhakovRR A1:11:10+14:539:29

M45A

7 500 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jock DavisBF N52:066:56
2Andy HoggPO A53:33+1:277:08
3Tate NeedhamRR A59:50+7:447:58
4Matthew StocksBS A1:03:16+11:108:26
5Greg BarbourBF N1:05:59+13:538:47
6Paul CuthbertPO A1:07:03+14:578:56
7Ant NolanUR N1:13:33+21:279:48
8Shane TrotterNC N1:17:36+25:3010:20
9Miles EllisBF N1:21:24+29:1810:51
10Peter McConaghyGO N1:28:36+36:3011:48
11Greg WilsonBS A1:36:05+43:5912:48
12Michael RadajewskiPO A1:40:14+48:0813:21
James HeyesPO Amispunched
Gareth ProsserNo club membershipdid not start
Peter MillerBS Adid not start

M50A

6 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael WarltersUR N55:179:12
2John MorrisIK N1:06:12+10:5511:02
3Mark FreemanBF N1:06:54+11:3711:09
4Hamish MackieBF N1:12:04+16:4712:00 Download route in GPX format
5John Shelton AgarAO A1:17:09+21:5212:51
6Peter AnnettsGO N1:21:19+26:0213:33
7Dmitry StukovWH N1:22:33+27:1613:45
Graham AtkinsPO Amispunched
Shane DoyleUR Ndid not start

M55A

5 500 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WoolfordBB N37:486:52
2Ian ProsserAO A41:53+4:057:36
3Ari PiiroinenBS A46:30+8:428:27
4Andy SimpsonBF N54:54+17:069:58 Download route in GPX format
5Martin WehnerWE A55:10+17:2210:01
6Jon GlanvillePO A55:52+18:0410:09
7Jack LaingPO A1:04:43+26:5511:46
8Martin EtheringtonPO A1:08:30+30:4212:27
9Maurice PattenRR A1:11:46+33:5813:02
10Ken YoungBS A1:42:23+1:04:3518:36
11Stephen GoggsRR A1:52:58+1:15:1020:32
Lance ReadUG Qdid not start

M60A

5 500 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert VincentNC N45:138:13
2Eoin RotheryBF N46:42+1:298:29
3Geoff TodkillNC N48:51+3:388:52
4David PolandBS A53:12+7:599:40
5Ross StewartBS A53:20+8:079:41
6Grant McDonaldAO A55:22+10:0910:04
7Alex DaveyWR N57:17+12:0410:24
8Russell BlatchfordIK N57:43+12:3010:29
9Rodney ParkinBN N1:02:48+17:3511:25
10Tony GarrPO A1:03:23+18:1011:31
11Michael BurtRR A1:05:16+20:0311:52
12Mark WilmottNo club membership1:09:32+24:1912:38
13Geoff PeelNC N1:09:55+24:4212:42
14Phil WalkerPO A1:15:19+30:0613:41
15David JenkinsBS A1:38:38+53:2517:56

M65A

4 200 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John ScownAO A38:359:11
2Nick DentCC N40:45+2:109:42
3Bruce BowenPO A42:04+3:2910:00
4Bill JonesRR A46:21+7:4611:02
5Rudi LandsiedelNC N46:43+8:0811:07
6Colin PriceCC N48:41+10:0611:35
7Gordon WilsonBN N50:21+11:4611:59
8Russell CreedTF Q55:41+17:0613:15
9Johnny PetersenGO N1:28:36+50:0121:05
10John HardingPO A1:50:51+1:12:1626:23
Michael RoylanceBF Nmispunched
Narasimha Rao BandiPO Adid not finish
Geoff WoodACTdid not start

M70A

4 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jim LeeNC N47:0511:12
2Greg ChatfieldUG Q49:20+2:1511:44
3Ross BarrGO N50:03+2:5811:55
4Hugh MooreRR A51:08+4:0312:10
5Robert AllisonRR A53:55+6:5012:50
6Eric WainwrightRR A55:30+8:2513:12
7Robert RapkinsEN Q1:03:41+16:3615:09
8Jim MerchantGO N1:25:28+38:2320:20
Terry BluettBN Nmispunched

M75A

3 600 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le CarpentierSH N51:2614:17
2John FosterWE A53:20+1:5414:48
3Peter MeyerSH N1:08:29+17:0319:01
4Dick OgilvieUR N1:09:17+17:5119:14
5Darryl ErbacherPO A1:10:27+19:0119:34
6David HoggPO A1:11:58+20:3219:59
7John SuttonRR A1:12:17+20:5120:04
8Frank IngwersenPO A1:30:31+39:0525:08
9Bryant AllenPO A1:39:25+47:5927:36
John SuominenWE Adid not start

M80A

2 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert MouattRR A47:2718:15
2John HodsdonSH N53:59+6:3220:45
Geoffrey DabbBS Amispunched

M85A

2 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino MeuronenBS A1:15:4729:08

W21A

7 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grace CraneAO A59:347:56
2Jennifer EnderbyNC N1:08:22+8:489:06
3Anna SheldonUG Q1:11:19+11:459:30
4Rebecca GeorgeBF N1:24:35+25:0111:16
5Melissa AnnettsGO N1:35:45+36:1112:46
Briohny SeamanWR Ndid not finish
Rebecca MintyACTdid not start
Anna FitzgeraldGS Ndid not start

W10

2 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mira WalterRR A18:107:53
2Katy HoggPO A35:58+17:4815:38
3Nicola McConaghyGO N42:31+24:2118:29

W12A

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alice RadajewskiPO A30:3510:11
2Ariadna IskhakovaRR A30:57+0:2210:19
3Ella HoggPO A32:30+1:5510:50
Layla GoshtiPO Adid not start

