Orienteering Australia

Official results for Kangaroo Bay, Bellerive - Hobart Autumn Schools/Twilight Series #3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Kangaroo Bay, Bellerive - Hobart Autumn Schools/Twilight Series #3
Organiser: Australopers
Date: Wednesday 27 February 2019

Men LONG

3 925 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonEsk Valley30:187:43
2Anthony StonerAustralopers30:45+0:277:50
3Paul LigginsAustralopers30:50+0:327:51
4Allan HoodWellington Ranges31:26+1:088:00
5Matthew CohenAustralopers32:08+1:508:11
6Dion McKenzieAustralopers34:05+3:478:41
7Steve WatsonAustralopers34:59+4:418:54
8Simon LouisAustralopers35:29+5:119:02
9Kris ClausonCasual Members Tas38:06+7:489:42
10Paul EnkelaarAustralopers38:55+8:379:54
11Gary CarrollAustralopers39:11+8:539:58
12Mark West39:48+9:3010:08
13Ivor Leonard43:42+13:2411:08
14Brad SutherlandAustralopers43:56+13:3811:11
15James ScottAustralopers44:05+13:4711:13
16Mick CooperHutchins44:39+14:2111:22
17Ashley Carr44:42+14:2411:23
18James AndersonHutchins45:40+15:2211:38
19Robert CarmichaelCasual Members Tas46:35+16:1711:52
20Hugh FitzgeraldAustralopers47:36+17:1812:07
21Stephen BendeichAustralopers58:35+28:1714:55
22Nicky PollingtonCasual Members Tas1:02:26+32:0815:54
23Graeme DennisGlenorchy1:10:02+39:4417:50
24Andrew MooreCasual Members Tas1:22:45+52:2721:04

Men MEDIUM

3 075 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce TerryCasual Members Tas29:409:38
2Rob TorokAustralopers30:48+1:0810:00
3Mark HeyAustralopers33:24+3:4410:51
4Ian RathboneAustralopers35:21+5:4111:29
5David GellCasual Members Tas39:54+10:1412:58
6Thomas Powell-DaviesFriends40:13+10:3313:04
7Bert ElsonAustralopers40:16+10:3613:05
8Lindsay PenderAustralopers40:57+11:1713:19
9John CounsellCasual Members Tas44:56+15:1614:36
10Terry CavanaghAustralopers45:48+16:0814:53
11John AllanAustralopers46:19+16:3915:03
12Brett SpauldingAustralopers47:59+18:1915:36
13James LaverAustralopers48:33+18:5315:47
14Ross KellyAustralopers58:09+28:2918:54
William MabyCasual Members Tasmispunched

Men SHORT

2 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dane Cavanagh15:597:06

Women LONG

3 925 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anthea FeeAustralopers41:0010:26
2Cathy McCombAustralopers41:07+0:0710:28
3Kim CarrollAustralopers43:16+2:1611:01
4Jenny SheridanAustralopers44:52+3:5211:25
5Karen Wild-AllenAustralopers50:35+9:3512:53
6Kate LucasAustralopers52:01+11:0113:15
7Jessica MinchamCasual Members Tas1:11:10+30:1018:07
8Jasmine Angus1:11:13+30:1318:08

Women MEDIUM

3 075 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sally WayteAustralopers33:2210:51
2Liz CanningAustralopers33:45+0:2310:58
3Hermione Powell-DaviesAustralopers40:02+6:4013:01
4Rosie Brennan40:50+7:2813:16
5Barbara TassellAustralopers41:17+7:5513:25
6Jan HardyAustralopers43:19+9:5714:05
7Robyn ChapmanAustralopers43:37+10:1514:11
8Jane Brooks44:14+10:5214:23
9Rosie RutledgeAustralopers44:43+11:2114:32
10Lucy HawthorneAustralopers47:22+14:0015:24
11Jane CalderAustralopers53:10+19:4817:17
12Janet BushAustralopers53:32+20:1017:24
13Adele WinslowAustralopers58:46+25:2419:06
14Beverley MillerAustralopers1:03:39+30:1720:41
15Elizabeth BicevskisAustralopers1:03:55+30:3320:47
Karen HoCasual Members Tasmispunched

