Orienteering Australia

Official results for MelBushO 2 - Macedon

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 2 - Macedon
Organiser: Central Highlands Orienteering Club
Date: Sunday 19 May 2019

1 - Long Hard

6 250 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club1:01:409:52
2John McCombOV/No club Orienteering Victoria1:05:52+4:1210:32
3Luke HainesBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:06:11+4:3110:35
4Bryan StokesOV/No club Orienteering Victoria1:11:51+10:1111:29
5Archie NeylonBGV Bendigo Orienteers1:14:03+12:2311:50
6Emma PrimeTKV Tuckonie Orienteering Club1:16:39+14:5912:15
7Robin MarstonBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:27:41+26:0114:01
8Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering1:35:48+34:0815:19
9Andrew McCarthyOV/No club Orienteering Victoria1:36:17+34:3715:24
10John CarberryNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:45:14+43:3416:50
11Andrew DickOV/No club Orienteering Victoria1:48:30+46:5017:21
12Ben FullardDRV Dandenong Ranges Orienteering1:51:50+50:1017:53
13Andrew JohnstonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:57:38+55:5818:49
14Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteering2:06:41+1:05:0120:16
15Kathryn MorlandOV/No club Orienteering Victoria2:07:58+1:06:1820:28
16Stuart CapelNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl2:32:44+1:31:0424:26
Andrew BakerBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Alex IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Michael ScalesOV/No club Orienteering Victoriadid not finish
David LucidOV/No club Orienteering Victoriadid not finish
Helen WalpoleDRV Dandenong Ranges Orienteeringdid not finish
Sam CarberryOV/No club Orienteering Victoriadid not finish

2 - Medium Hard

4 750 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy McCombOV/No club Orienteering Victoria54:3811:30
2Glen WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club55:52+1:1411:45
3Jenni PelvinOV/No club Orienteering Victoria1:14:39+20:0115:42
4Serryn EenjesBGV Bendigo Orienteers1:18:02+23:2416:25
5Mark BaxterNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:23:11+28:3317:30
6Lesa MuirOV/No club Orienteering Victoria1:23:20+28:4217:32
7Lincoln PatersonYVV Yarra Valley Orienteering Club1:36:31+41:5320:19
8Andrew PerkinsDRV Dandenong Ranges Orienteering1:39:09+44:3120:52
9Matt YoungOV/No club Orienteering Victoria1:47:53+53:1522:42
10Denise PikeDRV Dandenong Ranges Orienteering1:48:58+54:2022:56
11David PrenticeNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:54:00+59:2224:00
12John RussellOV/No club Orienteering Victoria2:06:11+1:11:3326:33
13Benjamin HarperOV/No club Orienteering Victoria2:07:35+1:12:5726:51
14Suzanne O'CallaghanARV Victorian ARDF Group2:09:03+1:14:2527:10
Colleen ZengOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Felix De LucaOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Wilma De LucaOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Chris CroweOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Judy HerkesBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Florence BrownYVV Yarra Valley Orienteering Clubdid not finish
Paul ElamTKV Tuckonie Orienteering Clubdid not finish
Rod HiscoxOV/No club Orienteering Victoriadid not finish

