Orienteering Australia

Official results for MelBushO 7 - Cardinia Reservoir, Emerald - Anniversary Event

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 7 - Cardinia Reservoir, Emerald - Anniversary Event
Organiser: Yarra Valley Orienteering Club
Date: Sunday 25 August 2019

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4 | 5

1 - Long Hard

5 075 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMFR Melbourne Forest Racers35:236:58
2Peter HobbsDRV Dandenong Ranges Orienteering36:40+1:177:13
3Jensen KeyMFR Melbourne Forest Racers37:22+1:597:21
4Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club37:55+2:327:28
5Tim HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers41:25+6:028:09
6Glen WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club43:36+8:138:35
7Bryan StokesOV/No club Orienteering Victoria43:51+8:288:38
8Mason ArthurMFR Melbourne Forest Racers44:14+8:518:42
9Dion KeechMFR Melbourne Forest Racers50:36+15:139:58
10Ted van GeldermalsenYVV Yarra Valley Orienteering Club51:00+15:3710:02
11Glenn MeyerDRV Dandenong Ranges Orienteering53:29+18:0610:32
12Eric LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering57:11+21:4811:16
13Chris KlepOV/No club Orienteering Victoria57:59+22:3611:25
14Martin KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers59:00+23:3711:37
15James LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering1:01:32+26:0912:07
16Vic SedunaryBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:01:59+26:3612:12
17Daniel TinkerOV/No club Orienteering Victoria1:02:29+27:0612:18
18Thorlene EgertonBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:02:33+27:1012:19
19Andrew McCarthyOV/No club Orienteering Victoria1:02:42+27:1912:21
20John CarberryNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:04:09+28:4612:38
21Andreas StrasserYVV Yarra Valley Orienteering Club1:05:38+30:1512:55
22Amber LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering1:06:18+30:5513:03
23Lesa MuirDRV Dandenong Ranges Orienteering1:06:19+30:5613:04
24John EvansOV/No club Orienteering Victoria1:07:52+32:2913:22
25Helen WalpoleDRV Dandenong Ranges Orienteering1:08:18+32:5513:27
26Gary BuchanEUV Eureka Orienteers1:11:40+36:1714:07
27Don FellNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:12:22+36:5914:15
28Peter RogaOV/No club Orienteering Victoria1:13:48+38:2514:32
29Peter LadaYVV Yarra Valley Orienteering Club1:17:02+41:3915:10
30Peter ChenDRV Dandenong Ranges Orienteering1:20:16+44:5315:48
31Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteering1:21:50+46:2716:07
32David PrenticeNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:25:06+49:4316:46
33Andrew HunterBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:31:46+56:2318:04
34Lauren JacksonDRV Dandenong Ranges Orienteering1:49:44+1:14:2121:37
35Andrea JacksonDRV Dandenong Ranges Orienteering1:49:45+1:14:2221:37
36Michael StillwellNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl2:05:08+1:29:4524:39
37Nicholas CraigOV/No club Orienteering Victoria2:48:16+2:12:5333:09
Tom KirchnerOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Toby CooperBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Archie NeylonBGV Bendigo Orienteersmispunched
Jonathan SutcliffeBKV Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Ela MelnychukOV/No club Orienteering Victoriadid not finish

