Orienteering Australia

Official results for Heritage Forest - Launceston Autumn Twilight Series #1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Heritage Forest - Launceston Autumn Twilight Series #1
Organiser: Esk Valley
Date: Wednesday 13 February 2019

Course 1

5 600 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon PhillipsEsk Valley32:055:43
2Carlin WhiteEsk Valley33:33+1:285:59
3John CumminsEsk Valley37:07+5:026:37
4Arabella PhillipsEsk Valley38:10+6:056:48
5Sussan BestEsk Valley42:10+10:057:31
6Phil Best42:37+10:327:36
7Riley KerrEsk Valley42:55+10:507:39
8Eleanor McLeanEsk Valley44:14+12:097:53
9Christine BrownEsk Valley45:03+12:588:02
10Scott Jones49:18+17:138:48
11Dirk NankervisEsk Valley49:50+17:458:53
12Jo Woodbury50:56+18:519:05
13George Darby51:04+18:599:07
14Kenneth McLeanEsk Valley53:17+21:129:30
15Clynton Brown59:15+27:1010:34
Euan BestESK VALLEYmispunched

Course 2

3 475 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bayley Fisher19:355:38
2Kevin LyallEsk Valley25:58+6:237:28
3Marty Howell27:16+7:417:50
4Will Radford29:16+9:418:25
5Kate LucasAustralopers30:23+10:488:44
6Russell KerrEsk Valley31:56+12:219:11
7Anabelle Hawthorne37:20+17:4510:44
8Chloe Duncan37:23+17:4810:45
9Lynnda Coffey38:15+18:4011:00
10James Dacey38:38+19:0311:07
11Sophie BestEsk Valley44:53+25:1812:54
12Jess Butler53:07+33:3215:17
13Ellie James54:34+34:5915:42
14Brad Cooke1:03:35+44:0018:17
15Chevy Cooke1:04:07+44:3218:27
16Lucie Howe1:32:31+1:12:5626:37
17Kate Carins1:32:33+1:12:5826:37

Course 3

1 975 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Harrison Gerard12:006:04
2Imogen Williams14:47+2:477:29
3Arj Duncan15:40+3:407:55
4Logan Kerr16:03+4:038:07
5Tamsyn Brock21:06+9:0610:41
6Dominic Brieerley22:48+10:4811:32
7Nick Cronin24:18+12:1812:18
8Isabella Taylor26:28+14:2813:24
9Caleb Beament27:54+15:5414:07
10Judy Ivory28:00+16:0014:10
11Declan Beament28:04+16:0414:12
12Emma Charlton28:37+16:3714:29
13Amanda Lyall and Alec Crawford28:57+16:5714:39
14Emeline Cooper29:16+17:1614:49
15Blanche Carins29:44+17:4415:03
16Jamison Cooper30:12+18:1215:17
17Belinda van Donselwar30:39+18:3915:31
18John BrockEsk Valley40:34+28:3420:32
19Lilliana Cooper47:45+35:4524:10
20Ethan Carins47:56+35:5624:16
Evan Williamsmispunched

Walkers

3 350 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathryn FlemingEsk Valley40:0311:57
2Patrickans Bridget Brown 1:00:00+19:5717:54
3Adelaide White1:01:12+21:0918:16

Please report errors in the result list to the organiser.