3 - Short Hard

2 925 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Heather O'DonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club38:4513:14
2Charles HillOV/No club Orienteering Victoria50:01+11:1617:05
3Darren EenjesBGV Bendigo Orienteers52:04+13:1917:48
4Raelee EenjesBGV Bendigo Orienteers52:47+14:0218:02
5Jemina Bradfield-SmithCHV Central Highlands Orienteering53:36+14:5118:19
6Andrea SchiwyOV/No club Orienteering Victoria54:01+15:1618:28
7Amber LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering54:03+15:1818:28
8Susi StrasserYVV Yarra Valley Orienteering Club56:26+17:4119:17
9Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers56:32+17:4719:19
10Ian DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering58:20+19:3519:56
11Geoff CaddickOV/No club Orienteering Victoria59:31+20:4620:20
12Ruth GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club1:05:12+26:2722:17
13Eric LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering1:07:32+28:4723:05
14Peter GroverDRV Dandenong Ranges Orienteering1:07:34+28:4923:05
15Peter PrimeTKV Tuckonie Orienteering Club1:08:46+30:0123:30
16Hughes LittleBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:09:43+30:5823:50
17Nicole BaxterNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:13:04+34:1924:58
17Richard SallmannNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:13:04+34:1924:58
19Cian O'ReillyOV/No club Orienteering Victoria1:17:05+38:2026:21
20Hannah AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:17:25+38:4026:28
21Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:17:29+38:4426:29
22Anne GarveyTKV Tuckonie Orienteering Club1:19:28+40:4327:10
23David GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club1:20:58+42:1327:40
24Jenelle TempletonBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:26:58+48:1329:43
25Leone CarberryNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:32:29+53:4431:37
26Pam PrimeTKV Tuckonie Orienteering Club1:37:47+59:0233:25
27Debbie WilliamsOV/No club Orienteering Victoria1:41:12+1:02:2734:35
28Joanne KarubOV/No club Orienteering Victoria2:07:49+1:29:0443:41
29Maryanne LuOV/No club Orienteering Victoria2:07:50+1:29:0543:42
30Ray ScaddamOV/No club Orienteering Victoria2:07:51+1:29:0643:42
31Serena GogliaOV/No club Orienteering Victoria2:07:58+1:29:1343:44
Jan ThomasTKV Tuckonie Orienteering Clubmispunched
Peter YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Doug HewardOV/No club Orienteering Victoriadid not finish
Lindsay ThomasTKV Tuckonie Orienteering Clubdid not finish
Peter BeggsTKV Tuckonie Orienteering Clubdid not finish

4 - Moderate

3 375 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Deb SutherlandBKV Bayside Kangaroos Orienteers59:0517:30
2Zoe FlemingBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:05:37+6:3219:26
3Leanne WoodwardOV/No club Orienteering Victoria1:06:21+7:1619:39
4Ian McleanTKV Tuckonie Orienteering Club1:14:31+15:2622:04
5Rebecca NeylonBGV Bendigo Orienteers1:16:43+17:3822:43
6Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club1:19:31+20:2623:33
7Jeff HughesNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:22:07+23:0224:19
8Elva ZhaoOV/No club Orienteering Victoria1:25:21+26:1625:17
9Trent EvansOV/No club Orienteering Victoria1:26:28+27:2325:37
10Natalie Doran-BrownOV/No club Orienteering Victoria1:27:15+28:1025:51
11Richard BarkerTKV Tuckonie Orienteering Club1:27:50+28:4526:01
12Lauren JacksonDRV Dandenong Ranges Orienteering1:28:28+29:2326:12
13Andrea JacksonDRV Dandenong Ranges Orienteering1:28:29+29:2426:13
14Paul BryanOV/No club Orienteering Victoria1:33:53+34:4827:49
15Kyra MooreOV/No club Orienteering Victoria1:34:32+35:2728:00
16Jacqui JohnsonOV/No club Orienteering Victoria1:35:42+36:3728:21
17Amanda PotterOV/No club Orienteering Victoria1:36:05+37:0028:28
18Richard PaineOV/No club Orienteering Victoria1:37:39+38:3428:56
19Gillian HumeOV/No club Orienteering Victoria1:38:14+39:0929:06
20Tristan LewisOV/No club Orienteering Victoria1:40:57+41:5229:54
21Peter LewisNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:40:58+41:5329:54
22Brigitte Godfred-SpenningBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:47:13+48:0831:46
22Chris Godfred-SpenningBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:47:13+48:0831:46
24Lisa VandortOV/No club Orienteering Victoria1:52:35+53:3033:21
25Jasper LingOV/No club Orienteering Victoria1:53:12+54:0733:32
26Brendan McEniryOV/No club Orienteering Victoria1:55:05+56:0034:05
27Graeme NewtonOV/No club Orienteering Victoria1:56:20+57:1534:28
28Max HarkinOV/No club Orienteering Victoria2:24:07+1:25:0242:42
29Arthur RobinsonOV/No club Orienteering Victoria2:56:44+1:57:3952:21
Mia ZengOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Craig FordOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Pat MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Gavin WhiteOV/No club Orienteering Victoriadid not finish
Ian BakerBKV Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Marg PurdamBKV Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish

