Orienteering Australia

Official results for Melbourne City Race 2019, Docklands

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Melbourne City Race 2019, Docklands
Organisers: Dandenong Ranges Orienteering Club / Orienteering Victoria
Date: Sunday 13 October 2019

Men 1 - Long Hard

7 400 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter HodkinsonVIC35:094:45
2Aston KeyMF V36:59+1:504:59
3Brodie NankervisEV T37:07+1:585:00
4Kerrin RattrayMF V40:23+5:145:27
5Todd NeveMF V41:21+6:125:35
6Jensen KeyMF V41:37+6:285:37
7Duncan CurrieGO N42:08+6:595:41
8Peter HobbsDR V42:09+7:005:41
9Simon RouseDR V42:41+7:325:46
10Andrew HillWH N42:55+7:465:47
11Ricky ThackrayBO W44:58+9:496:04
12Matt van der PeetBK V45:08+9:596:05
13Brody McCarthyYV V45:12+10:036:06
14Mason ArthurMF V45:34+10:256:09
15Tom LothianBK V47:20+12:116:23
16Andrew RowanBK V48:18+13:096:31
17Scott GavensBK V48:26+13:176:32
18Toby CooperBK V48:48+13:396:35
19Ted van GeldermalsenYV V49:37+14:286:42
20Michael Ridley-SmithGO N50:34+15:256:50
21Shannon RyanOV/No club52:09+17:007:02
22James RogersOV/No club54:36+19:277:22
23Angus RobertsOV/No club54:37+19:287:22
24Warwick DavisTK V54:49+19:407:24
25Martin KozmaBK V55:19+20:107:28
26Andrew TurnerOV/No club55:23+20:147:29
27Toby Richard CooperEU V57:00+21:517:42
28Kevin WheelerMF V58:50+23:417:57
29Conan PrendergastEU V58:54+23:457:57
30Blair TrewinYV V59:17+24:088:00
31Thomas WhiteheadNC N1:02:34+27:258:27
32Jim GlaspoleNE V1:09:00+33:519:19
33Ka kit ChanOV/No club1:19:26+44:1710:44
34Chris KateifidesOV/No club1:24:19+49:1011:23
Bruce ArthurMF Vdid not finish
Stephen DunbarBK Vdid not finish
Luke HainesBK Vdid not finish
David PrenticeNE Vdid not finish
Warwick WilliamsEU Vdid not finish Download route in GPX format
Warren KeyMF Vdid not start

Men 2 - Medium Hard

6 500 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum WhiteYV V40:506:16
2Daniel StottVIC41:05+0:156:19
3Keith TonkinBorder Lin42:12+1:226:29
4Gavin BennetteYV V42:25+1:356:31
5Dion KeechMF V44:15+3:256:48
6Graeme DawsonGO N48:03+7:137:23
7Ian DoddDR V51:39+10:497:56
8Bruce PatersonAR V51:43+10:537:57
9Paul BensonBK V52:11+11:218:01
9Jonathan RicksRR A52:11+11:218:01
11James LithgowGO N56:17+15:278:39
12Ian DaviesDR V57:04+16:148:46
13Roch PrendergastEU V57:33+16:438:51
14Warwick SelbyGO N1:00:18+19:289:16
15Cormac McCarthyYV V1:00:25+19:359:17
16Darren EnjeesBG V1:01:59+21:099:32
17Stuart McWilliamDR V1:11:34+30:4411:00
Mark BaxterNE Vdid not finish
Tim HatleyBK Vdid not finish
Peter DalwoodDR Vdid not start

Men 3 - Short Hard

4 600 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Raul SiirakOV/No club33:597:23
2James LoveDR V34:46+0:477:33
3Rodney PhillipsMF V35:35+1:367:44
4Lachlan FeuerherdtBG V36:07+2:087:51
5Stephen CollinsBK V37:42+3:438:11
6Bill VandendoolBK V38:57+4:588:28
7Gordon WilsonBN N39:58+5:598:41
8Andrew HunterBK V41:15+7:168:58
9Martin WilsonBerkshire44:01+10:029:34
10Alex RicksRR A44:29+10:309:40
11Paul PrudhoeCC N44:53+10:549:45
12John GavensBK V45:05+11:069:48
13Geoff ArmstrongNE V45:07+11:089:48
14Ron ScholesYV V46:33+12:3410:07
15Luke FeuerherdtBG V47:59+14:0010:25
16Peter CusworthBK V49:42+15:4310:48
17Elliott WallOV/No club51:16+17:1711:08
18Shad WallOV/No club51:26+17:2711:10
19Cooper WallOV/No club51:45+17:4611:15
20Wayne LoveDR V51:54+17:5511:16
21Peter DickiePeninsula54:17+20:1811:48
22Lincoln PatersonYV V54:35+20:3611:51
23Barry McCraeYV V56:59+23:0012:23
24Peter GroverDR V1:02:23+28:2413:33
25Greg TamblynBK V1:02:36+28:3713:36
26Peter BeggsTK V1:03:29+29:3013:48
27David GoddardYV V1:06:14+32:1514:23
28Kevin MorrisBK V1:13:18+39:1915:56
Ross BarrGO Ndid not finish
Murray HannaBK Vdid not finish
Terry MurphyUR Ndid not finish
Peter YeatesDR Vdid not finish
Ryan DaviesDR Vdid not start
John MeekingYV Vdid not start

