Orienteering Australia

Official results for Stonehenge - OST 8

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Stonehenge - OST 8
Organiser: Australopers
Date: Sunday 30 June 2019

W10

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alice PattenEsk Valley25:3911:47

W14

3 150 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie BestEsk Valley41:5413:18
2Tara PowellAustralopers56:11+14:1717:50

W17-20

7 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arabella PhillipsEsk Valley1:23:4911:55
2Eleanor McLeanEsk Valley1:24:09+0:2011:58

W35-50AS

4 125 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucy HawthorneAustralopers1:13:0417:42

W40

5 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Sussan BestEsk Valleymispunched

W45

5 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare HawthorneAustralopers47:158:37
2Miriam PalmerAustralopers1:04:59+17:4411:52

W50

5 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chris BrownEsk Valley1:00:4611:05
2Hermione Powell-DaviesAustralopers1:36:28+35:4217:37

W55

4 125 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HancockAustralopers48:2311:43
2Sally WayteAustralopers48:32+0:0911:45
3Liz ButlerAustralopers1:02:11+13:4815:04
4Donelda NilesEsk Valley1:13:49+25:2617:53

W60

4 125 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Diana Cossar-BurgessAustralopers55:3213:27
2Rosie RutledgeAustralopers1:18:56+23:2419:08
3Jane CalderAustralopers1:37:20+41:4823:35

W65

4 125 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn ChapmanAustralopers1:11:1317:15
2Barbara TassellAustralopers1:16:06+4:5318:26

W70

4 125 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary CaneAustralopers1:11:3017:20
2Janet BushAustralopers1:32:27+20:5722:24

W75

4 125 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Valerie BrammallEsk Valley1:47:1025:58
2Helena GriggsAustralopers1:59:40+12:3029:00

W Open AS

5 475 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ainsley ScottAustralopers56:4210:21
2Quinn BissettPathfinders1:08:43+12:0112:33
3Rossamund BrennanAustralopers1:44:43+48:0119:07

M10

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum DegenaarAustralopers54:3025:03

M12

3 150 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Will EnkelaarAustralopers41:4313:14

M14

3 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan BestEsk Valley24:197:43
2Eddie StonerAustralopers33:25+9:0610:36
3Marcus DegenaarAustralopers55:43+31:2417:41

M17-20

9 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tom PoortenaarAustralopers1:28:159:38
2Will WhittingtonAustralopers1:42:59+14:4411:15
Bayley FisherEsk Valleydid not finish

M21

12 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew CohenAustralopers1:44:518:44
2Kenneth McLeanEsk Valley1:48:11+3:209:00
3Anthony StonerAustralopers1:50:05+5:149:10

M35

9 150 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon LouisAustralopers1:19:588:44
2Matthew PattenEsk Valley1:20:30+0:328:47

M35-50AS

5 475 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brett SpauldingAustralopers1:12:4213:16
Xavier Scottnot competing
Charlie CooperAustralopersnot competing

M45

7 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul EnkelaarAustralopers1:10:069:58
2Peter SmartAustralopers1:40:13+30:0714:15

M50

7 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jeff DunnAustralopers1:18:0811:07

M55

5 475 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gary CarrollAustralopers57:4910:33
2Hugh FitzgeraldAustralopers58:43+0:5410:43
3Mick CooperAustralopers1:00:42+2:5311:05
4Charles DragarAustralopers1:24:59+27:1015:31

M60

5 475 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sebastian BurgessAustralopers42:277:45
2Alan Nesbit1:08:20+25:5312:28
3Peter CusickAustralopers1:12:55+30:2813:19

M65

4 125 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rod BissettPathfinders44:5610:53
2Lindsay PenderAustralopers54:07+9:1113:07
3Neil HawthorneAustralopers1:02:11+17:1515:04
4Mike CalderAustralopers1:02:50+17:5415:13
5Mark HeyAustralopers1:11:23+26:2717:18

M70

4 125 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter ShawAustralopers43:5210:38 Download route in GPX format
2Larry PodmoreAustralopers48:16+4:2411:42
3James LaverAustralopers51:26+7:3412:28
4Julian RoscoeAustralopers1:12:22+28:3017:32
5Roger HarlowEsk Valley1:21:11+37:1919:40
6Peter HobanEsk Valley1:22:37+38:4520:01

M75

4 125 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Terry CavanaghAustralopers1:02:0515:03
2Ross KellyAustralopers1:19:33+17:2819:17
3Ron BriggsEsk Valley1:37:45+35:4023:41
4Wayne GriggsAustralopers2:02:02+59:5729:35

M Open AS

7 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dexter CanningAustralopers1:15:1010:41
2Ross Bugg1:25:39+10:2912:11

M/W Open B

3 150 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynnda CoffeyEsk Valley44:2714:06 Download route in GPX format

M/W Open C

3 150 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rodney MillerAustralopers1:36:0030:28

M/W55+AS

3 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian RathboneAustralopers55:1617:49
2Renny DuckettAustralopers56:48+1:3218:19
3Jo-Anne BissettPathfinders1:11:02+15:4622:54
4Liz CanningAustralopers1:13:46+18:3023:47
5Judy Nesbit1:34:23+39:0730:26
6Beverley MillerAustralopers1:54:56+59:4037:04

Please report errors in the result list to the organiser.