5 - Easy

2 350 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Josh LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl24:3510:27
2Xander GreenhalghOV/No club Orienteering Victoria25:40+1:0510:55
3Mathew LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl26:50+2:1511:25
4Lily MartinOV/No club Orienteering Victoria35:47+11:1215:13
5Claire ByhamOV/No club Orienteering Victoria39:03+14:2816:37
5Henry ByhamOV/No club Orienteering Victoria39:03+14:2816:37
7Alex KorobkinOV/No club Orienteering Victoria47:34+22:5920:14
8Janet CarlonOV/No club Orienteering Victoria47:46+23:1120:19
9Iaroslav OsmerkinOV/No club Orienteering Victoria48:01+23:2620:25
10Victoria MooreOV/No club Orienteering Victoria48:57+24:2220:49
11Isaac NewtonOV/No club Orienteering Victoria50:56+26:2121:40
11Emma NewtonOV/No club Orienteering Victoria50:56+26:2121:40
13Mitchell NewtonOV/No club Orienteering Victoria51:16+26:4121:48
14Tania SincockOV/No club Orienteering Victoria52:19+27:4422:15
15Coral TremayneOV/No club Orienteering Victoria54:25+29:5023:09
16Claire AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers57:04+32:2924:17
17Gerard HealeyOV/No club Orienteering Victoria57:41+33:0624:32
18Carl DettmannOV/No club Orienteering Victoria57:50+33:1524:36
19Debbie DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering58:13+33:3824:46
20Helen EdwardsOV/No club Orienteering Victoria58:58+34:2325:05
21Lowenna EmburyOV/No club Orienteering Victoria1:00:03+35:2825:33
22Sarah EmburyOV/No club Orienteering Victoria1:00:05+35:3025:34
23Matthew SymondsOV/No club Orienteering Victoria1:00:23+35:4825:41
24Henry SymondsOV/No club Orienteering Victoria1:00:28+35:5325:43
25Alex and Beth RobertsOV/No club Orienteering Victoria1:00:33+35:5825:45
26Marlon GuneratneOV/No club Orienteering Victoria1:01:43+37:0826:15
27Raphael GuneratneOV/No club Orienteering Victoria1:02:01+37:2626:23
28Mark BadcockOV/No club Orienteering Victoria1:05:59+41:2428:04
29Nadine DietzOV/No club Orienteering Victoria1:06:19+41:4428:13
30Kate ColemanOV/No club Orienteering Victoria1:06:30+41:5528:17
31Jo McPheeOV/No club Orienteering Victoria1:07:33+42:5828:44
32Charlie DaviesOV/No club Orienteering Victoria1:09:52+45:1729:43
33Maya IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:11:50+47:1530:34
34Ben IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:11:51+47:1630:34
35Lydia and Jamie StottOV/No club Orienteering Victoria1:21:28+56:5334:40
36Olivia HainesOV/No club Orienteering Victoria1:31:44+1:07:0939:02
37Harry KohlarOV/No club Orienteering Victoria1:31:48+1:07:1339:03
38Matthew GisborneOV/No club Orienteering Victoria1:32:47+1:08:1239:28
39Sia KindbergOV/No club Orienteering Victoria1:43:45+1:19:1044:08
40Janine TrakisOV/No club Orienteering Victoria1:49:37+1:25:0246:38
41Raelene WhiteOV/No club Orienteering Victoria2:03:20+1:38:4552:28

Please report errors in the result list to the organiser.