2 - Medium Hard

4 075 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natasha KeyMFR Melbourne Forest Racers29:377:16
2Torren ArthurMFR Melbourne Forest Racers33:23+3:468:11
3Henri Du ToitOV/No club Orienteering Victoria35:32+5:558:43
4Stephen BirdBKV Bayside Kangaroos Orienteers37:18+7:419:09
5Russell BulmanYVV Yarra Valley Orienteering Club39:02+9:259:34
6Sophie TavernaCHV Central Highlands Orienteering39:16+9:399:38
7Heather O'DonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club40:21+10:449:54
8Geoff ArmstrongNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl43:11+13:3410:35
9Ralph KochYVV Yarra Valley Orienteering Club43:34+13:5710:41
10Sarah LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering45:36+15:5911:11
11Wendy TavernaCHV Central Highlands Orienteering45:46+16:0911:13
12Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers47:53+18:1611:45
13Alex TarrYVV Yarra Valley Orienteering Club48:06+18:2911:48
14David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers51:19+21:4212:35
15Carolyn LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl51:37+22:0012:40
16Peter DalwoodDRV Dandenong Ranges Orienteering53:43+24:0613:10
17Wayne LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering54:10+24:3313:17
18Matthew KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers56:00+26:2313:44
19Karen StrachanDRV Dandenong Ranges Orienteering56:51+27:1413:57
20Ron FrederickNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl57:00+27:2313:59
21Greg TamblynBKV Bayside Kangaroos Orienteers57:16+27:3914:03
22Eric DavidsonBKV Bayside Kangaroos Orienteers59:14+29:3714:32
23BILLY EVANSOV/No club Orienteering Victoria1:00:54+31:1714:56
24Alexandra SinickasYVV Yarra Valley Orienteering Club1:01:54+32:1715:11
25Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:03:54+34:1715:40
26Peter MaloneyNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:05:18+35:4116:01
27Elizabeth HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:08:58+39:2116:55
28Mike WhittonDRV Dandenong Ranges Orienteering1:09:58+40:2117:10
29Kelly ChiuOV/No club Orienteering Victoria1:16:11+46:3418:41
30Laurie NivenNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:23:15+53:3820:25
31Peter WrightOV/No club Orienteering Victoria1:38:58+1:09:2124:17
Woody LeungOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Barry MooreNEV Nillumbik Emus Orienteering Cldid not finish

3 - Short Hard

2 800 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter CusworthBKV Bayside Kangaroos Orienteers37:4013:27
2Blake GordonEUV Eureka Orienteers45:26+7:4616:13
3David NeylonBGV Bendigo Orienteers45:50+8:1016:22
4David HoggNo club membership47:29+9:4916:57
5Cian O`ReillyOV/No club Orienteering Victoria51:00+13:2018:12
6Margi FreemantleYVV Yarra Valley Orienteering Club51:18+13:3818:19
7John RussellSHN Southern Highlands52:27+14:4718:43
8Libby MeekingYVV Yarra Valley Orienteering Club53:29+15:4919:06
9Peter YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering54:13+16:3319:21
10Lincoln PatersonYVV Yarra Valley Orienteering Club54:57+17:1719:37
11Carolyn CusworthBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:00:21+22:4121:33
12Janet KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:02:42+25:0222:23
13Fiona FellNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:08:57+31:1724:37
14Pamela KingDRV Dandenong Ranges Orienteering1:08:58+31:1824:37
15John MeekingYVV Yarra Valley Orienteering Club1:11:20+33:4025:28
16Andrew MasonYVV Yarra Valley Orienteering Club1:13:54+36:1426:23
17Janet TarrYVV Yarra Valley Orienteering Club1:24:13+46:3330:04
18Zoe DaviesMFR Melbourne Forest Racers1:24:50+47:1030:17
19Craig FordOV/No club Orienteering Victoria1:32:33+54:5333:03
20Ngan NgoOV/No club Orienteering Victoria1:40:44+1:03:0435:58
21Raymond ScaddanOV/No club Orienteering Victoria1:40:46+1:03:0635:59
22Abi Salek-BeardARV Victorian ARDF Group1:41:41+1:04:0136:18
Annabelle HarperOV/No club Orienteering Victoriamispunched

