Orienteering Australia

Official results for St Helens - East Coast 3 Days, transit Flat St Helens

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: St Helens - East Coast 3 Days
Organiser: Esk Valley
Date: Saturday 9 March 2019 - Monday 11 March 2019

Chiron, St HelensTransit Flat St HelensTransit Flat St Helens (overall)Golden Fleece St HelensGolden Fleece St Helens (overall)

W10

2 075 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alice PattenEsk Valley28:5313:55
Gemma TerryCASUAL MEMBERS TASmispunched

W12

2 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin Terry31:3410:53

W14

2 975 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie BestEsk Valley52:0617:30
Anabelle HawthorneESK VALLEYdid not finish

W16

5 150 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zali McCombAUSTRALOPERS1:51:2821:38
Julia Powell-DaviesAUSTRALOPERSmispunched

W21A

9 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Quinn BissettPATHFINDERSdid not finish
Rossamund BrennanAUSTRALOPERSdid not finish

W35

6 375 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Claire Hawthorne1:13:5511:35
2Leida WilliamsAL1:21:20+7:2512:45

W45

5 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAUSTRALOPERS1:18:0115:08
2Miriam WhittingtonAUSTRALOPERS1:21:42+3:4115:51
Deborah Terrydid not finish

W50

5 150 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HancockAUSTRALOPERS1:13:1514:13
2Chris BrownESK VALLEY1:16:45+3:3014:54
3Karen Wild-AllenAUSTRALOPERS1:36:33+23:1818:44
4Hermione Powell-DaviesAUSTRALOPERS2:38:52+1:25:3730:50 Download route in GPX format

W55

4 025 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sally WayteAustralopers1:14:3218:31
2Liz CanningAustralopers1:16:03+1:3118:53
3Donelda NilesEsk Valley1:39:00+24:2824:35
4Liz ButlerAustralopers1:48:29+33:5726:57
5Andrea SchiwyAustralopers1:49:59+35:2727:19

W60

4 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judy DavisAustralopers1:31:3922:46
2Rosie RutledgeAustralopers1:53:29+21:5028:11
3Jane CalderAustralopers2:24:16+52:3735:50
4Jo-Anne BissettPathfinders2:29:35+57:5637:09

W65

4 025 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn ChapmanAUSTRALOPERS1:45:0326:05
2Elizabeth BicevskisAustralopers1:45:23+0:2026:10
3Barbara TassellAUSTRALOPERS1:48:11+3:0826:52
4Jan HardyAustralopers1:58:29+13:2629:26
5Wendy AndrewarthaAL2:55:16+1:10:1343:32

W70

4 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary CaneAustralopers1:26:1821:26
2Janet BushAustralopers2:00:37+34:1929:58

W75

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helena GriggsAustralopers1:48:0626:51

W Open AS

5 150 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brea PearceESK VALLEY1:43:4820:09

M10

2 075 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Griff BendeichALT30:0214:28

M12

2 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Will EnkelaarAustralopers38:1013:09

M14

2 975 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jett McCombAUSTRALOPERS32:2810:54
2Eddie StonerAustralopers34:31+2:0311:36

M16

6 375 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Niko StonerAustralopers1:51:3317:29
2Charlie CooperAUSTRALOPERS2:02:29+10:5619:12

M17-20A

9 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Bailey FisherEVOCdid not finish

M35

9 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew PattenEsk Valley1:37:3810:47

M40

9 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jock DavisBIG FOOT ORIENTEERS1:27:149:38

M45

6 375 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul EnkelaarAustralopers1:22:3312:56
2Anthony StonerAustralopers1:23:34+1:0113:06
3Chris SchulzEsk Valley1:54:31+31:5817:57
Bruce Terrymispunched

M50

6 375 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bernard WalkerAustralopers1:22:3712:57
2Paul PacqueEsk Valley1:33:00+10:2314:35
3Brett SpauldingAUSTRALOPERS2:09:21+46:4420:17

M55

5 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hugh FitzgeraldAUSTRALOPERS1:20:0015:32
2Mick CooperAUSTRALOPERS1:28:34+8:3417:11
3Charles DragarAUSTRALOPERS2:17:06+57:0626:37

M60

5 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael BurtRED ROOS1:38:5819:13
2Peter CusickAUSTRALOPERS2:13:02+34:0425:49
3Julian RoscoeAUSTRALOPERS3:31:34+1:52:3641:04

M65

4 025 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David MarshallAustralopers50:4012:35
2Martin BicevskisAustralopers1:05:46+15:0616:20
3Randall HopeAL1:18:17+27:3719:26
4Ian RathboneAustralopers1:19:18+28:3819:42
5Mike CalderAustralopers1:26:04+35:2421:22
6Rod BissettPathfinders1:33:15+42:3523:10
7Lindsay PenderAUSTRALOPERS2:02:07+1:11:2730:20

