Orienteering Australia

Official results for Waterworks - Hobart Local #10

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Waterworks - Hobart Local #10
Organiser: Australopers
Date: Sunday 27 October 2019

Classes: Show all | Long | Medium | Short | Novice

Long

4 175 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anthony StonerAustralopers35:538:35
2Jonathan McCombAustralopers37:47+1:549:02
3Dion McKenzieNo club membership37:55+2:029:04
4Allan HoodAustralopers40:30+4:379:42
5Matthew CohenAustralopers40:54+5:019:47
6Jeff DunnAustralopers41:12+5:199:52
7Bernard WalkerAustralopers41:27+5:349:55
8Sebastian BurgessAustralopers42:20+6:2710:08
9Niko StonerAustralopers44:36+8:4310:40
10Cathy McCombAustralopers44:58+9:0510:46
11Clare HawthorneAustralopers45:40+9:4710:56
12Jett McCombAustralopers46:02+10:0911:01
13Peter CusickAustralopers52:54+17:0112:40
14Simon AllenALT53:34+17:4112:49
15Gary CarrollAustralopers54:36+18:4313:04
16Robert CarmichaelAustralopers55:24+19:3113:16
17Karen Wild-AllenAustralopers56:09+20:1613:26
18Zali McCombAustralopers1:02:14+26:2114:54
19Charles DragarAustralopers1:02:42+26:4915:01
20Greg HawthorneAustralopers1:10:38+34:4516:55
21Julia Powell-DaviesAustralopers1:15:44+39:5118:08
22Elizabeth BicevskisAustralopers1:21:40+45:4719:33
23Jane SymonsAustralopers1:39:25+1:03:3223:48

Medium

3 125 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thomas GardALT40:3412:58
2Sara BrainAustralopers45:05+4:3114:25
3Marcus DegenaarAustralopers45:16+4:4214:29
4Peter ShawAustralopers46:32+5:5814:53
5Tara PowellAustralopers50:17+9:4316:05
6Martin BicevskisAustralopers50:57+10:2316:18
7Sally WayteAustralopers51:34+11:0016:30
8Mike CalderAustralopers51:57+11:2316:37
9Eddie StonerAustralopers52:08+11:3416:40
10Kate LucasAustralopers52:20+11:4616:44
11Sandi PowellAustralopers52:33+11:5916:48
12James LaverAustralopers54:48+14:1417:32
13Barbara TassellAustralopers57:05+16:3118:16
14Hermione Powell-DaviesAustralopers59:33+18:5919:03 Download route in GPX format
15Renny DuckettAustralopers1:01:35+21:0119:42
16Lucy HawthorneAustralopers1:02:23+21:4919:57
17Robyn ChapmanAustralopers1:05:32+24:5820:58
18Terry CavanaghAustralopers1:07:20+26:4621:32
19Ian RathboneAustralopers1:08:02+27:2821:46
20Jan HardyAustralopers1:10:21+29:4722:30
21Geof PowellNo club membership1:11:33+30:5922:53
22Janet BushAustralopers1:17:40+37:0624:51
23John AllanAustralopers1:21:39+41:0526:07
24Sandra DiazAustralopers1:32:07+51:3329:28
25Jane CalderAustralopers1:33:33+52:5929:56
Max PowellNo club membershipmispunched
Dane CavanaghAUSTRALOPERSdid not finish
Kellie MartinNo club membershipdid not finish

Short

2 100 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roscoe TaylorAustralopers32:4115:33
2Mitchell ZielinskiCasual Members Tas36:02+3:2117:09
3 ValerieWayteNo club membership38:08+5:2718:09
4Rosie RutledgeAustralopers39:36+6:5518:51
5Jonty ZielinskiNo club membership44:28+11:4721:10
6Callum DegenaarAustralopers46:42+14:0122:14
7Luca GrovesWellington Ranges53:12+20:3125:20
8Jim AndersonCasual Members Tas1:04:01+31:2030:29
9Elsie ElsonALT1:06:27+33:4631:38
10Wendy AndrewarthaAustralopers1:13:57+41:1635:12
11Kerry WrattenAustralopers1:17:58+45:1737:07
12Oliver ThomasNo club membership1:18:02+45:2137:09
13Hannah HoltzclawWellington Ranges1:25:30+52:4940:42
Imogen LiewWellington Rangesmispunched
Esta BirdahicAUSTRALOPERSmispunched
Darcy PipposNo club membershipmispunched
Orson MagnusALTdid not finish

Novice

1 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aldo GrovesNo club membership13:249:34
2Robin ThomsonCasual Members Tas23:36+10:1216:51
3Audrey AllanAustralopers24:24+11:0017:25
4Andrew AllanAustralopers25:20+11:5618:05
5Orson MagnusNo club membership26:30+13:0618:55
6Angus CohenNo club membership48:29+35:0534:37
6Freya CohenNo club membership48:29+35:0534:37
8Constance KellyCasual Members Tas54:36+41:1239:00

Please report errors in the result list to the organiser.