4 - Moderate

3 450 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie ArthurMFR Melbourne Forest Racers35:5310:24
2Chris CroweOV/No club Orienteering Victoria45:45+9:5213:15
3Ilse Du toitOV/No club Orienteering Victoria49:06+13:1314:13
4Samantha LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering50:39+14:4614:40
5Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club50:40+14:4714:41
6Claire AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers53:12+17:1915:25
7Carl StempDRV Dandenong Ranges Orienteering53:48+17:5515:35
8Ian MathiesonOV/No club Orienteering Victoria57:41+21:4816:43
9Toby RaynerOV/No club Orienteering Victoria1:03:16+27:2318:20
10Joel CrothersDRV Dandenong Ranges Orienteering1:03:39+27:4618:26
11Tony CrothersDRV Dandenong Ranges Orienteering1:03:42+27:4918:27
12Benjamin HarperOV/No club Orienteering Victoria1:08:54+33:0119:58
13Brigitte Godfred-SpenningBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:15:14+39:2121:48
14Chris Godfred-SpenningBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:15:19+39:2621:49
15Pat MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:17:45+41:5222:32
16Patrick KethersOV/No club Orienteering Victoria1:19:35+43:4223:04
17Maggie MeyerOV/No club Orienteering Victoria1:22:13+46:2023:49
18Jacqui JohnsonBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:23:21+47:2824:09
19Sophie BadcockOV/No club Orienteering Victoria1:29:36+53:4325:58
20Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:30:27+54:3426:13
21Mike SalvarisOV/No club Orienteering Victoria1:30:30+54:3726:13
22Brendon MceniryOV/No club Orienteering Victoria1:39:04+1:03:1128:42
23Luca TwistOV/No club Orienteering Victoria1:39:06+1:03:1328:43
24Graeme NewtonOV/No club Orienteering Victoria1:39:11+1:03:1828:44
25Jan ThomasTKV Tuckonie Orienteering Club1:49:57+1:14:0431:52
26Beau,s TeamOV/No club Orienteering Victoria1:54:37+1:18:4433:13
27Katie KaufmannOV/No club Orienteering Victoria2:03:09+1:27:1635:41
28Team TaylorOV/No club Orienteering Victoria2:03:20+1:27:2735:44
Oliver TroneNEV Nillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Karen WilsonOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Team MPPSBGV Bendigo Orienteersmispunched
Natasha SmithOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Lindsay ThomasTKV Tuckonie Orienteering Clubmispunched
Ian BakerBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Luka HalbertOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Talon CassidyOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Peter BlackYVV Yarra Valley Orienteering Clubmispunched
Tarn WardOV/No club Orienteering Victoriamispunched

5 - Easy

2 025 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucas KentYVV Yarra Valley Orienteering Club15:207:34
2Joel CrothersDRV Dandenong Ranges Orienteering20:33+5:1310:08
3Ella LangYVV Yarra Valley Orienteering Club24:00+8:4011:51
4Josh LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl26:18+10:5812:59
5Tristan LewisNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl26:56+11:3613:18
6Kristy FlayDRV Dandenong Ranges Orienteering27:57+12:3713:48
7Frankie ShinOV/No club Orienteering Victoria28:40+13:2014:09
8Will MeyerOV/No club Orienteering Victoria28:43+13:2314:10
9Ava MeyerDRV Dandenong Ranges Orienteering30:53+15:3315:15
10Ross CrawfordOV/No club Orienteering Victoria34:48+19:2817:11
11Elliot TroneNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl35:00+19:4017:17
12Keshia WarlandOV/No club Orienteering Victoria39:30+24:1019:30
13Max HarkinOV/No club Orienteering Victoria41:07+25:4720:18
14Sandra HoggNo club membership43:01+27:4121:14
15Pete BattrickNo club membership49:03+33:4324:13
16Dale Ann GordonEUV Eureka Orienteers52:14+36:5425:47
17Lilly RobinsonOV/No club Orienteering Victoria57:22+42:0228:19
18Art RobinsonOV/No club Orienteering Victoria57:36+42:1628:26
Matthew LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Toby RaynerOV/No club Orienteering Victoriamispunched

Please report errors in the result list to the organiser.