Orienteering Australia

Official results for MelBushO 4 - You Yangs Regional Park

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 4 - You Yangs Regional Park
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Sunday 23 June 2019

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4 | 5

BGV Bendigo Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Rebecca Ford2 - Medium Hard (34)1:25:38+53:5921:16

BKV Bayside Kangaroos Orienteers

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Luke Haines1 - Long Hard (25)53:419:03
1Evan Gavens3 - Short Hard (17)43:0714:52
2Matt van der Peet1 - Long Hard (25)57:21+3:409:40
2Murray Hanna3 - Short Hard (17)54:14+11:0718:42
3Mary Enter5 - Easy (19)40:43+13:0213:41
3Kate Gavens2 - Medium Hard (34)40:24+8:4510:02
4Stephen Bird2 - Medium Hard (34)43:24+11:4510:46
4Alex Ikin1 - Long Hard (25)1:12:14+18:3312:11
5Tom Lothian1 - Long Hard (25)1:15:03+21:2212:40
9Jenelle Templeton3 - Short Hard (17)1:24:01+40:5428:58
15Ewen Templeton2 - Medium Hard (34)1:04:45+33:0616:05
19Deb Sutherland2 - Medium Hard (34)1:12:16+40:3717:57
22Ian Baker4 - Moderate (34)1:35:20+49:3122:50
25Erin van der Peet2 - Medium Hard (34)1:18:20+46:4119:27
27Angelina Kozma4 - Moderate (34)1:51:33+1:05:4426:43
28Greg Tamblyn2 - Medium Hard (34)1:23:52+52:1320:50
29Neo Kozma4 - Moderate (34)1:52:05+1:06:1626:50
30Rosie Salvaris4 - Moderate (34)1:54:39+1:08:5027:27
33Suzanne O'Callaghan2 - Medium Hard (34)1:51:45+1:20:0627:45
Judi Herkes3 - Short Hard (17)mispunched
Scott Gavens1 - Long Hard (25)did not finish

DRV Dandenong Ranges Orienteering

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Sarah Davies2 - Medium Hard (34)48:03+16:2411:56
7Ian Davies1 - Long Hard (25)1:18:32+24:5113:15
7Andrew Perkins2 - Medium Hard (34)51:13+19:3412:43
8Lesa Muir1 - Long Hard (25)1:22:44+29:0313:57
11Peter Hobbs2 - Medium Hard (34)57:25+25:4614:15
12Angus Hall2 - Medium Hard (34)1:00:26+28:4715:00
18Stuart McWilliam1 - Long Hard (25)1:55:34+1:01:5319:30
22Karen Strachan2 - Medium Hard (34)1:13:47+42:0818:19
Ryan Davies3 - Short Hard (17)mispunched
Peter Dalwood2 - Medium Hard (34)did not finish
Pamela King3 - Short Hard (17)did not finish

EUV Eureka Orienteers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Sam Valentine2 - Medium Hard (34)1:02:31+30:5215:31

MFR Melbourne Forest Racers

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Kate Francis3 - Short Hard (17)59:41+16:3420:34
9Rod Phillips2 - Medium Hard (34)54:11+22:3213:27
Fredrik Johansson1 - Long Hard (25)did not finish

NEV Nillumbik Emus Orienteering Cl

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Matthew Layton4 - Moderate (34)1:07:02+21:1316:03
5Josh Layton4 - Moderate (34)1:07:05+21:1616:04
13Laurie Niven4 - Moderate (34)1:20:13+34:2419:12
20Ian Stirling4 - Moderate (34)1:33:44+47:5522:27
32Peter Maloney2 - Medium Hard (34)1:48:12+1:16:3326:52
Dorothy Adrian4 - Moderate (34)mispunched