W14A

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N22:258:00
2Ingrid Shelton AgarAO A28:23+5:5810:08
3Lyra SimpsonBF N28:55+6:3010:19
4Aoife RotheryRR A32:29+10:0411:36
Maggie MackayUR Ndid not start

W16A

3 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natalie MillerBS A32:168:57
2Mikayla EnderbyNC N38:36+6:2010:43
3Andra LeungGO N42:37+10:2111:50

W20A

5 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin YoungBS A44:208:03
2Ella CuthbertPO A1:02:22+18:0211:20
Ivy ProsserBS Amispunched

W35A

6 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mace NeveRR A1:05:2610:54
2Phoebe DentRR A1:12:23+6:5712:03
3Nikolett HalmaiGO N1:13:50+8:2412:18

W40A

5 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Allison JonesRR A47:518:42
2Marina IskhakovaRR A50:59+3:089:16
3Kathie DentRR A1:03:07+15:1611:28
4Cathy HoggPO A1:03:19+15:2811:30

W45A

5 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda AllisonRR A48:558:53
2Natalie SmithPO A53:20+4:259:41
3Cath ChalmersRR A1:04:36+15:4111:44
4Shiona WillIK N1:11:11+22:1612:56
5Helen O'CallaghanBB N1:22:01+33:0614:54
6Melanie ChristieUR N1:22:22+33:2714:58
Silke SpeierBS Adid not start

W50A

4 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda SestaUR N44:1810:32
2Alison InglisBS A45:43+1:2510:53
3Chris StocksBS A54:29+10:1112:58
4Margaret PeelNC N57:42+13:2413:44
5Edith GrayAO A1:18:07+33:4918:35
6Susan KitchenerBF N1:39:36+55:1823:42
Wendy ReadUG Qmispunched
Kirsten WehnerWE Adid not start

W55A

4 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toni BrownBS A45:2410:48
2Carol OsborneBF N46:26+1:0211:03
3Sue GarrPO A49:02+3:3811:40
4Carol HardingBS A51:34+6:1012:16
5Joanna ParrBF N57:52+12:2813:46
6Airdrie LongGO N1:10:53+25:2916:52
7Elaine BennettNC N1:11:56+26:3217:07
8Amanda MackieBF N1:20:46+35:2219:13
Jane SayeAO Amispunched

W60A

3 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Debbie DaveyWR N35:349:52
2Geraldine ChatfieldUG Q40:09+4:3511:09
3Hilary WoodCC N42:06+6:3211:41
4Mary McDonaldAO A44:47+9:1312:26
5Liz AbbottPO A48:47+13:1313:33
6Elizabeth DunbarPO A1:05:57+30:2318:19

W65A

3 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn PallasCC N47:4913:16
2Kerryne JonesRR A55:48+7:5915:30
3Judy AllisonRR A56:59+9:1015:49
4Valerie BarkerBS A59:09+11:2016:25
5Coral DowBS A1:39:12+51:2327:33
Ann ScownAO Amispunched
Lynn DabbsWH Nmispunched

W70A

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsBS A35:0313:28
2Val HodsdonSH N39:13+4:1015:05
3Pat MiethkePO A46:08+11:0517:44
4Jan CandyKO W56:41+21:3821:48

W75A

2 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A42:2116:17
2Carolyn ChalmersNC N58:30+16:0922:30

W85A

1 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N54:3332:05

M35AS

4 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane JenkinsNC N59:5414:15

M45AS

4 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert BradleyWH N54:2212:56
2Paul SweeneyWH N1:16:30+22:0818:12

M55AS

3 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew Mac DonaldBF N46:4512:59
2Cameron OsborneBF N47:02+0:1713:03
3Peter OrrNC N51:01+4:1614:10
4Tom de JonghBS A58:26+11:4116:13
5Ellis LeungGO N1:19:32+32:4722:05
Ron PallasUR Ndid not start
Michael HanrattyGO Ndid not start

M65AS

2 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kevin WilliamsWH N44:4817:13
2Dave LottyUR N52:55+8:0720:21
3Michael D'AscenzoBS A1:22:41+37:5331:48

W35AS

3 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caroline JenkinsNC N1:13:4320:28

W45AS

2 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola NyghBF N38:1714:43
2Maureen FitzpatrickWH N50:12+11:5519:18

W55AS

2 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maria OrrNC N46:0117:41
2Jane BarnettBS A46:21+0:2017:49
Gayle ShepherdUR Ndid not start

W65AS

1 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn D'AscenzoBS A36:3521:31
Cheryl BluettBN Nmispunched

MJuniorB

4 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Josh RobardsBS A47:1111:30
2Ben McConaghyGO N1:21:30+34:1919:52
3William NolanUR N1:52:27+1:05:1627:25

WOpenB

2 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kelly CandyAO A32:1211:30
2Deirdre SharkeyPO A42:56+10:4415:20
3Wendy McConaghyGO N44:52+12:4016:01
4Hind NeedhamRR A46:37+14:2516:38
5Jane BolandUR N56:58+24:4620:20
6Susan HallissyBS A1:01:18+29:0621:53
7Amy TingRR A1:23:44+51:3229:54

M/WOpenEasy

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Sue HealyUR Nmispunched

M95A

1 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Hermann WehnerWE Amispunched

Hard2EOD

2 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kerry BennetNo club membership56:2521:41
2Ingrid FosterNo club membership1:09:37+13:1226:46

M/W10Novice

2 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Layla DentRR A25:3111:05
2Veronika IskhakovaRR A25:46+0:1511:12
3Tessa RadajewskiPO A26:20+0:4911:26
4Jessica CandyAO A32:35+7:0414:10
Alma WalterRR Adid not start

Please report errors in the result list to the organiser.