Orienteering Australia

Official results for Wild Dog Creek - Southern Regional Championship - Badge & OST 9

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Wild Dog Creek - Southern Regional Championship - Badge & OST 9
Organiser: Australopers
Date: Sunday 14 July 2019

W10

1 975 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alice PattenEsk Valley20:3410:24

W14

3 825 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara PowellAustralopers1:14:5319:34

W16

5 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julia Powell-DaviesAustralopers55:2910:40

W17-20

6 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arabella PhillipsEsk Valley55:368:53
2Eleanor McLeanEsk Valley1:02:23+6:479:58

W21

8 150 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Quinn BissettPathfinders1:42:0812:31

W35

6 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucy HawthorneAustralopers1:31:0114:33

W35-50AS

4 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rachel GriggsAustralopers57:5412:56

W45

5 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sandi PowellAustralopers1:37:0318:39

W50

5 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karen Wild-Allen45:128:41
2Hermione Powell-DaviesAustralopers1:13:42+28:3014:10

W55

4 475 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue HancockAustralopers38:428:38
2Sally WayteAustralopers48:22+9:4010:48
3Liz CanningAustralopers56:43+18:0112:40

W60

4 475 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Diana Cossar-BurgessAustralopers56:1412:33
2Jo-Anne BissettPathfinders1:16:37+20:2317:07
3Jane CalderAustralopers2:01:14+1:05:0027:05
4Maureen LeFevreEsk Valley2:09:37+1:13:2328:57

W65

4 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara TassellAustralopers59:5813:24

W70

4 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary Cane51:0511:24
2Janet BushAustralopers1:12:41+21:3616:14

W75

4 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helena GriggsAustralopers1:15:4016:54
Valerie BrammallEsk Valleymispunched

W Open AS

5 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe Dowling40:597:52
2Ainsley ScottAustralopers44:06+3:078:28
3Nicola MarshallAustralopers50:21+9:229:40
Charlie CooperAustralopersnot competing

M12

2 875 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Logan KerrEsk Valleymispunched

M16

6 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Riley KerrEsk Valley1:02:3410:00

M21

10 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph Dickinson1:18:107:18
2Josh Allen1:18:53+0:437:22
3Kenneth McLeanEsk Valley1:28:12+10:028:14
4Matthew CohenAustralopers1:35:31+17:218:55
5Dion McKenzie1:41:03+22:539:26

M35

8 150 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew PattenEsk Valley1:01:037:29

M35-50AS

5 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dane CavanaghAustralopers48:529:23
Xavier ScottAustralopersnot competing

M45

6 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anthony StonerAustralopers42:246:47
2Paul EnkelaarAustralopers59:57+17:339:35

M50

6 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jeff DunnAustralopers44:147:04
2Bernard WalkerAustralopers45:26+1:127:16

M55

5 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gary Carroll39:057:30
2Simon Allen54:51+15:4610:32
3Hugh FitzgeraldAustralopers56:35+17:3010:52
4Mick CooperAustralopers1:05:46+26:4112:38

M60

5 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David MarshallAustralopers40:447:50
2Sebastian BurgessAustralopers40:48+0:047:50
Charles DragarAustralopersmispunched

M65

4 475 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rod BissettPathfinders40:078:57
2Randall HopeNo club membership50:40+10:3311:19
3Paul LeFevreEsk Valley50:43+10:3611:20
4Mike CalderAustralopers51:04+10:5711:24
5Mark HeyAustralopers53:52+13:4512:02
6Ian RathboneAustralopers1:08:03+27:5615:12

M70

4 475 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Larry PodmoreAustralopers48:1710:47
2James LaverAustralopers49:35+1:1811:04
3Warwick MooreAustralopers53:20+5:0311:55
4Nick BowdenAustralopers1:04:27+16:1014:24

M75

4 475 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wayne GriggsAustralopers58:5013:08
2Terry CavanaghAustralopers1:07:38+8:4815:06
3Ross KellyAustralopers1:28:22+29:3219:44
4Ron BriggsEsk Valley1:38:13+39:2321:56

M/W Open A

3 775 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Russell KerrEsk Valley1:21:2521:34

M/W Open B

3 825 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Sara BrainAustralopersmispunched

M/W Open C

2 875 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rodney MillerAustralopers1:10:3924:34

M/W55+AS

3 775 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Renny DuckettAustralopers47:2512:33
2Jane CusickAustralopers1:07:51+20:2617:58
3Wendy AndrewarthaAustralopers1:16:17+28:5220:12
4Beverley MillerAustralopers1:52:31+1:05:0629:48

Please report errors in the result list to the organiser.