OV/No club Orienteering Victoria

82 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Hazel Mullavey5 - Easy (19)27:419:18
1Angus Roberts2 - Medium Hard (34)31:397:51
2Jasmine Crowe5 - Easy (19)33:38+5:5711:18
2Billy Evans4 - Moderate (34)58:23+12:3413:59
3Bill Borrie3 - Short Hard (17)55:07+12:0019:00
3Serge Kurov1 - Long Hard (25)1:06:18+12:3711:11
4Lachlan McArdle5 - Easy (19)43:05+15:2414:28
5Julie Francis3 - Short Hard (17)59:45+16:3820:36
5Maaike Slim5 - Easy (19)49:22+21:4116:35
6Cian O'Reilly3 - Short Hard (17)1:06:42+23:3523:00
6Matilda Morris4 - Moderate (34)1:07:08+21:1916:04
6Luka Halbert5 - Easy (19)59:29+31:4819:59
6Daniel Tinker1 - Long Hard (25)1:17:04+23:2313:00
6Steven Roberts2 - Medium Hard (34)50:20+18:4112:30
7Diana Flora5 - Easy (19)1:02:35+34:5421:02
7Doug Heward3 - Short Hard (17)1:06:44+23:3723:00
7Timon Van asten4 - Moderate (34)1:07:19+21:3016:07
8Lisa Dominguez4 - Moderate (34)1:09:16+23:2716:35
8Adrian Steidle5 - Easy (19)1:10:51+43:1023:48
9Tomie Pfeiffer4 - Moderate (34)1:09:58+24:0916:45
9Andrew Turner1 - Long Hard (25)1:25:34+31:5314:26
9Toby Van der Peet5 - Easy (19)1:12:21+44:4024:19
10Zoe Fleming3 - Short Hard (17)1:26:52+43:4529:57
10Renae Allison5 - Easy (19)1:18:48+51:0726:29
10Andrew McCarthy1 - Long Hard (25)1:27:02+33:2114:41
10Dekel Danoch2 - Medium Hard (34)57:22+25:4314:15
10Anthony Harper4 - Moderate (34)1:14:46+28:5717:54
11Michelle Brown5 - Easy (19)1:19:18+51:3726:39
11Samantha Carberry1 - Long Hard (25)1:27:10+33:2914:42
11Tristan Lewis4 - Moderate (34)1:14:57+29:0817:57
11Peter Lewis4 - Moderate (34)1:14:57+29:0817:57
11Kelly Chiu3 - Short Hard (17)1:34:13+51:0632:29
12Jacinta Brown5 - Easy (19)1:19:25+51:4426:41
12Joanne Carub3 - Short Hard (17)1:40:09+57:0234:32
12Alicia Dymowski1 - Long Hard (25)1:29:27+35:4615:05
13Joanna Jagla5 - Easy (19)1:23:30+55:4928:04
13Andrew Dick1 - Long Hard (25)1:32:29+38:4815:36
13Ray Scaddan3 - Short Hard (17)1:40:11+57:0434:32
13Glenn Martini2 - Medium Hard (34)1:00:55+29:1615:08
14Renai Crowe5 - Easy (19)1:23:31+55:5028:04
14Maryanne Lu3 - Short Hard (17)1:40:12+57:0534:33
14Emma Morris1 - Long Hard (25)1:34:43+41:0215:59
14Lauren Jackson4 - Moderate (34)1:20:59+35:1019:23
15Leona Xu3 - Short Hard (17)1:40:14+57:0734:33
15Ben Loxton1 - Long Hard (25)1:39:01+45:2016:42
15Sophie Badcock5 - Easy (19)1:24:30+56:4928:24
15Andrea Jackson4 - Moderate (34)1:21:02+35:1319:24
16Steve Trone1 - Long Hard (25)1:39:05+45:2416:43
16Patrick Badcock5 - Easy (19)1:24:50+57:0928:30
16Samantha Orb4 - Moderate (34)1:21:19+35:3019:28
17Louie Twelftraa4 - Moderate (34)1:23:46+37:5720:03
17Zoe Morris1 - Long Hard (25)1:49:19+55:3818:27
17Mark Stephens5 - Easy (19)1:29:45+1:02:0430:10
17Tim Chiu2 - Medium Hard (34)1:05:59+34:2016:23
18Newman Twelftree4 - Moderate (34)1:23:49+38:0020:04
18Jess Johnston5 - Easy (19)1:39:14+1:11:3333:21
19Janet Carlon4 - Moderate (34)1:30:21+44:3221:38
19Charlie Davies5 - Easy (19)1:39:40+1:11:5933:30
20Mark Wales1 - Long Hard (25)2:10:55+1:17:1422:05
20Sofie Van gunsteren2 - Medium Hard (34)1:12:32+40:5318:01
21Anthony Hall2 - Medium Hard (34)1:12:48+41:0918:05
21Sarah Kemp4 - Moderate (34)1:34:24+48:3522:36
21Clare Parker1 - Long Hard (25)2:12:28+1:18:4722:21
22John Evans1 - Long Hard (25)2:14:15+1:20:3422:39
23Graeme Newton4 - Moderate (34)1:46:36+1:00:4725:31
23Fi Kersten1 - Long Hard (25)2:50:31+1:56:5028:46
23Brad Saunders2 - Medium Hard (34)1:16:23+44:4418:58
24Brendon Mceniry4 - Moderate (34)1:46:40+1:00:5125:32
24Kersten Ben1 - Long Hard (25)2:50:42+1:57:0128:48
24Melissa Biviano2 - Medium Hard (34)1:16:29+44:5019:00
25Stephanie Hedger4 - Moderate (34)1:49:43+1:03:5426:16
26Joey Yates4 - Moderate (34)1:50:59+1:05:1026:34
26Katherine Turner2 - Medium Hard (34)1:19:55+48:1619:51
27Chris Crowe2 - Medium Hard (34)1:20:53+49:1420:05
28Jack Yates4 - Moderate (34)1:51:55+1:06:0626:48
31Mike Salvaris4 - Moderate (34)1:55:57+1:10:0827:46
Ben Fullard1 - Long Hard (25)mispunched
Camila Ford4 - Moderate (34)mispunched
Mitchell Hannon4 - Moderate (34)mispunched
David Lucid2 - Medium Hard (34)mispunched
Diana Flora4 - Moderate (34)did not finish
Victoria Grant5 - Easy (19)did not finish

TKV Tuckonie Orienteering Club

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Peter Beggs4 - Moderate (34)59:35+13:4614:16
8Daniel Cahir2 - Medium Hard (34)53:48+22:0913:21
8Lindsay Thomas3 - Short Hard (17)1:16:12+33:0526:16

YVV Yarra Valley Orienteering Club

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Katherine Dent4 - Moderate (34)45:4910:58
2Callum White2 - Medium Hard (34)31:55+0:167:55
16Heather O'Donnell2 - Medium Hard (34)1:04:55+33:1616:07
19Andreas Strasser1 - Long Hard (25)2:03:51+1:10:1020:54
30Lincoln Paterson2 - Medium Hard (34)1:33:23+1:01:4423:12
31Iaroslav Osmerkin2 - Medium Hard (34)1:42:28+1:10:4925:27

Please report errors in the result list to the organiser.