M70

4 025 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg HawthorneAustralopers1:01:1415:12
2Peter ShawAustralopers1:07:39+6:2516:48 Download route in GPX format
3James LaverAustralopers1:16:04+14:5018:53
4Roger HarlowEsk Valley1:25:26+24:1221:13
Warwick MooreAUSTRALOPERSdid not finish

M75

4 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Terry CavanaghAustralopers1:55:2928:41
2Wayne GriggsAustralopers2:22:36+27:0735:25

M Open AS

6 375 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna DowlingWELLINGTON RANGES1:09:2510:53
2Nicholas AndrewarthaESK VALLEY1:21:15+11:5012:44
Carlin WhiteESK VALLEYmispunched

M/W Open A

3 025 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dane CavanaghAUSTRALOPERS32:1910:40
2Ainsley ScottAUSTRALOPERS35:56+3:3711:52
3Gregg BarkerAustralopers52:28+20:0917:20
4Rachel GriggsAUSTRALOPERS1:30:39+58:2029:58
Kim EnkelaarAUSTRALOPERSmispunched

M/W Open B

2 975 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phil BestESK VALLEY58:0819:32
2Lynnda CoffeyEsk Valley1:07:19+9:1122:37
3Esta BirdahicAustralopers1:38:34+40:2633:07
Jane CatchpoleAUSTRALOPERSmispunched
Sara BrainAUSTRALOPERSmispunched
Mary HawthorneAUSTRALOPERSdid not finish
Sara BrainAUSTRALOPERSdid not finish

M/W Open C

2 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samuel BarkerAUSTRALOPERS46:2916:01
2Rebecca BarkerAustralopers48:08+1:3916:35
3Nicole BryanAUSTRALOPERS55:47+9:1819:14
4Nicola NyghBIG FOOT ORIENTEERS1:06:27+19:5822:54

M/W55+AS

3 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Renny DuckettAustralopers49:0516:13
2Beverley MillerAustralopers1:42:03+52:5833:44

M21E

12 225 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon UppillONKAPARINGA HILLS ORIENTEERING CLUB1:29:437:20
2Brodie NankervisEsk Valley1:38:32+8:498:03
3Karl BicevskisAUSTRALOPERS1:48:18+18:358:51
4Jonathan McCombAustralopers2:03:25+33:4210:05
5Paul LigginsAUSTRALOPERS2:22:12+52:2911:37
6Kenneth McLeanESK VALLEY2:29:48+1:00:0512:15
7Jemery DayAustralopers2:35:31+1:05:4812:43
8Matthew CohenAustralopers2:46:58+1:17:1513:39

W21E

9 050 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bridget AndersonONKAPARINGA HILLS ORIENTEERING CLUB1:46:5711:49
2Krystal NeumannENOGGEROOS1:47:38+0:4111:53
3Ekaterina SavkinaESK VALLEY1:57:59+11:0213:02
4Olivia SprodTintookies Orienteers2:03:10+16:1313:36
Ksenia TorganovaEVOCmispunched

M17-20E

9 050 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alastair GeorgeBIG FOOT ORIENTEERS1:10:287:47
2Dante AfnanYALANGA ORIENTEERS1:19:03+8:358:44
3Angus HainesONKAPARINGA HILLS ORIENTEERING CLUB1:21:06+10:388:57
4Joshua AllenAUSTRALOPERS1:22:28+12:009:06 Download route in GPX format
5Thomas GarbelliniENOGGEROOS1:29:46+19:189:55
6Daniel GrayUgly Gully Orienteers1:49:54+39:2612:08
7Will WhittingtonAUSTRALOPERS2:01:33+51:0513:25
Xavier ScottAUSTRALOPERSmispunched
Brody McCarthyYARRA VALLEY ORIENTEERING CLUBmispunched
William DaveyMELBOURNE FOREST RACERSdid not finish
Duncan CurrieGARINGAL ORIENTEERSdid not finish

W17-20E

6 375 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla CooperAustralopers1:09:4310:56
2Rachel AllenAustralopers1:12:52+3:0911:25
3Emily SorensenTintookies Orienteers1:23:37+13:5413:06
4Arabella PhillipsEsk Valley1:27:04+17:2113:39
5Venla-Linnea KarjalainenMELBOURNE FOREST RACERS1:34:40+24:5714:50
6Eleanor McLeanEsk Valley2:10:06+1:00:2320:24
Amy EnkelaarAUSTRALOPERSmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.