Orienteering Australia

Official overall results for Sprint Adelaide (All days entry only), after 3 races

Event informationShow result list by organisationPress result listPrint

Name: Sprint Adelaide (All days entry only)
Organisers: Orienteering Australia / Orienteering SA
Date: Friday 25 January 2019 - Monday 28 January 2019

Race 1 - Belair Golf Course - Night OrienteeringRace 2 - Heathfield High School - AfternoonRace 2 - Heathfield High School - Afternoon (overall)Race 3 - Flinders University - MorningRace 3 - Flinders University - Morning (overall)Race 4 - Flinders University - AfternoonRace 4 - Flinders University - Afternoon (overall)Race 5 - Mt Barker Primary School - MorningRace 5 - Mt Barker Primary School - Morning (overall)

Classes: Show all | Open | Medium | Short | EOD M | EOD S

Open

44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Simon UppillOH S Onkaparinga Hills Orienteering45:37
2Nathan LawsonMF V Melbourne Forest Racers47:03
3Joe WoodleyOV/No club Orienteering Victoria48:37
4Alastair GeorgeBF A Big Foot Orienteers49:05
5Robert BennettNO N Newcastle Orienteering Club50:39
6Oliver WilliamsSW S Arrows50:38
7Martin DentRR A Red Roos ACT55:21
8Dante AfnanYO S Yalanga Orienteers54:15
9Grace MolloyBF A Big Foot Orienteers57:24
10Tara MelhuishPW A Parawanga Orienteers ACT1:03:25
11Olivia SprodTT S Tintookies Orienteers1:04:26
12Kathie DentRR A Red Roos ACT1:07:56
13Joanna GeorgeTT S Tintookies Orienteers1:06:15
14Lanita SteerDR V Dandenong Ranges Orienteering1:08:05
15Ruhi AfnanYO S Yalanga Orienteers1:10:42
16Emily SorensenTT S Tintookies Orienteers1:10:31
17Remi AfnanYO S Yalanga Orienteers1:13:05
18William DaveyMF V Melbourne Forest Racers1:16:49
20Abigail GeorgeTT S Tintookies Orienteers1:20:48
21Rebecca GeorgeST N Stingers1:19:38
22Meredith NormanTJ S Tjuringa Orienteers1:22:23
Bridget AndersonOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Mason ArthurMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Torren ArthurMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Jenny CasanovaWR S Wallaringa Orienteering Clubdid not finish
Kong Chak LonOA/No club Orienteering Australiadid not finish
Max DalheimMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Finn FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Ryhs FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Angus HainesOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Tyson HillyardWR S Wallaringa Orienteering Clubdid not finish
Doug JohnstonTJ S Tjuringa Orienteersdid not finish
Oscar JohnstonTJ S Tjuringa Orienteersdid not finish
Aston KeyMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Jensen KeyMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Natasha KeyMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Warren KeyMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Jack MarschallTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Ethan PenckYO S Yalanga Orienteersdid not finish
Kristian RuuskaAR V Victorian ARDF Groupdid not finish
Leith SodenOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Blair TrewinYV V Yarra Valley Orienteering Clubdid not finish
Caitlin YoungBF A Bushflyers ACTdid not finish

Medium

44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Max GrivellTT S Tintookies Orienteers1:15:42
2Steve CooperYO S Yalanga Orienteers1:20:47
3Brodie DobsonKeeffeYO S Yalanga Orienteers1:22:00
4Zara SodenOH S Onkaparinga Hills Orienteering1:23:43
5Damian SpencerDR V Dandenong Ranges Orienteering1:28:09
6James LithgowGO N Garingal Orienteers1:30:18
7Carolyn JacksonBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:32:38
8Trevor DimentTT S Tintookies Orienteers1:35:27
9Nigel DobsonYO S Yalanga Orienteers1:39:45
10Robin UppillOH S Onkaparinga Hills Orienteering1:43:47
11Desmond NormanTJ S Tjuringa Orienteers1:51:20
12Bill VandendoolBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:57:56
13Peter DalwoodDR V Dandenong Ranges Orienteering1:58:14
14Lucy BurleyYO S Yalanga Orienteers1:57:23
17Erica DimentTT S Tintookies Orienteers2:10:31
Sandra AfnanYO S Yalanga Orienteersdid not finish
Clive ArthurTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Sophie ArthurMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Jill CongediOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Peter CuttenWR S Wallaringa Orienteering Clubdid not finish
Jeffrey DinningOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Philip EelesSouthampton Orienteering Clubdid not finish
Finn FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Matilda FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Rhys FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
David GeorgeTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Joaquín GinerWR S Wallaringa Orienteering Clubdid not finish
Ian GrivellTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Murray HannaBK V Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Leila HendersonYO S Yalanga Orienteersdid not finish
Fern HillyardWR S Wallaringa Orienteering Clubdid not finish
Milla KeyMF V Melbourne Forest Racersdid not finish
Pamela KingDR V Dandenong Ranges Orienteeringdid not finish
Peter KreminskiWR S Wallaringa Orienteering Clubdid not finish
James LloydTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Jemima LloydTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Kate MarschallTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Sandra McKeanOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Dave NicolsonYO S Yalanga Orienteersdid not finish
Ruth NicolsonYO S Yalanga Orienteersdid not finish
Ana PenckYO S Yalanga Orienteersdid not finish
Robert SmithTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Adrian UppillOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Harry WaterhouseTJ S Tjuringa Orienteersdid not finish

Short

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Janet HillyardTJ S Tjuringa Orienteers2:11:34
Gemma BurleyYO S Yalanga Orienteersdid not finish
Lucinda FogartyOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Jenny KamOA/No club Orienteering Australiadid not finish

EOD Medium

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Simon BurdenOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Robert TuckerYO S Yalanga Orienteersdid not finish

EOD Short

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Rachel BurdenOH S Onkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
David LawTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Sara LemanskiWR S Wallaringa Orienteering Clubdid not finish
Annabel LloydTT S Tintookies Orienteersdid not finish
Julia LloydTT S Tintookies Orienteersdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.