Orienteering Australia

Official results for Pittwater am - Christoph Farewell Fiesta

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Pittwater am - Christoph Farewell Fiesta
Organiser: Australopers
Date: Saturday 9 February 2019

S1

1 750 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonEsk Valley12:277:06
2Jed FlemingSt Patricks College13:09+0:427:30
2Jonathan McCombAustralopers13:09+0:427:30
4Anthony StonerAustralopers13:32+1:057:44
5Mikayla CooperCollegiate15:25+2:588:48
5Joshua AllenFriends15:25+2:588:48
7Will WhittingtonHutchins16:03+3:369:10
8Jeff DunnAustralopers16:06+3:399:12
9Matthew CohenAustralopers16:20+3:539:20
10 Arvid16:32+4:059:26
11Kenneth McLeanEsk Valley16:45+4:189:34
12Niko StonerTaroona High17:26+4:599:57
13Clare HawthorneAustralopers17:40+5:1310:05
14James ScottAustralopers18:21+5:5410:29
15Julia Powell-DaviesFriends18:22+5:5510:29
16Martin BicevskisAustralopers26:03+13:3614:53
17Bert ElsonAustralopers28:57+16:3016:32
18Liz ButlerAustralopers29:00+16:3316:34
19Hermione Powell-DaviesAustralopers35:08+22:4120:04
Wayne GriggsAustralopersmispunched

S2

1 375 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul LigginsAustralopers11:458:32
2 Arvid13:34+1:499:52
3Jett McCombWaimea13:48+2:0310:02
4Cathy McCombAustralopers13:54+2:0910:06
5Zali McCombTaroona High15:13+3:2811:04
6Joseph DickinsonEsk Valley15:16+3:3111:06
7 Arabella15:31+3:4611:17
8Sue HancockWellington Ranges16:24+4:3911:55
9Liz CanningWellington Ranges17:04+5:1912:24
10Sally WayteAustralopers17:11+5:2612:29
11Zoe ButlerAustralopers17:25+5:4012:40
12Eddie StonerWaimea18:33+6:4813:29
13Mick CooperHutchins19:05+7:2013:52
14Ainsley ScottAustralopers20:48+9:0315:07
15Simon AllenAustralopers22:04+10:1916:02
16Miriam WhittingtonWellington Ranges24:52+13:0718:05
17Eleanor McLeanLCGS25:34+13:4918:35
Helena GriggsAustralopersmispunched
Jane CalderAustralopersmispunched

S3

1 200 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark WestAustralopers13:0210:51
2Karen Wild-AllenAustralopers13:35+0:3311:19
3Miriam WhittingtonWellington Ranges16:24+3:2213:40
4Ainsley ScottAustralopers17:39+4:3714:42
5Hermione Powell-DaviesAustralopers20:39+7:3717:12
6Liz ButlerAustralopers21:16+8:1417:43
7James LaverAustralopers21:17+8:1517:44
8Gayle WestBlackmans Bay23:02+10:0019:11
9Janet BushAustralopers23:08+10:0619:16
10Elizabeth BicevskisAustralopers23:34+10:3219:38
11Jo-Anne BissettPathfinders23:56+10:5419:56
12 GregWellington Ranges24:16+11:1420:13
13Jan HardyAustralopers25:04+12:0220:53
14Esta BirdahicAustralopers30:03+17:0125:02
15Wendy AndrewarthaAustralopers39:10+26:0832:38
16 Janine40:33+27:3133:47
17Barbara TassellAustralopers40:54+27:5234:05
MikeAustralopersmispunched

S4

1 450 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua AllenFriends10:207:07
2Hugh FitzgeraldWellington Ranges12:16+1:568:27
3Mikayla CooperCollegiate12:33+2:138:39
4Dexter CanningTaroona High12:40+2:208:44
5Zoe ButlerAustralopers14:30+4:1010:00
6Cathy McCombAustralopers14:40+4:2010:06
7 Dane15:06+4:4610:24
8Julia Powell-DaviesFriends16:09+5:4911:08
8Sue HancockWellington Ranges16:09+5:4911:08
10 GregWellington Ranges16:17+5:5711:13
11Sally WayteAustralopers16:52+6:3211:37
12Liz CanningWellington Ranges17:16+6:5611:54
13Bert ElsonAustralopers18:26+8:0612:42
14Karen Wild-AllenAustralopers20:05+9:4513:51
15Gayle WestBlackmans Bay21:35+11:1514:53
16Renny DuckettAustralopers22:32+12:1215:32
17Janet BushAustralopers23:37+13:1716:17
18Jo-Anne BissettPathfinders42:21+32:0129:12

