Orienteering Australia

Official results for Uplands - Northern Regional Classic - Badge & OST 12 & Launceston Local #5

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Uplands - Northern Regional Classic - Badge & OST 12 & Launceston Local #5
Organiser: Esk Valley
Date: Saturday 24 August 2019

W10

2 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alice PattenEsk Valley33:3713:34

W14

4 275 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie BestEsk Valley39:069:08
2Tara PowellAustralopers46:41+7:3510:55

W16

5 550 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zali McCombAustralopers59:0410:38

W21

9 225 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Mikayla CooperAustralopersmispunched

W35-50AS

4 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sussan BestEsk Valley43:069:25
2Rachel GriggsAustralopers59:17+16:1112:57

W45

5 550 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare HawthorneAustralopers45:378:13
2Miriam PalmerAustralopers1:02:48+17:1111:18

W50

5 550 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue HancockAustralopers53:209:36
2Chris BrownEsk Valley58:57+5:3710:37
3Hermione Powell-DaviesAustralopers1:37:36+44:1617:35

W55

4 575 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Christine MarshallAustralopers50:3311:02
2Liz CanningAustralopers54:32+3:5911:55
3Sally WayteAustralopers1:02:33+12:0013:40

W60

4 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Diana Cossar-BurgessAustralopers54:0711:49
2Rosie RutledgeAustralopers1:04:55+10:4814:11

W65

4 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robyn ChapmanAustralopers1:03:0613:47
2Jan HardyAustralopers1:18:42+15:3617:12

W70

4 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary CaneAustralopers58:0912:42
2Janet BushAustralopers1:30:00+31:5119:40

W75

4 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helena GriggsAustralopers1:28:0719:15
2Valerie BrammallEsk Valley1:35:09+7:0220:47

W Open AS

5 550 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ainsley ScottAustralopers53:569:43
2Quinn BissettPathfinders1:14:35+20:3913:26

M10

2 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Callum DegenaarAustralopers21:158:35

M12

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Logan KerrEsk Valley32:299:16

M14

4 275 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Euan BestEsk Valley25:355:59
2Marcus DegenaarAustralopers31:59+6:247:28
3Eddie StonerAustralopers40:14+14:399:24

M16

7 675 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Riley KerrEsk Valleymispunched

M17-20

9 225 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom PoortenaarNo club membership1:37:1810:32
2Will WhittingtonAustralopers1:40:42+3:2410:54

M21

11 625 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jonathan McCombAustralopers1:28:587:39
2Dion McKenzieAustralopers1:36:01+7:038:15
3Jemery DayAustralopers1:48:07+19:099:18

M35

9 225 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugh FitzgeraldAustralopers1:45:1411:24

M35-50AS

5 550 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Xavier ScottAustralopers54:399:50
2James ScottAustralopers58:19+3:4010:30
3Dane CavanaghAustralopers1:02:28+7:4911:15

M45

7 675 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anthony StonerAustralopers1:01:348:01

M50

7 675 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jeff DunnAustralopers1:10:289:10

M55

5 550 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mick CooperAustralopers59:4410:45

M60

5 550 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sebastian BurgessAustralopers44:358:01
2Michael BurtRed Roos1:11:06+26:3112:48
Charles DragarAustralopersmispunched

M65

4 575 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David MarshallAustralopers40:448:54
2Rod BissettPathfinders44:46+4:029:47
3Randall HopeNo club membership48:43+7:5910:38
4Bert ElsonAustralopers53:30+12:4611:41
5Martin BicevskisAustralopers56:24+15:4012:19
6Renny DuckettAustralopers1:02:46+22:0213:43
7Lindsay PenderAustralopers1:03:43+22:5913:55
8Mike CalderAustralopers1:04:55+24:1114:11

M70

4 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter ShawAustralopers47:1110:18
2Greg HawthorneAustralopers52:18+5:0711:25

M75

4 575 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Terry CavanaghAustralopers1:11:1715:34
2Bob HealeyEsk Valley1:14:18+3:0116:14
3Wayne GriggsAustralopers1:19:38+8:2117:24
4Ross KellyAustralopers1:25:43+14:2618:44
5Ron BriggsEsk Valley2:05:17+54:0027:23

M/W Open A

3 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Niko StonerAustralopers49:3013:22

M/W Open B

4 275 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phil BestEsk Valley40:009:21
2Russell KerrEsk Valley47:05+7:0511:00
3Lynnda CoffeyEsk Valley50:44+10:4411:52
4Meisha AustinAustralopers51:56+11:5612:08
5Sandi PowellAustralopers1:12:46+32:4617:01

M/W Open C

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geoff PowellAustralopers39:4311:20

M/W55+AS

3 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dirk NankervisEsk Valley44:0811:55
2Wendy AndrewarthaAustralopers1:26:33+42:2523:23

Please report errors in the result list to the organiser.