Orienteering Australia

Official results for MelBushO 8 - Banksia Park, Bulleen

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 8 - Banksia Park, Bulleen
Organiser: Melbourne Forest Racers
Date: Sunday 15 September 2019

1 - Long Hard

5 450 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jensen KeyMFR Melbourne Forest Racers32:295:57
2Mason ArthurMFR Melbourne Forest Racers33:29+1:006:08
3Peter HobbsDRV Dandenong Ranges Orienteering33:33+1:046:09
4Bruce ArthurMFR Melbourne Forest Racers33:47+1:186:11
5Natasha KeyMFR Melbourne Forest Racers35:00+2:316:25
6Alex IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:44+3:156:33
7Tim HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers37:55+5:266:57
8Will DaveyMFR Melbourne Forest Racers38:19+5:507:01
9Reuben SmithMFR Melbourne Forest Racers38:25+5:567:02
10TOBY COOPERBKV Bayside Kangaroos Orienteers41:31+9:027:37
11Yulia ShutkovskayaMFR Melbourne Forest Racers42:29+10:007:47
12Daniel TinkerOV/No club Orienteering Victoria45:40+13:118:22
13Chris KlepOV/No club Orienteering Victoria47:01+14:328:37
14James RogersOV/No club Orienteering Victoria47:12+14:438:39
15Bruce PatersonARV Victorian ARDF Group47:40+15:118:44
16Eric LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering49:17+16:489:02
17Amber LouwDRV Dandenong Ranges Orienteering49:31+17:029:05
18Clare BrownridgeBGV Bendigo Orienteers50:54+18:259:20
19Andreww McCarthyOV/No club Orienteering Victoria51:03+18:349:22
20Russell BulmanYVV Yarra Valley Orienteering Club51:43+19:149:29
21Ben FullardDRV Dandenong Ranges Orienteering54:16+21:479:57
22Josephine YeatmanNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl57:56+25:2710:37
23Jim GlaspoleNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:01:12+28:4311:13
24Andreas StrasserYVV Yarra Valley Orienteering Club1:03:09+30:4011:35
25Geoff HudsonNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:03:11+30:4211:35
26Eric DavidsonBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:03:40+31:1111:40
27Lachlan RyanOV/No club Orienteering Victoria1:04:53+32:2411:54
28Shannon RyanOV/No club Orienteering Victoria1:04:56+32:2711:54
29Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteering1:05:13+32:4411:57
30Teo GrabinOV/No club Orienteering Victoria1:05:31+33:0212:01
31Jessica AvalonOV/No club Orienteering Victoria1:09:14+36:4512:42
32David PrenticeNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:11:54+39:2513:11
33Woody LOV/No club Orienteering Victoria1:18:31+46:0214:24
34Charlie MortonOV/No club Orienteering Victoria1:22:50+50:2115:11
35Brendan MortonOV/No club Orienteering Victoria1:22:51+50:2215:12
36LAUREN JACKSONDRV Dandenong Ranges Orienteering1:42:25+1:09:5618:47
36Andrea JacksonDRV Dandenong Ranges Orienteering1:42:25+1:09:5618:47
38Michael MooneyOV/No club Orienteering Victoria1:45:15+1:12:4619:18
Alexander GordonOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Michael ScalesNEV Nillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Fredrik JohanssonMFR Melbourne Forest Racersmispunched
Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteeringdid not finish

2 - Medium Hard

4 500 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club30:446:49
2Dion KeechMFR Melbourne Forest Racers32:11+1:277:09
3Stephen DunbarBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:45+5:017:56
4Gavin BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club36:19+5:358:04
5Amy BuckerfieldNo club membership38:00+7:168:26
6Timothy JacksonMFR Melbourne Forest Racers39:08+8:248:41
7Martin KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers39:48+9:048:50
8Carolyn JacksonBKV Bayside Kangaroos Orienteers40:49+10:059:04
9Mark BaxterNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl43:53+13:099:45
10Bill VandendoolMFR Melbourne Forest Racers45:08+14:2410:01
11Ralph KochYVV Yarra Valley Orienteering Club51:27+20:4311:26
12Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers51:49+21:0511:30
13Katherine TurnerOV/No club Orienteering Victoria52:15+21:3111:36
14Cian O'ReillyOV/No club Orienteering Victoria52:22+21:3811:38
15Amy TerryMFR Melbourne Forest Racers52:37+21:5311:41
16Katherine DentYVV Yarra Valley Orienteering Club55:18+24:3412:17
17Ewen TempletonBKV Bayside Kangaroos Orienteers56:07+25:2312:28
18Matthew KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers58:27+27:4312:59
19Graham WallisDRV Dandenong Ranges Orienteering58:54+28:1013:05
20Kelly ChiuOV/No club Orienteering Victoria59:15+28:3113:10
21Mike WhittonDRV Dandenong Ranges Orienteering1:01:46+31:0213:43
22Billy EvansOV/No club Orienteering Victoria1:03:14+32:3014:03
23Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:04:28+33:4414:19
24Lincoln PatersonYVV Yarra Valley Orienteering Club1:07:07+36:2314:54
25Peter MaloneyNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:16:47+46:0317:03
26Ian MathiesonOV/No club Orienteering Victoria1:18:01+47:1717:20
27Elizabeth HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:19:08+48:2417:35
28Jocelyn WattsYVV Yarra Valley Orienteering Club1:22:44+52:0018:23
29Luka MrkusichOV/No club Orienteering Victoria1:29:24+58:4019:52
30STEPHANIE HEDGEROV/No club Orienteering Victoria1:42:17+1:11:3322:43
Brody McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Clubmispunched
Ivy ErsvaerOV/No club Orienteering Victoriadid not finish
David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Daniel TinkerOV/No club Orienteering Victoriadid not finish