S5

1 050 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eleanor McLeanLCGS11:5511:20
2Miriam WhittingtonWellington Ranges13:12+1:1712:34
3 GregWellington Ranges13:44+1:4913:04
4Simon AllenAustralopers14:52+2:5714:09
5Ainsley ScottAustralopers16:15+4:2015:28
6James LaverAustralopers17:59+6:0417:07
7Esta BirdahicAustralopers18:48+6:5317:54
8Jo-Anne BissettPathfinders23:41+11:4622:33
9Gayle WestBlackmans Bay25:12+13:1724:00
10 Janine31:04+19:0929:35
11Wendy AndrewarthaAustralopers31:47+19:5230:16
12Elizabeth BicevskisAustralopers33:05+21:1031:30
13Jane CalderAustralopers35:22+23:2733:40
14Valerie BrammallEsk Valley36:28+24:3334:43
15Barbara TassellAustralopers42:31+30:3640:29
Hermione Powell-DaviesAustralopersmispunched
Mick CooperHutchinsmispunched
Liz ButlerAustralopersmispunched
MikeAustralopersmispunched

M1

2 075 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jonathan McCombAustralopers14:377:02
2Jed FlemingSt Patricks College15:39+1:027:32
3Kenneth McLeanEsk Valley17:47+3:108:34
4Matthew CohenAustralopers18:47+4:109:03
5Jeff DunnAustralopers19:11+4:349:14
6Clare HawthorneAustralopers19:18+4:419:18
7 Arvid20:22+5:459:48
8Jett McCombWaimea20:44+6:079:59
9Niko StonerTaroona High21:44+7:0710:28
10Joseph DickinsonEsk Valley21:56+7:1910:34
11Will WhittingtonHutchins22:47+8:1010:58
12Zali McCombTaroona High26:26+11:4912:44
13Mark WestAustralopers33:21+18:4416:04
14James ScottAustralopers38:18+23:4118:27
15Martin BicevskisAustralopers42:18+27:4120:23
16Wayne GriggsAustralopers53:01+38:2425:33
Eddie StonerWaimeamispunched
Jemery DayAustralopersmispunched

M2

1 900 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonEsk Valley11:596:18
2Jonathan McCombAustralopers13:10+1:116:55
3Jeff DunnAustralopers16:32+4:338:42
4Jemery DayAustralopers16:56+4:578:54
5Kenneth McLeanEsk Valley17:22+5:239:08
6Matthew CohenAustralopers17:32+5:339:13
7Niko StonerTaroona High17:38+5:399:16
8 Arabella18:13+6:149:35
9Mikayla CooperCollegiate19:28+7:2910:14
10Dexter CanningTaroona High19:34+7:3510:17
11Zali McCombTaroona High19:57+7:5810:30
12Karen Wild-AllenAustralopers20:17+8:1810:40
13 Dane21:48+9:4911:28
14Julia Powell-DaviesFriends23:06+11:0712:09
15Sally WayteAustralopers24:18+12:1912:47
16Renny DuckettAustralopers30:16+18:1715:55

M3

1 650 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua AllenFriends13:218:05
2Clare HawthorneAustralopers14:08+0:478:33
3Anthony StonerAustralopers14:09+0:488:34
4Hugh FitzgeraldWellington Ranges15:48+2:279:34
5Jett McCombWaimea15:57+2:369:40
6Zoe ButlerAustralopers16:11+2:509:48
7Dexter CanningTaroona High16:42+3:2110:07
8Cathy McCombAustralopers17:11+3:5010:24
9James ScottAustralopers20:11+6:5012:13
10Eddie StonerWaimea21:04+7:4312:46
11Simon AllenAustralopers22:05+8:4413:23
12Mick CooperHutchins23:02+9:4113:57
13Sue HancockWellington Ranges29:29+16:0817:52
14Eleanor McLeanLCGS30:39+17:1818:34
15James LaverAustralopers31:27+18:0619:03

L1

2 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jed FlemingSt Patricks College19:468:35
2Joseph DickinsonEsk Valley20:16+0:308:48
3Anthony StonerAustralopers23:38+3:5210:16
4Will WhittingtonHutchins26:05+6:1911:20
5Hugh FitzgeraldWellington Ranges26:16+6:3011:25
6Paul LigginsAustralopers26:27+6:4111:30
7Mark WestAustralopers29:52+10:0612:59
8 Arabella31:24+11:3813:39
9 Rob39:54+20:0817:20
10Samuel BarkerRosetta Primary58:32+38:4625:26
11Helena GriggsAustralopers1:01:07+41:2126:34
Heidi BarkerRosetta Primarymispunched

L2

2 275 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonEsk Valley17:027:29
2Paul LigginsAustralopers20:16+3:148:54
3Jemery DayAustralopers26:22+9:2011:35
4Niko StonerTaroona High29:12+12:1012:50
5Charles DragarAustralopers43:16+26:1419:01
Jan HardyAustralopersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.