Women SHORT

2 250 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrea SchiwyAustralopers19:308:40
2Jessica BentleyClarence High20:29+0:599:06
3Sandra DiazCasual Members Tas21:11+1:419:24
4Emily Warner21:38+2:089:36
5Wendy AndrewarthaAustralopers30:42+11:1213:38
6Laura LeaworthyCasual Members Tas33:38+14:0814:56

Boys LONG

3 925 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua AllenFriends30:067:40
2Tom PoortenaarHobart College32:49+2:438:21
3Dexter CanningHobart College34:57+4:518:54
4Will Whittington40:19+10:1310:16
5Niko StonerTaroona High42:40+12:3410:52
6Owen MulcahyFriends46:44+16:3811:54
7Charlie CooperHutchins52:00+21:5413:14
8Jack LuttrellHutchins53:15+23:0913:34
9Jett McCombTaroona High54:21+24:1513:50
10Thomas GardeTaroona High1:02:25+32:1915:54
11Alexander MateeviciFriends1:05:19+35:1316:38

Boys MEDIUM

3 075 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry GellNew Town High32:4610:39
2Byron SewardHutchins34:13+1:2711:07
3William Thorpe34:44+1:5811:17
4Nicholas CarmichaelTaroona High38:03+5:1712:22
5Eddie StonerWaimea40:03+7:1713:01
6Fergus McLeanHutchins40:49+8:0313:16
7Ben DavieHutchins44:25+11:3914:26
8James OkeefeHutchins44:55+12:0914:36
9Tobias NixonHutchins45:18+12:3214:43
10Joshua GreenHutchins45:19+12:3314:44
11Declan Ee45:22+12:3614:45
12Henry Bain45:26+12:4014:46
13Alexander Mackay46:56+14:1015:15
14Brodie ConnollyNew Town High58:40+25:5419:04
15Seth HomfrayHutchins1:06:04+33:1821:29
16Trent StephensHutchins1:09:59+37:1322:45
17Aiden SandersonHutchins1:14:07+41:2124:06
18Sam LyonsHutchins1:25:13+52:2727:42
19Reuben CousinsHutchins1:25:28+52:4227:47
20Mason RoffHutchins1:26:00+53:1427:58
Sam RobertsHutchinsmispunched
Toby ZochlingHutchinsmispunched
Luca NunnHutchinsmispunched
Edward KennettHutchinsmispunched
Patrick AlcockHutchinsmispunched
Harry PridmoreHutchinsmispunched
Jack VallanceHutchinsmispunched

Boys SHORT

2 250 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James DownieFriends15:246:50
2Taj ParsonsHutchins15:27+0:036:52
3Elias HintzTarremah16:15+0:517:13
4Charlie GrovesTaroona Primary17:51+2:277:56
5Marcus DegenaarKingston High17:57+2:337:58
6Campbell ArcherHutchins19:10+3:468:31
7Jasper DalgleishMontague Bay22:09+6:459:50
8Mitchell WoolfordHutchins24:00+8:3610:40
9Tom GiddingsHutchins24:34+9:1010:55
10Owen HomfrayHutchins24:49+9:2511:01
11Felix GreenSouth Hobart Primary25:22+9:5811:16
12Jack CarrHutchins28:50+13:2612:48
13Tali GeeHutchins28:52+13:2812:49
14Hamish NixonHutchins29:43+14:1913:12
15Gregory Beckett32:00+16:3614:13
16Keith MalloryHutchins33:30+18:0614:53
17Lachlan DevineHutchins33:31+18:0714:53
18Oscar GreenwoodHutchins34:55+19:3115:31
19Tom BonneyHutchins35:03+19:3915:34
20Jonah Davie41:21+25:5718:22
21Callum ParsseyHutchins41:33+26:0918:28
William BradshawFriendsmispunched
Giorgio AlbertiniHutchinsmispunched
George CourtneyHutchinsmispunched
Will Tarantomispunched
Will EnkelaarFriendsmispunched
Harry BourneHurchinsmispunched
Owen MorleyHutchinsmispunched
Ivan Thurleymispunched
Charlie HugoHutchinsdid not finish
Luke MulcahyIllawarradid not finish

