Orienteering Australia

Official results for Pure Gold! Creswick Diggings 3-Day, Race 1 / Vic Autumn Series 6

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Pure Gold! Creswick Diggings 3-Day, Race 1 / Vic Autumn Series 6
Organisers: Dandenong Ranges Orienteering Club / Melbourne Forest Racers
Date: Saturday 8 June 2019

1 M

7 450 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kerrin RattrayMF V51:326:55
2Ben RattrayRR A53:20+1:487:09
3Simon RouseDR V54:54+3:227:22
4Bruce ArthurMF V55:49+4:177:29
5David BrownridgeBG V57:17+5:457:41
6Richard GoonanBG V59:07+7:357:56
7Archie NeylonBG V59:11+7:397:56
8Ben GoonanBG V1:02:19+10:478:21
9William DaveyMF V1:06:25+14:538:54
10Mason ArthurMF V1:07:44+16:129:05
11Geoff LawfordEU V1:12:33+21:019:44
12Tim HatleyBK V1:12:36+21:049:44
13David RowlandsBK V1:19:54+28:2210:43
14Ted van GeldermalsenYV V1:20:52+29:2010:51
15Bryan StokesNC V1:21:38+30:0610:57
16Ian DaviesDR V1:23:33+32:0111:12
17Tom LothianBK V1:24:04+32:3211:17
18Artem OsmerkinYV V1:26:57+35:2511:40
19Fredrik JohanssonMF V1:30:07+38:3512:05
20Steve LeicesterBK V1:35:28+43:5612:48
21Derek MorrisBG V1:45:42+54:1014:11
22Andrew WallaceBG V1:51:24+59:5214:57
23Ian CollinsTK V2:36:14+1:44:4220:58

1 W

7 450 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aislinn PrendergastEU V1:01:438:17
2Belinda LawfordAO A1:03:09+1:268:28
3Karen StrachanDR V2:51:50+1:50:0723:03

2 M

5 475 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum WhiteYV V48:348:52
2Scott GavensBK V53:06+4:329:41
3Michael WyattEU V53:27+4:539:45
4Damian SpencerDR V57:17+8:4310:27
5Cormac McCarthyYV V57:52+9:1810:34
6Alex TarrYV V1:00:26+11:5211:02
7John ScownAO A1:02:30+13:5611:24
8Neil BarrBG V1:03:06+14:3211:31
9James LoveDR V1:03:14+14:4011:32
10John CarberryNE V1:04:06+15:3211:42
11Grant McDonaldAO A1:05:55+17:2112:02
12Andrew Cumming ThomACT1:07:05+18:3112:15
13Mark BaxterNE V1:07:12+18:3812:16
14Nigel McGuckianBG V1:07:48+19:1412:23
15Alan KüfferYV V1:10:01+21:2712:47
16John SteerBG V1:11:25+22:5113:02
17Geoff HudsonNE V1:12:16+23:4213:11
18Charles BrownridgeBG V1:13:26+24:5213:24
19David KnightBK V1:14:34+26:0013:37
20Martin KozmaBK V1:21:44+33:1014:55
21Mark HennessyCH V1:22:24+33:5015:03
22Stephen CollinsBK V1:22:27+33:5315:03
23Matthew KingBK V1:26:26+37:5215:47
24David JonesBG V1:31:23+42:4916:41
25Garry FryRR A1:31:57+43:2316:47
26Eric LouwDR V1:35:09+46:3517:22
27Wayne LoveDR V1:35:27+46:5317:26
28Stuart McWilliamDR V1:36:19+47:4517:35
29Brett SeakinsNC V1:38:41+50:0718:01
30Terry GavaghanTK V1:42:29+53:5518:43
31Mark BesleyDR V1:48:10+59:3619:45
32Lincoln PatersonYV V1:50:33+1:01:5920:11
33Robert TrimarchiNC V2:12:46+1:24:1224:14
Kevin WheelerMF Vmispunched
Roch PrendergastEU Vdid not start

2 W

5 475 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare BrownridgeBG V52:199:33
2Melissa GangemiYV V55:17+2:5810:05
3Jenny BourneEU V57:22+5:0310:28
4Moira KüfferYV V1:06:09+13:5012:04
5Serryn EenjesBG V1:06:57+14:3812:13
6Mace NeveRR A1:07:33+15:1412:20
7Sarah DaviesDR V1:09:00+16:4112:36
8Jemima Bradfield SmithCH V1:12:11+19:5213:11
9Helen WalpoleDR V1:20:07+27:4814:37
10Jayne SalesMF V1:20:31+28:1214:42
11Caitlyn SteerBG V1:24:24+32:0515:24
12Julie FlynnBG V1:32:26+40:0716:52
13Margi FreemantleYV V1:34:47+42:2817:18
14Heather JonesBG V1:39:30+47:1118:10
15Prue DobbinBK V1:46:59+54:4019:32
16Imogen FryRR A2:12:45+1:20:2624:14
Liis JohansonMF Vdid not finish

