Orienteering Australia

Official results for Sprint Adelaide (All days entry only), race 2 - Heathfield High School - Afternoon

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Adelaide (All days entry only)
Organisers: Orienteering Australia / Orienteering SA
Date: Friday 25 January 2019 - Monday 28 January 2019

Race 1 - Belair Golf Course - Night OrienteeringRace 2 - Heathfield High School - AfternoonRace 2 - Heathfield High School - Afternoon (overall)Race 3 - Flinders University - MorningRace 3 - Flinders University - Morning (overall)Race 4 - Flinders University - AfternoonRace 4 - Flinders University - Afternoon (overall)Race 5 - Mt Barker Primary School - MorningRace 5 - Mt Barker Primary School - Morning (overall)

Open

3 730 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillOH S Onkaparinga Hills Orienteering18:00
2Joe WoodleyOV/No club Orienteering Victoria18:39+0:39
3Nathan LawsonMF V Melbourne Forest Racers19:10+1:10
4Oliver WilliamsSW S Arrows19:18+1:18
5Angus HainesOH S Onkaparinga Hills Orienteering20:05+2:05
6Alastair GeorgeBF A Big Foot Orienteers21:09+3:09
7Dante AfnanYO S Yalanga Orienteers22:17+4:17
8Martin DentRR A Red Roos ACT22:28+4:28
9Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers22:40+4:40
10Robert BennettNO N Newcastle Orienteering Club23:18+5:18
11Grace MolloyBF A Big Foot Orienteers23:26+5:26
12Ethan PenckYO S Yalanga Orienteers23:30+5:30
13Tara MelhuishPW A Parawanga Orienteers ACT25:08+7:08
14Warren KeyMF V Melbourne Forest Racers26:00+8:00
15Mason ArthurMF V Melbourne Forest Racers26:02+8:02
16Jensen KeyMF V Melbourne Forest Racers26:17+8:17
17Olivia SprodTT S Tintookies Orienteers26:43+8:43
18Oscar JohnstonTJ S Tjuringa Orienteers26:52+8:52
19Lanita SteerDR V Dandenong Ranges Orienteering27:12+9:12
20Kathie DentRR A Red Roos ACT27:24+9:24
21Natasha KeyMF V Melbourne Forest Racers27:36+9:36
22Jack MarschallTT S Tintookies Orienteers27:54+9:54
23Ruhi AfnanYO S Yalanga Orienteers28:07+10:07
24Joanna GeorgeTT S Tintookies Orienteers28:11+10:11
25William DaveyMF V Melbourne Forest Racers29:41+11:41
26Remi AfnanYO S Yalanga Orienteers30:11+12:11
27Torren ArthurMF V Melbourne Forest Racers30:33+12:33
28Rebecca GeorgeST N Stingers31:54+13:54
29Leith SodenOH S Onkaparinga Hills Orienteering32:19+14:19
30Emily SorensenTT S Tintookies Orienteers32:37+14:37
31Jenny CasanovaWR S Wallaringa Orienteering Club33:32+15:32
32Tyson HillyardWR S Wallaringa Orienteering Club34:37+16:37
33Meredith NormanTJ S Tjuringa Orienteers34:40+16:40
34Abigail GeorgeTT S Tintookies Orienteers35:37+17:37
35Doug JohnstonTJ S Tjuringa Orienteers37:13+19:13
36Kong Chak LonOA/No club Orienteering Australia37:21+19:21
37Finn FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteering45:27+27:27
Ryhs FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteeringmispunched
Kristian RuuskaAR V Victorian ARDF Groupmispunched
Blair TrewinYV V Yarra Valley Orienteering Clubdid not finish
Aston KeyMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Caitlin YoungBF A Bushflyers ACTdid not finish

Medium

3 010 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve CooperYO S Yalanga Orienteers27:03
2Ana PenckYO S Yalanga Orienteers28:15+1:12
3Max GrivellTT S Tintookies Orienteers29:16+2:13
4Brodie DobsonKeeffeYO S Yalanga Orienteers29:51+2:48
5James LithgowGO N Garingal Orienteers30:18+3:15
6Damian SpencerDR V Dandenong Ranges Orienteering30:55+3:52
7Zara SodenOH S Onkaparinga Hills Orienteering31:46+4:43
8Carolyn JacksonBK V Bayside Kangaroos Orienteers31:53+4:50
9Milla KeyMF V Melbourne Forest Racers32:05+5:02
10Adrian UppillOH S Onkaparinga Hills Orienteering32:54+5:51
11Sophie ArthurMF V Melbourne Forest Racers33:18+6:15
12Bill VandendoolBK V Bayside Kangaroos Orienteers33:56+6:53
13Fern HillyardWR S Wallaringa Orienteering Club33:57+6:54
14Kate MarschallTT S Tintookies Orienteers36:02+8:59
15Ian GrivellTT S Tintookies Orienteers36:53+9:50
16Trevor DimentTT S Tintookies Orienteers37:12+10:09
17Sandra AfnanYO S Yalanga Orienteers38:06+11:03
18Lucy BurleyYO S Yalanga Orienteers38:09+11:06
19Robert SmithTT S Tintookies Orienteers38:17+11:14
20Robin UppillOH S Onkaparinga Hills Orienteering39:58+12:55
21Peter DalwoodDR V Dandenong Ranges Orienteering40:06+13:03
22Nigel DobsonYO S Yalanga Orienteers42:38+15:35
23Desmond NormanTJ S Tjuringa Orienteers46:29+19:26
24Jemima LloydTT S Tintookies Orienteers47:15+20:12
25Leila HendersonYO S Yalanga Orienteers48:33+21:30
26Erica DimentTT S Tintookies Orienteers49:01+21:58
27Murray HannaBK V Bayside Kangaroos Orienteers49:13+22:10
28Harry WaterhouseTJ S Tjuringa Orienteers53:14+26:11
29Sandra McKeanOH S Onkaparinga Hills Orienteering54:19+27:16
30Peter KreminskiWR S Wallaringa Orienteering Club55:11+28:08
31Peter CuttenWR S Wallaringa Orienteering Club59:34+32:31
32Matilda FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteering1:10:05+43:02
Philip EelesSouthampton Orienteering Clubmispunched
Pamela KingDR V Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
James LloydTT S Tintookies Orienteersmispunched
David GeorgeTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Finn FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteeringnot competing
Rhys FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteeringnot competing
Joaquín GinerWR S Wallaringa Orienteering Clubnot competing
Dave NicolsonYO S Yalanga Orienteersnot competing
Ruth NicolsonYO S Yalanga Orienteersnot competing

Short

2 050 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gemma BurleyYO S Yalanga Orienteers22:32
2Jenny KamOA/No club Orienteering Australia41:12+18:40
3Lucinda FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteering43:27+20:55
4Janet HillyardTJ S Tjuringa Orienteers44:40+22:08

EOD Medium

3 010 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Simon BurdenOH S Onkaparinga Hills Orienteeringmispunched
Robert TuckerYO S Yalanga Orienteersnot competing

EOD Short

2 050 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rachel BurdenOH S Onkaparinga Hills Orienteering35:29
2Julia LloydTT S Tintookies Orienteers45:51+10:22
3Annabel LloydTT S Tintookies Orienteers52:48+17:19
Sara LemanskiWR S Wallaringa Orienteering Clubmispunched
David LawTT S Tintookies Orienteersnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.