Orienteering Australia

Official results for Lovelybanks East - OST 5 (school team selection event)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Lovelybanks East - OST 5 (school team selection event)
Organiser: Australopers
Date: Sunday 12 May 2019

W10

1 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sasha BennettAustralopers32:5319:03
2Cassie Davis35:33+2:4020:36
3Beatrix Louis1:04:29+31:3637:22

W12

2 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nellie BarkerAUSTRALOPERS49:0419:03
2Elsie Elson1:15:06+26:0229:09

W14

3 850 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zali McCombAustralopers32:238:24
2Julia Powell-DaviesAustralopers42:46+10:2311:06 Download route in GPX format
3Sophie BestEsk Valley44:10+11:4711:28
4Chloe DuncanESK VALLEY53:02+20:3913:46
5Tara PowellNo club membership57:47+25:2415:00

W16

5 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arabella PhillipsEsk Valley59:0310:56
2Phoebe DavisAustralopers1:08:55+9:5212:45
3Mena McLeodAustralopers1:17:01+17:5814:15

W21

8 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla CooperAustralopers1:22:329:46

W35-50AS

4 125 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam DuncanESK VALLEY49:2611:59
2Gregg BarkerAUSTRALOPERS1:09:57+20:3116:57
3Gayle WestAustralopers1:22:37+33:1120:01
4Rachel GriggsAUSTRALOPERS2:23:21+1:33:5534:45
5Phoebe GosnellCASUAL MEMBERS TAS2:23:22+1:33:5634:45

W40

5 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sussan BestEsk Valley1:05:2712:07

W45

5 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAustralopers55:2710:16
2Miriam PalmerAustralopers1:08:12+12:4512:37
3Kim EnkelaarAustralopers1:35:24+39:5717:40

W50

5 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karen Wild-AllenAustralopers1:03:3811:47
2Chris BrownEsk Valley1:05:35+1:5712:08
3Liz CanningAustralopers1:24:29+20:5115:38
4Hermione Powell-DaviesAustralopers1:47:17+43:3919:52

W60

4 125 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rosie RutledgeAustralopers1:19:2519:15
2Judy DavisAustralopers1:38:06+18:4123:46
3Jo-Anne BissettPathfinders2:05:49+46:2430:30

W65

4 125 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn ChapmanAustralopers1:24:2420:27
2Elizabeth BicevskisAustralopers1:37:45+13:2123:41
3Barbara TassellAustralopers2:07:47+43:2330:58 Download route in GPX format
4Wendy AndrewarthaAustralopers2:21:47+57:2334:22

W70

4 125 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary CaneAustralopers1:05:5215:58
2Janet BushAustralopers2:02:53+57:0129:47

W75

4 125 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helena GriggsAustralopers1:43:2025:03

W Open AS

5 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ainsley ScottAustralopers1:04:2911:56
2Quinn BissettPathfinders1:35:09+30:4017:37
Rossamund Brennanmispunched

M10

1 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum DegenaarAustralopers15:449:07
2Sean CarrollAUSTRALOPERS19:08+3:2411:05
3Sam DavisAUSTRALOPERS35:32+19:4820:35

M12

2 575 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Will EnkelaarAustralopers23:319:07
2Logan KerrEsk Valley26:15+2:4410:11
Samuel BarkerAUSTRALOPERSmispunched

M14

3 850 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Niko StonerAustralopers27:187:05
2Jett McCombAustralopers30:08+2:507:49
3Riley KerrEsk Valley35:47+8:299:17
4Eddie StonerAustralopers38:30+11:1210:00
5Euan BestEsk Valley42:14+14:5610:58
6Marcus DegenaarAustralopers50:32+23:1413:07
Charlie CooperAUSTRALOPERSmispunched

M16

7 175 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joshua AllenAUSTRAL1:01:298:34
2Tom PoortenaarAustralopers1:08:19+6:509:31
3Bayley Fisher1:29:13+27:4412:26

M17-20

8 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Will WhittingtonAustralopers1:28:0310:25

M21

10 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anthony StonerAustralopers1:20:148:01
2Jonathan McCombAustralopers1:23:03+2:498:18
3Kenneth McLeanEsk Valley1:47:04+26:5010:42
4Dion McKenzieAustralopers2:06:09+45:5512:36

M35

8 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon LouisAustralopers1:21:569:41

M35-50AS

5 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dane CavanaghAustralopers1:05:1512:04
2James ScottAustralopers1:19:54+14:3914:47
3Julian RoscoeAUSTRALOPERS2:12:44+1:07:2924:34

M45

7 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul EnkelaarAustralopers1:28:0212:16

M50

7 175 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark WestAustralopers1:14:4210:24
2Paul PacqueEsk Valley1:24:37+9:5511:47
3Hein PoortenaarAustralopers1:30:35+15:5312:37
4Brett SpauldingAustralopers2:08:06+53:2417:51
Russell KerrESK VALLEYmispunched

M55

5 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gary CarrollAustralopers1:02:3111:34
2Mick CooperAustralopers1:05:30+2:5912:07
3Simon AllenAustralopers1:05:37+3:0612:09
4Hugh FitzgeraldAustralopers1:08:25+5:5412:40

M60

5 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg HawthorneAUSTRALOPERS1:10:4813:06
2Robert CarmichaelAustralopers1:13:26+2:3813:35
3Peter CusickAustralopers1:18:17+7:2914:29
4Peter CroftsAustralopers1:21:16+10:2815:02
5Charles DragarAustralopers1:57:08+46:2021:41
6Mark BuckerfieldAustralopers1:58:34+47:4621:57

M65

4 125 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David MarshallAustralopers46:4111:19
2Rod BissettPathfinders53:42+7:0113:01
3Martin BicevskisAustralopers1:00:18+13:3714:37
4Lindsay PenderAustralopers1:01:49+15:0814:59
5Randall HopeNo club membership1:02:53+16:1215:14
6Bert ElsonAustralopers1:10:01+23:2016:58
7Ian RathboneAustralopers1:36:59+50:1823:30

M70

4 125 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James LaverAustralopers1:03:1115:19
2Peter ShawAustralopers1:05:32+2:2115:53
3Larry PodmoreAustralopers1:06:16+3:0516:03
Roger HarlowESK VALLEYdid not finish

M75

4 125 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ross KellyAustralopers1:34:2122:52
2Terry CavanaghAustralopers1:43:58+9:3725:12
3Wayne GriggsAustralopers1:53:01+18:4027:23

M Open AS

7 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Dexter CanningAUSTRALOPERSmispunched

M/W Open A

2 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Meisha AustinAustralopers1:03:4624:31

M/W Open B

3 850 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John AllanAUSTRALOPERS1:12:5718:56
2Jasmine AngusCASUAL MEMBERS TAS1:51:28+38:3128:57
3Jessica MinchamCASUAL MEMBERS TAS1:51:31+38:3428:57
4Tim HarlowEsk Valley2:09:56+56:5933:44
Lynnda Coffeymispunched

M/W Open C

2 575 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandi PowellCASUAL MEMBERS TAS58:2922:42

M/W55+AS

2 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Renny DuckettAUSTRALOPERS39:2915:11
2Jane CatchpoleAUSTRALOPERS58:08+18:3922:21
3Beverley MillerAustralopers1:07:01+27:3225:46

Please report errors in the result list to the organiser.