Orienteering Australia

Official results for 2019 NSW MTBO Long Championships / MTBO NOL

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2019 NSW MTBO Long Championships / MTBO NOL
Organisers: Newcastle Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Sunday 7 April 2019

M12

9 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonathan NolanNC N40:004:24

M14

9 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anakin TrotterNC N2:09:4714:18

W14

9 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N1:57:0112:54

W16

9 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla EnderbyNC N1:54:0012:34

W20

10 890 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNC N2:00:4411:05
Arabella PhillipsEV Tmispunched

M21

16 120 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim DomanNC N1:49:556:49
2Ricky ThackrayBO W2:05:49+15:547:48
3Tommy HayesOG2:05:52+15:577:48
4Hamish MackieBF N2:12:05+22:108:11
5Joel YoungMT Q2:19:17+29:228:38
6Scott GavensBK V2:36:01+46:069:40
7Derrick CantNo club membership3:00:54+1:10:5911:13
8William ThompsonNC N3:26:19+1:36:2412:47
Ryan PuklovskiNC Nmispunched
Wayne EliotWO Wdid not start
Robert BennettNC Ndid not start

W21

12 520 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Georgia SkeltonCounties Manukau1:54:179:07
2Carolyn JacksonBK V2:01:03+6:469:40
3Tegan KnightbridgeNorth West2:05:57+11:4010:03
4Sally-Anne HendersonNC N2:24:55+30:3811:34
Nichole DeanNC.Ndid not finish

M40

14 380 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael Ridley-SmithGO N2:10:259:04 Download route in GPX format
2Damien EnderbyNC N2:14:59+4:349:23
3Brad MertensNC N2:21:09+10:449:48
4Shane TrotterNC N2:33:47+23:2210:41
5Matt BaconNC N2:34:07+23:4210:43
6Daniel EvansNC N2:35:34+25:0910:49
7Ant NolanUR N2:40:57+30:3211:11
Martin CousinsGO Nmispunched
Ori GudesUR Ndid not finish
Dane RobertsNo club membershipdid not start

W40

10 910 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn HauptGO N2:11:5912:05
2Rochelle CoxGO N2:57:58+45:5916:18
3Carol PearceNC N3:36:43+1:24:4419:51
Ginaya DunnNC Ndid not finish
Cassandra ThompsonNC Ndid not start

M50

14 380 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew HaighNC N2:00:598:24
2Greg BarbourBF N2:02:05+1:068:29
3Craig SteffensMT Q2:04:55+3:568:41 Download route in GPX format
4David KingWellington2:06:49+5:508:49
5Andrew SkeltonCounties Manukau2:22:58+21:599:56
6Ben CoetzerWO W3:31:28+1:30:2914:42
7Eric YoungNo club membership3:48:32+1:47:3315:53
Simon NottNC Nmispunched
John SkiltonMT Qmispunched
Tim TewNC Nmispunched
Luke WilmottCC Nmispunched

W50

10 910 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC N1:55:3810:35
2Jennifer EnderbyNC N2:11:42+16:0412:04
3Amanda MackieBF N2:44:36+48:5815:05

M60

12 520 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Malcolm RobertsNC N1:41:178:05
2Robert VincentNC N1:45:05+3:488:23
3Rob GardenNorth West1:45:06+3:498:23
4Geoff TodkillNC N1:56:25+15:089:17
5Robert PrenticeNC N2:08:40+27:2310:16
6Richard RobinsonSO Q2:09:09+27:5210:18
7Darryl SmithAL T2:24:30+43:1311:32
8Simon PhillipsEV T2:38:34+57:1712:39
9Bill VandendoolBK V2:45:24+1:04:0713:12
10Peter CusworthBK V2:55:05+1:13:4813:59
11Michael SchaferSO Q3:13:38+1:32:2115:27
David FirmanEN Qmispunched
Dan RedfernGO Nmispunched
Chris WilmottIK.Nmispunched

W60

10 890 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather LeslieBK V2:05:5811:34
Lynda HewsonNC Nmispunched
Norah SkiltonMT Qmispunched

M70

10 910 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rick ArmstrongAW V2:03:5011:21
2Leigh PrivettAW V2:30:49+26:5913:49
3Robert LewinNC N2:45:07+41:1715:08
4Reid MoranTF Q2:54:33+50:4315:59

W70

9 070 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toy MartinNC N2:12:2414:35
2Kathy LileyYV V2:25:42+13:1816:03

Recreational 1

10 910 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
David McAuleyNC Ndid not finish
Nicole and Kokoria KanimakoNC Ndid not finish
Marcus LeeNC Ndid not finish
Scott SimsonNC Ndid not start

Recreational 2

9 070 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane JenkinsNC.N1:31:3810:06
2Salme FullerNo club membership1:33:04+1:2610:15
3Ian JessupGO N1:36:06+4:2810:35
4Rudi LandsiedelNC N1:37:45+6:0710:46
5Margaret PeelNC N1:59:28+27:5013:10
6Jim AndersonNo club membership2:19:44+48:0615:24
7Roger WilliamsNC N2:26:44+55:0616:10

E-Bike

10 910 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BaconNC.N1:29:308:12
Tim HackneyNC Nmispunched
Graeme OddyNC Nmispunched
Michael RoylanceBF Ndid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.