Men 4 - Moderate

3 700 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniel SchneiderOV/No club40:2710:55
2Joshua FeuerherdtBG V43:59+3:3211:53
3Robert SprySH N49:21+8:5413:20
4Mike SalvarisOV/No club1:07:55+27:2818:21
5Desmond GregoryOV/No club1:10:57+30:3019:10
6Ian BakerVIC1:16:53+36:2620:46
7Russell PiochOV/No club1:22:09+41:4222:12
8Michael HubbertBK V1:35:04+54:3725:41
Ashley WhiteYV Vdid not finish
Carl DalheimMF Vdid not start

Men 5 - Easy

3 100 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew LaytonNE V23:147:29
2Joel CrothersDR V27:50+4:368:58
3Tony CrothersOV/No club29:13+5:599:25
4Toby WhyteOV/No club41:52+18:3813:30
5Isaac PrivitelliOV/No club41:53+18:3913:30
6Cam WhyteOV/No club42:33+19:1913:43
7Noel McVeyTK V45:01+21:4714:31
8Matt HevernOV/No club46:15+23:0114:55
9Evan GavinsBK V48:26+25:1215:37

Women 1 - Long Hard

7 400 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natasha KeyMF V45:326:09
2Yulia ShutkovskayaNE V50:21+4:496:48
3Liis JohansonMF V51:52+6:207:00
4Asha SteerDR V53:55+8:237:17
5Clare BrownridgeBG V55:22+9:507:28
6Arabella PhillipsEV T58:14+12:427:52
7Kate GavensBK V1:00:03+14:318:06
8Erin van der PeetBK V1:03:06+17:348:31
9Josephine YeatmanNE V1:04:42+19:108:44
10Denise PikeDR V1:19:28+33:5610:44
11Candice HanrahanOV/No club1:24:20+38:4811:23
Nicola DalheimMF Vdid not finish
Helen WalpoleDR Vdid not finish
Natasha SpargOWAdid not start

Women 2 - Medium Hard

6 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather O'DonnellYV V47:347:19
2Sarah DaviesDR V59:31+11:579:09
3Katherine TurnerNE V1:01:04+13:309:23
4Serryn EenjesBG V1:03:14+15:409:43
5Maree PlattBG V1:15:17+27:4311:34
Julia BlairOV/No clubdid not finish
Susan CannellOV/No clubdid not finish

Women 3 - Short Hard

4 600 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Milla KeyMF V35:227:41
2Jeannette MerzOLG KAKOWA36:15+0:537:52
3Linda SestaUR N37:27+2:058:08
4Isabella Zinzan-DickiePeninsula37:29+2:078:08
5Sarah LoveDR V39:54+4:328:40
6Sophie TavernaCH V40:34+5:128:49
7Carolyn JacksonBK V40:37+5:158:49
8Christine KiddierBorder Lin44:03+8:419:34
9Vida FoxOV/No club44:06+8:449:35
10Sally BarlowDR V45:31+10:099:53
11Ewa RoosOV/No club46:07+10:4510:01
12Wendy TavernaCH V47:01+11:3910:13
13Cassandra DuttonOV/No club47:17+11:5510:16
14Carolyn LaytonNE V47:56+12:3410:25
15Sue KeyMF V50:40+15:1811:00
16Ruth GoddardYV V51:23+16:0111:10
17Philippa Lohmeyer-CollinsBK V53:03+17:4111:31
18Libby MeekingYV V53:15+17:5311:34
19Barbara DawsonGO N53:28+18:0611:37
20Raelee EenjesBG V55:05+19:4311:58
21Judi HerkesBK V57:40+22:1812:32
22Melanie ChristieUR N58:11+22:4912:38
23Elizabeth HatleyBK V1:00:57+25:3513:15
24Simone EdwardsOV/No club1:01:39+26:1713:24
25Jocelyn WattsYV V1:04:28+29:0614:00
26Heather LeslieBK V1:05:08+29:4614:09
27Ilze YeatesDR V1:19:12+43:5017:13
28Pamela KingDR V1:19:44+44:2217:20
29Margaret KerteszEU V1:20:14+44:5217:26
Zoe FlemingBK Vdid not finish
Margi FreemantleYV Vdid not finish
Lace AdrianoOV/No clubdid not start
Aleisha BaldBK Vdid not start
Jennifer Lud-ayenOV/No clubdid not start
Christa RemolacioOV/No clubdid not start
Rebecca ShawBK Vdid not start

Women 4 - Moderate

3 700 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMF V34:239:17
2Linda AnderssonOV/No club38:08+3:4510:18
3Maya BennetteYV V38:50+4:2710:29
4Kate FrancisMF V39:23+5:0010:38
5Helen MurphyUR N43:43+9:2011:48
6Eleanor WilliamsEU V48:20+13:5713:03 Download route in GPX format
7Debbie DoddDR V48:45+14:2213:10
8Valerie BrammallEV T55:20+20:5714:57
9Brooke AyresBK V56:20+21:5715:13
10Sheila AyresBK V57:04+22:4115:25
11Samantha LoveDR V1:07:54+33:3118:21
12Rosie SalvarisBK V1:08:50+34:2718:36
13Natalie PiochOV/No club1:22:09+47:4622:12
14Tegan HarrisOV/No club1:22:13+47:5022:13

Women 5 - Easy

3 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lydia StottOV/No club30:079:42
2Sophia PrivitelliOV/No club42:27+12:2013:41
3Lowenna EmburyOV/No club46:51+16:4415:06
3Sarah FitzpatrickOV/No club46:51+16:4415:06
5Mia GavensBK V48:30+18:2315:38
Christine PrivitelliOV/No clubdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.