Girls LONG

3 925 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla CooperCollegiate36:199:15
2Ashley WatsonHobart College43:58+7:3911:12
3Zali McCombTaroona High48:25+12:0612:20
4Ella EdwardsFriends54:18+17:5913:50
5Nell Bradshaw1:04:02+27:4316:18
Julia Powell-DaviesFriendsmispunched

Girls MEDIUM

3 075 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Prue ClarkeFahan39:2912:50
2Tara PowellFriends1:01:03+21:3419:51
3Ashley WalkerCollegiate1:20:50+41:2126:17

Girls SHORT

2 250 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella HoodSouth Hobart Primary14:446:32
2Liana StubbsSouth Hobart Primary14:52+0:086:36
3Anna MulcahyFriends19:10+4:268:31
4Fenella VincentCasual Members Tas19:20+4:368:35
5Chloe LeicesterCollegiate21:19+6:359:28
6Hannah GreenSouth Hobart Primary21:21+6:379:29
7Ella WebberCollegiate21:22+6:389:29
8Mali GreenlawTaroona High24:13+9:2910:45
9Elizabeth ZeckendorfCollegiate29:36+14:5213:09
10Jemima ZeckendorfCollegiate31:00+16:1613:46
11Meg BignellCollegiate33:23+18:3914:50
12Kitty AtkinsonCollegiate38:21+23:3717:02
12Ebony O FlahertyCollegiate38:21+23:3717:02
12Emily BleaselCollegiate38:21+23:3717:02

Boys PRIMARY

1 625 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oscar AtkinsonHutchins12:087:28
2Callum DegenaarIllawarra12:10+0:027:29
3George LeonardHutchins12:43+0:357:49
3Dorje McQuillen12:43+0:357:49
5Harry Vincent13:25+1:178:15
6Jacob WilsonHutchins14:13+2:058:44
6Tom Lyons14:13+2:058:44
8Quincy CarlosTaroona22:27+10:1913:48
9Andrew AllanLenah Valley Primary23:30+11:2214:27
10Jamie FlemingWaimea26:50+14:4216:30
Jim RainbirdBellerivemispunched

Girls PRIMARY

1 625 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katie ClausonTaroona Primary13:028:01
2Georgina LeicesterCollegiate14:51+1:499:08
3Bess BignellCollegiate14:55+1:539:10
4Lexie ValtaFahan15:11+2:099:20
5Chloe PuckridgeFahan15:27+2:259:30
6Verity LeonardFahan15:41+2:399:39
7Isabelle MansonFahan15:47+2:459:42
8Ella ClausonTaroona Primary16:01+2:599:51
9Jewel HurstFahan17:25+4:2310:43
10Emily MazengarbFahan18:23+5:2111:18
11Roisin GrofvenorFahan18:28+5:2611:21
12Mia StonemanFahan18:29+5:2711:22
13Yee Hwee LinCollegiate19:44+6:4212:08
14Caroline Shannon19:46+6:4412:09
15Caitlyn CreanCollegiate20:15+7:1312:27
16Emily HarveyFahan20:24+7:2212:33
17Lucy StonemanFahan21:45+8:4313:23
17Keira LynchFahan21:45+8:4313:23
19Lilie von SavageriFahan22:33+9:3113:52
20Machik McQuillen22:34+9:3213:53
21Rachel StanelosFahan22:35+9:3313:53
22Angelia ZhangCollegiate23:24+10:2214:24
23Sasha BennettAustralopers23:31+10:2914:28
24Audrey AllanLenah Valley Primary24:22+11:2014:59
Lauren StanelosFahanmispunched
Estella MansonFahanmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.