Orienteering Australia

Official results for 2019 NSW MTBO Sprint Championships / MTBO NOL

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2019 NSW MTBO Sprint Championships / MTBO NOL
Organisers: Newcastle Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Saturday 6 April 2019

M12

3 640 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Jonathon NolanNC Nmispunched

M14

3 640 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anakin TrotterNC N41:0311:16

W14

3 640 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N50:4713:57

W16

3 640 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla EnderbyNC N46:3012:46

W20

4 130 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arabella PhillipsEV T42:1710:14
2Rhiannon PrenticeNC N53:46+11:2913:01

M21

4 930 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim DomanNC N33:406:49
2Tommy HayesAuckland33:44+0:046:50
3Joel YoungMT Q35:41+2:017:14
4Ricky ThackrayBO W36:42+3:027:26
5Hamish MackieBF N37:45+4:057:39
6Robert BennettNC N38:47+5:077:52
7Scott GavensBK V38:59+5:197:54
8Wayne EliotWO W48:28+14:489:49
9William ThompsonNC N59:07+25:2711:59

W21

4 230 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Georgia SkeltonCounties Manukau30:117:08
2Tegan KnightbridgeNorth West34:56+4:458:15
3Carolyn JacksonBK V36:53+6:428:43
4Sally-Anne HendersonNC N37:56+7:458:58
Nichole DeanNC Nmispunched

M40

4 930 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael Ridley-SmithGO N43:158:46 Download route in GPX format
2Scott SimsonNC N47:44+4:299:40
3Damien EnderbyNC N50:04+6:4910:09
4Shane TrotterNC N50:58+7:4310:20
5Ori GudesUR N52:17+9:0210:36 Download route in GPX format
6Ant NolanUR N54:10+10:5510:59
7Brad MertensNC N58:28+15:1311:51
8Martin CousinsGO N1:02:57+19:4212:46
9Marcus LeeNC N1:05:28+22:1313:16

W40

4 130 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicole SellinNo club membership48:1511:40
2Rochelle CoxGO N50:46+2:3112:17
Carol PearceNC Nmispunched
Cassandra ThompsonNC Ndid not start

M50

4 230 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BarbourBF N36:248:36
2Andrew SkeltonCounties Manukau36:36+0:128:39
3Ben CoetzerWO W47:11+10:4711:09
4Simon NottNC N52:56+16:3212:30
5John SkiltonMT Q52:59+16:3512:31
6Eric YoungNo club membership53:00+16:3612:31
Craig SteffensMT Qmispunched Download route in GPX format
David KingWellingtonmispunched

W50

3 730 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC N31:278:25
2Amanda MackieBF N47:06+15:3912:37
3Diana CharltonNC N1:10:21+38:5418:51
Jennifer EnderbyNC Nmispunched

M60

4 130 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Darryl SmithAL T33:068:00
2Robert PrenticeNC N34:17+1:118:18
3Geoff TodkillNC N35:32+2:268:36
4Robert VincentNC N35:41+2:358:38
5Rob GardenNorth West37:36+4:309:06
6Richard RobinsonSO Q38:23+5:179:17
7Bill VandendoolBK V42:14+9:0810:13
8Rodney ParkinBN N42:56+9:5010:23
9Peter CusworthBK V44:33+11:2710:47
10David FirmanEN Q45:53+12:4711:06
11Simon PhillipsEV T46:47+13:4111:19
12Chris WilmottIK N59:45+26:3914:28
13Jim AndersonNC N1:12:18+39:1217:30
Michael SchaferSO Qmispunched

W60

3 640 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather LeslieBK V39:0610:44
2Norah SkiltonMT Q46:55+7:4912:53

M70

3 730 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rick ArmstrongAW V32:528:48
2Leigh PrivettAW V38:16+5:2410:15
3Graham FowlerNC N39:12+6:2010:30
4Reid MoranTF Q43:09+10:1711:34
5Robert LewinNC N48:10+15:1812:54

W70

3 640 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kathy LileyYV V49:3013:35
Toy MartinNC Nmispunched

Recreational 1

4 130 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruben CannNC N57:0513:49
1Michael CannNC N57:0513:49
3Liam CannNC N57:09+0:0413:50
Roger WilliamsNC Nmispunched
Warren QuiltyNC Nmispunched
Ian ThomasNo club membershipdid not start

Recreational 2

3 640 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane JenkinsNC N34:009:20
2Rudi LandsiedelNC N39:20+5:2010:48
3Rowena Arron and Bastian GehlNC N59:35+25:3516:22

E-Bike

4 130 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BaconNC N30:197:20

Please report errors in the result list to the organiser.