Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush Classic 3 - Mt Korong

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 3 - Mt Korong
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 11 May 2019

1

5 575 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brodie NankervisMF V Melbourne Forest Racers37:376:44
2Patrick JaffeMF V Melbourne Forest Racers39:18+1:417:02
3Teemu KarjalainenMF V Melbourne Forest Racers45:48+8:118:12
4Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers47:48+10:118:34
5Vanessa RoundOV/No club Orienteering Victoria49:34+11:578:53
6Craig FeuerherdtBG V Bendigo Orienteers51:22+13:459:12
7Richard GoonanBG V Bendigo Orienteers51:43+14:069:16
8David BrownridgeBG V Bendigo Orienteers51:56+14:199:18
9Christopher NauntonBG V Bendigo Orienteers52:16+14:399:22
10Simon RouseDR V Dandenong Ranges Orienteering54:10+16:339:42
11Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers54:11+16:349:43
12Geoff LawfordEU V Eureka Orienteers59:07+21:3010:36
13Clare BrownridgeBG V Bendigo Orienteers1:06:38+29:0111:57
14Ted van GeldermalsenYV V Yarra Valley Orienteering Club1:10:54+33:1712:43
15Neil BarrBG V Bendigo Orienteers1:15:30+37:5313:32
16Tony RadfordBG V Bendigo Orienteers1:20:18+42:4114:24
17Linnea KarjalainenMF V Melbourne Forest Racers1:20:59+43:2214:31
18Andrew WallaceBG V Bendigo Orienteers1:46:08+1:08:3119:02
19Gary BuchanEU V Eureka Orienteers1:48:47+1:11:1019:30
20Stuart McWilliamDR V Dandenong Ranges Orienteering1:53:41+1:16:0420:23
21Ian CollinsTK V Tuckonie Orienteering Club2:35:25+1:57:4827:52

2

4 425 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jimmy CameronBG V Bendigo Orienteers39:398:57
2Michael LoughnanBG V Bendigo Orienteers53:19+13:4012:02
3Jenny BourneEU V Eureka Orienteers55:43+16:0412:35
4Andrew CameronBG V Bendigo Orienteers55:51+16:1212:37
5Nigel McGuckianBG V Bendigo Orienteers58:57+19:1813:19
6Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers1:11:22+31:4316:07
7Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers1:15:26+35:4717:02
8Paul ElamTK V Tuckonie Orienteering Club1:24:14+44:3519:02
9Alison RadfordBG V Bendigo Orienteers1:26:18+46:3919:30
Peter ForbesBG V Bendigo Orienteersmispunched
Warwick DavisTK V Tuckonie Orienteering Clubmispunched
Nick ByrneBG V Bendigo Orienteersmispunched

3

3 425 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Darren EenjesBG V Bendigo Orienteers46:3213:35
2Paivi KarjalainenMF V Melbourne Forest Racers47:57+1:2514:00
3Katherine McMillanBG V Bendigo Orienteers57:20+10:4816:44
4Viv McMillanBG V Bendigo Orienteers57:38+11:0616:49
5Jacqui KneeBG V Bendigo Orienteers57:54+11:2216:54
6Reuben CameronBG V Bendigo Orienteers59:16+12:4417:18
7Margi FreemantleYV V Yarra Valley Orienteering Club1:00:45+14:1317:44
8Ruth GoddardYV V Yarra Valley Orienteering Club1:02:36+16:0418:16
9Graham WallisDR V Dandenong Ranges Orienteering1:21:59+35:2723:56
10David GoddardYV V Yarra Valley Orienteering Club1:27:53+41:2125:39
11Anne GarveyTK V Tuckonie Orienteering Club1:42:03+55:3129:47
Peter SearleBG V Bendigo Orienteersmispunched
Bob CameronBG V Bendigo Orienteersdid not finish

4

2 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anttijussi KarjalainenMF V Melbourne Forest Racers22:189:29
2Isobel ByrneBG V Bendigo Orienteers42:33+20:1518:06
3Xavier OughBG V Bendigo Orienteers47:04+24:4620:01
Charlotte OughBG V Bendigo Orienteersmispunched

5

2 125 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugo ByrneBG V Bendigo Orienteers17:308:14

Please report errors in the result list to the organiser.