Orienteering Australia

Official results for Pure Gold! Creswick Diggings 3-Day, Race 3 / The Bah Humbug Sprint

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Pure Gold! Creswick Diggings 3-Day, Race 3 / The Bah Humbug Sprint
Organisers: Dandenong Ranges Orienteering Club / Melbourne Forest Racers
Date: Monday 10 June 2019

ACT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Andrew Cumming ThomCourse 1 Long Hard (33)47:31+20:2013:52

AO A

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Belinda LawfordCourse 1 Long Hard (33)31:42+4:319:15
7Mary McDonaldCourse 2 Short Hard (26)49:05+20:2622:18
11Ann ScownCourse 2 Short Hard (26)54:05+25:2624:34
13Grant McDonaldCourse 1 Long Hard (33)42:38+15:2712:26
John ScownCourse 1 Long Hard (33)did not finish

AW V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Leigh PrivettCourse 2 Short Hard (26)46:28+17:4921:07

BG V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2David BrownridgeCourse 1 Long Hard (33)27:46+0:358:06
10Clare BrownridgeCourse 1 Long Hard (33)37:22+10:1110:54
19Ilka BarrCourse 1 Long Hard (33)47:20+20:0913:49
25Julie FlynnCourse 1 Long Hard (33)54:59+27:4816:03

BK V

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Evan GavensCourse 3 Easy (8)38:1019:19
3Mia GavensCourse 3 Easy (8)43:48+5:3822:10
6Angelina KozmaCourse 3 Easy (8)1:12:49+34:3936:52
7Neo KozmaCourse 3 Easy (8)1:12:52+34:4236:53
10Philippa Lohmeyer-CollinsCourse 2 Short Hard (26)52:59+24:2024:04
14Scott GavensCourse 1 Long Hard (33)43:22+16:1112:39
14John GavensCourse 2 Short Hard (26)59:23+30:4426:59
15Heather LeslieCourse 2 Short Hard (26)59:27+30:4827:01
17Judi HerkesCourse 2 Short Hard (26)1:01:06+32:2727:46
20Kate GavensCourse 1 Long Hard (33)47:28+20:1713:51
21Helen AlexanderCourse 2 Short Hard (26)1:11:54+43:1532:40
22Stephen BirdCourse 1 Long Hard (33)47:48+20:3713:57
22Janet KingCourse 2 Short Hard (26)1:15:06+46:2734:08
23Tom LothianCourse 1 Long Hard (33)48:58+21:4714:17
27Stephen CollinsCourse 1 Long Hard (33)1:03:51+36:4018:38
28Matthew KingCourse 1 Long Hard (33)1:06:31+39:2019:25
Melissa BivianoCourse 1 Long Hard (33)mispunched
Brad SaundersCourse 1 Long Hard (33)mispunched
Rebecca ShawCourse 1 Long Hard (33)did not finish
Emma LothianCourse 3 Easy (8)did not finish
Martin KozmaCourse 1 Long Hard (33)did not start
Prue DobbinCourse 2 Short Hard (26)did not start

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Sophie TavernaCourse 2 Short Hard (26)31:19+2:4014:14
8Wendy TavernaCourse 2 Short Hard (26)49:22+20:4322:26

DR V

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ian DoddCourse 2 Short Hard (26)28:3913:01
4James LoveCourse 2 Short Hard (26)37:21+8:4216:58
4Debbie DoddCourse 3 Easy (8)54:55+16:4527:48
9Wayne LoveCourse 2 Short Hard (26)50:41+22:0223:02
12Peter YeatesCourse 2 Short Hard (26)55:31+26:5225:14
18Damian SpencerCourse 1 Long Hard (33)46:02+18:5113:26
29Stuart McWilliamCourse 1 Long Hard (33)1:14:51+47:4021:51
Peter DalwoodCourse 2 Short Hard (26)mispunched
Helen WalpoleCourse 1 Long Hard (33)did not finish
Pamela KingCourse 2 Short Hard (26)did not start

EU V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Geoff LawfordCourse 1 Long Hard (33)33:42+6:319:50
9Aislinn PrendergastCourse 1 Long Hard (33)34:56+7:4510:11
12Rod GrayCourse 1 Long Hard (33)42:30+15:1912:24
20Judy PrendergastCourse 2 Short Hard (26)1:11:14+42:3532:22
Jenny BourneCourse 1 Long Hard (33)mispunched
Conan PrendergastCourse 1 Long Hard (33)did not start

MF V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Bruce ArthurCourse 1 Long Hard (33)27:117:56
4Mason ArthurCourse 1 Long Hard (33)33:17+6:069:43
8Torren ArthurCourse 1 Long Hard (33)33:57+6:469:54
11Jayne SalesCourse 1 Long Hard (33)42:07+14:5612:17
Dion KeechCourse 1 Long Hard (33)did not start

NE V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Leone CarberryCourse 3 Easy (8)58:08+19:5829:26
26John CarberryCourse 1 Long Hard (33)57:09+29:5816:41
Victoria GreenhanCourse 2 Short Hard (26)did not start
Greg PalmerCourse 3 Easy (8)did not start

No club membership

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Imogen FryCourse 1 Long Hard (33)did not start
Robert TrimarchiCourse 1 Long Hard (33)did not start

OV V

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Alex RobertsCourse 3 Easy (8)1:20:01+41:5140:30
13Ray ScaddanCourse 2 Short Hard (26)56:32+27:5325:41
18Debbie WilliamsCourse 2 Short Hard (26)1:02:02+33:2328:11

PO A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Liz AbbottCourse 2 Short Hard (26)48:37+19:5822:05
16Bruce BowenCourse 1 Long Hard (33)44:30+17:1912:59

RR A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Louise RoseCourse 2 Short Hard (26)1:51:48+1:23:0950:49
30Garry FryCourse 1 Long Hard (33)1:48:49+1:21:3831:46

YV V

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Alex TarrCourse 2 Short Hard (26)31:00+2:2114:05
2Ashley WhiteCourse 3 Easy (8)39:59+1:4920:14
4Callum WhiteCourse 1 Long Hard (33)33:17+6:069:43
7Ted van GeldermalsenCourse 1 Long Hard (33)33:53+6:429:53
15Alan KüfferCourse 1 Long Hard (33)44:02+16:5112:51
16Margi FreemantleCourse 2 Short Hard (26)1:01:02+32:2327:44
17Cormac McCarthyCourse 1 Long Hard (33)45:02+17:5113:08
19Libby MeekingCourse 2 Short Hard (26)1:08:30+39:5131:08
23Heather O'DonnellCourse 2 Short Hard (26)1:17:59+49:2035:26
24Jocelyn WattsCourse 2 Short Hard (26)1:25:55+57:1639:03
24Moira KüfferCourse 1 Long Hard (33)50:27+23:1614:43
John MeekingCourse 2 Short Hard (26)did not finish
Janet TarrCourse 2 Short Hard (26)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.