Orienteering Australia

Official results for Tas Sprint Distance Championship OST 7 - LWSE #4 - TAFE, Alanvale

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Tas Sprint Distance Championship OST 7 - LWSE #4 - TAFE, Alanvale
Organiser: Esk Valley
Date: Sunday 9 June 2019

W10

1 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alice PattenEsk Valley17:2017:20

W14

1 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie BestEsk Valley13:209:11
2Tara PowellNo club membership16:14+2:5411:11

W16+B

1 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zali McCombAustralopers11:428:04
2Julia Powell-DaviesAustralopers14:43+3:0110:08

W17-20

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arabella PhillipsEsk Valley17:267:55
2Eleanor McLeanEsk Valley20:55+3:299:30

W21

2 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla CooperAustralopers17:247:24
2Cathy McCombAustralopers18:57+1:338:03
3Clare HawthorneAustralopers19:22+1:588:14
4Quinn BissettPathfinders25:02+7:3810:39

W40

1 950 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sussan BestEsk Valley21:2610:59
2Meisha AustinAustralopers26:59+5:3313:50

W45

1 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Miriam PalmerAustralopers20:2310:27
2Kim EnkelaarAustralopers27:05+6:4213:53
Sandi PowellCasual Members Tasmispunched

W50

1 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karen Wild-AllenAustralopers23:0911:52
2Gayle WestAustralopers26:31+3:2213:35
3Hermione Powell-DaviesAustralopers30:30+7:2115:38

W55

1 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue HancockAustralopers17:4610:09
2Chris BrownEsk Valley19:01+1:1510:52
3Sally WayteAustralopers20:42+2:5611:49
4Donelda NilesEsk Valley22:46+5:0013:00

W60

1 750 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rosie RutledgeAustralopers24:3114:00
2Jane CalderAustralopers28:45+4:1416:25
3Jo-Anne BissettPathfinders32:34+8:0318:36

W65

1 750 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara TassellAustralopers25:3814:38
2Jan HardyAustralopers27:02+1:2415:26

W70

1 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet BushAustralopers28:0116:00

W75

1 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Valerie BrammallEsk Valley34:2619:40

M10

1 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum DegenaarAustralopers23:0123:01

M12

1 125 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Logan KerrEsk Valley12:1510:53
2Will EnkelaarAustralopers13:49+1:3412:16

M14

1 450 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Riley KerrEsk Valley10:187:06
2Jett McCombAustralopers10:43+0:257:23
3Euan BestEsk Valley10:48+0:307:26
4Charlie CooperAustralopers12:28+2:108:35
5Eddie StonerAustralopers13:53+3:359:34
6Marcus DegenaarAustralopers14:02+3:449:40

M16+B

1 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Niko StonerAustralopers11:097:41

M17-20

2 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua AllenAustralopers16:056:50
2Will WhittingtonAustralopers18:19+2:147:47
3Thomas PoortenaarAustralopers18:39+2:347:56
Bayley FisherEsk Valleymispunched

M21

2 725 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jonathan McCombAustralopers18:436:52
2Paul Liggins18:56+0:136:56
3Kenneth McLeanEsk Valley19:38+0:557:12
4Matthew CohenAustralopers19:44+1:017:14
5Matt PattenEsk Valley21:33+2:507:54

M45

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anthony StonerAustralopers16:197:25
2Paul EnkelaarAustralopers19:32+3:138:52
3Phil BestEsk Valley21:16+4:579:40

M50

2 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark WestAustralopers17:448:03
2Jeff DunnAustralopers18:12+0:288:16
3Simon AllenAustralopers21:53+4:099:56
4Russell KerrEsk Valley27:20+9:3612:25

M55

1 950 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mick CooperAustralopers20:0310:16
2Dirk NankervisEsk VAlley22:23+2:2011:28

M60

1 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon PhillipsEsk Valley19:269:57
2Robert CarmichaelAustralopers21:55+2:2911:14
3Peter CusickAustralopers28:23+8:5714:33

M65

1 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rod BissettPathfinders19:3011:08
2Bert ElsonAustralopers26:44+7:1415:16
3Renny DuckettAustralopers28:06+8:3616:03
Mike CalderAustralopersmispunched

M70

1 750 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg HawthorneAustralopers22:4412:59
2James LaverAustralopers29:00+6:1616:34
Warwick MooreAustralopersmispunched

M/W Open B

1 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Esta BirdahicAustralopers16:1611:13
2Lynnda CoffeyEsk Valley18:31+2:1512:46

Please report errors in the result list to the organiser.