3 M

3 450 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian DoddDR V31:269:06
2Lachlan FeuerherdtBG V31:45+0:199:12
3Luke FeuerherdtBG V33:55+2:299:49
4Ralph KochYV V34:26+3:009:58
5Darren EenjesBG V37:26+6:0010:51
6Alexander RowlandsBK V37:36+6:1010:53
7Leigh PrivettAW V39:44+8:1811:31
8Ken DowlingEU V39:46+8:2011:31
9Ian ChennellEU V41:11+9:4511:56
10Angus HallDR V44:53+13:2713:00
11Robert EdmondsNE V48:31+17:0514:03
12Peter YeatesDR V53:20+21:5415:27
13John ChellewBG V54:28+23:0215:47
14Peter DalwoodDR V54:46+23:2015:52
15Dale TavernaCH V58:12+26:4616:52
16Blake GordonEU V1:01:55+30:2917:56
17Peter JonesEU V1:05:04+33:3818:51
18John MeekingYV V1:05:51+34:2519:05
19Peter SearleBG V1:08:36+37:1019:53
20Kevin MorrisBK V1:09:41+38:1520:11
21Peter BlackYV V1:25:45+54:1924:51
David NeylonBG Vmispunched
Brody McCarthyYV Vmispunched
John GavensBK Vdid not finish

3 W

3 450 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie TavernaCH V32:559:32
2Sue KeyMF V42:00+9:0512:10
3Mary McDonaldAO A43:45+10:5012:40
4Victoria GreenhanNE V44:09+11:1412:47
5Helen EdmondsNE V47:26+14:3113:44
6Wendy TavernaCH V48:08+15:1313:57
7Raelee EenjesBG V50:07+17:1214:31
8Kate GavensBK V52:32+19:3715:13
9Ann ScownAO A56:40+23:4516:25
10Judi HerkesBK V58:50+25:5517:03
11Heather LeslieBK V59:45+26:5017:19
12Libby MeekingYV V59:51+26:5617:20
13Judy PrendergastEU V1:01:59+29:0417:57
13Heather O'DonnellYV V1:01:59+29:0417:57
15Dale Ann GordonEU V1:03:49+30:5418:29
16Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:04:01+31:0618:33
17Janet TarrYV V1:05:37+32:4219:01
18Elizabeth HatleyBK V1:07:57+35:0219:41
19Helen AlexanderBK V1:08:39+35:4419:53
20Heather BiceEU V1:09:03+36:0820:00
21Pamela KingDR V1:12:53+39:5821:07
22Janet KingBK V1:17:44+44:4922:31
23Kathy LileyYV V1:18:57+46:0222:53
24Anitra DowlingEU V1:19:07+46:1222:55
25Louise RoseRR A1:41:34+1:08:3929:26

4 M

3 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg PalmerNE V50:0615:54
2Ashley WhiteYV V1:02:52+12:4619:57
3Andrew GrubyDR V1:06:20+16:1421:03

4 W

3 150 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sally BarlowDR V39:2912:32
2Sarah LoveDR V47:53+8:2415:12
3Julie FrancisMF V56:32+17:0317:56
4Amber LouwDR V57:47+18:1818:20
5Leone CarberryNE V1:21:10+41:4125:46
6Jocelyn WattsYV V1:23:35+44:0626:32
Schon HudsonNE Vmispunched

5 M

2 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua FeuerherdtBG V35:4915:14
2Neo KozmaBK V57:22+21:3324:24
3Elijah SpencerNC V1:35:45+59:5640:44
4Bob LeicesterBK V1:40:35+1:04:4642:48

5 W

2 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Annie GrubyDR V27:3411:43
2Sammy LoveDR V29:39+2:0512:37
3Debbie DoddDR V38:51+11:1716:31
4Angelina KozmaBK V40:31+12:5717:14
5Ilze YeatesDR V45:16+17:4219:15

Score

1 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Evan GavensBK V1:21:231:21:23
2Mia GavensBK V1:24:06+2:431:24:06
3Rod GrayEU V1:42:48+21:251:42:48
4Brad SaundersBK V1:56:49+35:261:56:49
5Melissa BivianoBK V1:56:53+35:301:56:53
6Jeff HughesNE V1:57:00+35:371:57:00
7John EvansNC V1:57:07+35:441:57:07
8Andrew HunterBK V1:58:15+36:521:58:15
9Anthony HallDR V2:03:33+42:102:03:33
Eric DavidsonBK Vdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.