3 - Short Hard

2 925 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Milla KeyMFR Melbourne Forest Racers19:026:30
2Carolyn LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl24:35+5:338:24
3Sonia AliYVV Yarra Valley Orienteering Club25:57+6:558:52
4Maya BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club26:43+7:419:08
5Murray HannaBKV Bayside Kangaroos Orienteers30:29+11:2710:25
6Bill BorrieOV/No club Orienteering Victoria33:41+14:3911:30
7Peter GroverDRV Dandenong Ranges Orienteering38:01+18:5912:59
8Ella CarsonOV/No club Orienteering Victoria39:29+20:2713:29
9Ben SimmonsOV/No club Orienteering Victoria41:30+22:2814:11
10Ezgi ErdunOV/No club Orienteering Victoria41:35+22:3314:12
11Peter BeggsTKV Tuckonie Orienteering Club45:01+25:5915:23
12Laurie NivenNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl45:25+26:2315:31
13PETER WRIGHTOV/No club Orienteering Victoria49:47+30:4517:01
14Henk DeJongARV Victorian ARDF Group1:00:33+41:3120:42
15Dianne ShaldersARV Victorian ARDF Group1:00:34+41:3220:42
16Schon HudsonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl1:01:33+42:3121:02
17Colin MorgansYVV Yarra Valley Orienteering Club1:02:12+43:1021:15
18Arnold WheelerOV/No club Orienteering Victoria1:08:02+49:0023:15
19Michael HubbertBKV Bayside Kangaroos Orienteers1:13:38+54:3625:10
Kim-Mai HarwoodOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Osama AliOV/No club Orienteering Victoriamispunched

4 - Moderate

2 800 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Denise PikeDRV Dandenong Ranges Orienteering30:1310:47
2Tony CrothersOV/No club Orienteering Victoria32:48+2:3511:42
3AARON LUBEROV/No club Orienteering Victoria34:00+3:4712:08
4Josh LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl34:14+4:0112:13
5Olivia CozzolinoOV/No club Orienteering Victoria35:18+5:0512:36
6Ros SmithOV/No club Orienteering Victoria35:35+5:2212:42
7Patrick KethersOV/No club Orienteering Victoria39:12+8:5914:00
8JACQUI JOHNSONOV/No club Orienteering Victoria41:19+11:0614:45
9Pat MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers44:49+14:3616:00
10Ian BakerBKV Bayside Kangaroos Orienteers45:21+15:0816:11
11KellyAnne TwistOV/No club Orienteering Victoria45:35+15:2216:16
12Eli MrkusichOV/No club Orienteering Victoria46:45+16:3216:41
13SPENCER RODWELLOV/No club Orienteering Victoria48:05+17:5217:10
13ZOE DAVIESMFR Melbourne Forest Racers48:05+17:5217:10
15Sherrill HardingOV/No club Orienteering Victoria53:08+22:5518:58
16Ben CollsYVV Yarra Valley Orienteering Club56:52+26:3920:18
17Ami CollsYVV Yarra Valley Orienteering Club57:48+27:3520:38
18Luka HalbertOV/No club Orienteering Victoria1:03:14+33:0122:35
SAM SMITHOV/No club Orienteering Victoriadid not finish
EDGAR SHOTTOOV/No club Orienteering Victoriadid not finish
Will SmithOV/No club Orienteering Victoriadid not finish

5 - Easy

1 700 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew LaytonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl16:349:44
2Xander GreenhalghOV/No club Orienteering Victoria16:56+0:229:57
3Ben GreenhalghOV/No club Orienteering Victoria19:04+2:3011:12
4Camilla MactierOV/No club Orienteering Victoria20:46+4:1212:12
5Anna WellsNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl25:48+9:1415:10
6Elsa StanawayOV/No club Orienteering Victoria28:02+11:2816:29
7Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers30:17+13:4317:48
8Harvey GoerkeOV/No club Orienteering Victoria30:28+13:5417:55
9Claire LuberOV/No club Orienteering Victoria31:48+15:1418:42
10Joel CrothersDRV Dandenong Ranges Orienteering33:44+17:1019:50
11Neo KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:39+19:0520:58
12Stephanie ColeOV/No club Orienteering Victoria37:12+20:3821:52
13Angelina KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers38:22+21:4822:34
14Jesse SmithOV/No club Orienteering Victoria41:39+25:0524:30
15MARLON GUNERATNEOV/No club Orienteering Victoria41:59+25:2524:41
16Kieran SmithOV/No club Orienteering Victoria42:02+25:2824:43
17RAPHAEL GUNERATNEOV/No club Orienteering Victoria42:07+25:3324:46
18Lillian RobinsonOV/No club Orienteering Victoria44:39+28:0526:15
19Arthur RobinsonOV/No club Orienteering Victoria44:44+28:1026:18
20Zoe HillerOV/No club Orienteering Victoria58:45+42:1134:33

Please report errors in the result list to the organiser.