Orienteering Australia

Official results for Glen Stuart, Deddington - Tas School Championships & Northern Local #1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Glen Stuart, Deddington - Tas School Championships & Northern Local #1
Organiser: Esk Valley
Date: Sunday 7 April 2019

M Open

5 725 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thomas PoortenaarHobart College51:018:54
2Bayley FisherLaunceston Church Grammar School53:07+2:069:16

W Open

5 725 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eleanor McLeanLaunceston Church Grammar School1:00:3010:34

Grades 7/8B

2 625 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emily SchippLaunceston Church Grammar School52:4520:05
Ifeyinwa NwabaLaunceston Church Grammar Schoolmispunched

M 10A

1 825 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Will EnkelaarThe Friends’ School20:1811:07
2Arj DuncanWest Launceston Primary School24:00+3:4213:09

M 12A

2 625 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan BestRiverside Primary School15:425:58
2Eddie StonerWaimea Heights Primary School22:12+6:308:27
3Logan KerrSummerdale Primary School28:21+12:3910:48

M 13A

3 350 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Marcus DegenaarKingston High Schoolmispunched
Euan Bestnot competing

M 14A

3 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Riley KerrProspect High School23:447:05
2Jett McCombTaroona High School26:52+3:088:01
3Thomas GardeTaroona High School30:07+6:238:59
4Will RadfordLaunceston Church Grammar School41:12+17:2812:17
5Harrison GerrardLaunceston Church Grammar School48:35+24:5114:30

M 15A

3 350 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Niko StonerTaroona High School22:556:50
2Owen MulcahyThe Friends’ School28:40+5:458:33

M 16 A

5 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben PoortenaarTarremah44:447:48
2John CumminsSt Patricks College56:17+11:339:49
3Will WhittingtonHutchins School1:08:50+24:0612:01

Men Long

5 475 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anthony StonerAustralopers39:437:15
2Jonathan McCombAustralopers40:34+0:517:24
3Dion McKenzieAustralopers40:38+0:557:25
4Matthew CohenAustralopers44:17+4:348:05
5Jemery DayAustralopers44:51+5:088:11
6Matthew PattenEsk Valley45:19+5:368:16
7Sebastian BurgessAustralopers46:58+7:158:34
8Paul EnkelaarAustralopers56:36+16:5310:20
9Charles DragarAustralopers59:24+19:4110:50

Men Medium

3 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Randall HopeWellington Ranges50:2812:46
2Ian RathboneAustralopers52:03+1:3513:10
3Wayne GriggsAustralopers1:14:35+24:0718:52

W 12A

2 625 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin TerrySouth Hobart Primary School27:5510:38

W 13A

3 350 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anabelle HawthorneRiverside High School32:469:46
2Ilanna McDougallLaunceston Church Grammar School42:24+9:3812:39
3Chloe DuncanRiverside High School58:08+25:2217:21

W 14A

3 350 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tara PowellThe Friends School37:5811:20
2Keira RichardsonLaunceston Church Grammar School47:06+9:0814:03
3Sophie BestLaunceston Church Grammar School51:37+13:3915:24

W 15A

3 350 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zali McCombTaroona High School28:558:37
1Julia Powell-DaviesThe Friends’ School28:558:37
3Kathryn PolandLaunceston Church Grammar School53:42+24:4716:01

Women Long

5 475 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAustralopers50:379:14
2Karen Wild-AllenAustralopers1:15:29+24:5213:47
3Diana Cossar-BurgessAustralopers1:20:06+29:2914:37
Lynnda Coffeymispunched

Women Medium

3 950 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare Hawthorne50:0012:39
2Jo Woodbury51:20+1:2012:59
3Sally WayteAustralopers59:12+9:1214:59
4Rosie RutledgeAustralopers1:06:00+16:0016:42
5Robyn ChapmanAustralopers1:06:13+16:1316:45
6Helena GriggsAustralopers1:14:58+24:5818:58

Women Walkers

2 775 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermione Powell-DaviesAustralopers32:0411:33 Download route in GPX format

Please report errors in the result list to the organiser.