Orienteering Australia

Official results for Springvale Campania - Tas Long Distance Champs - Badge & OST 14

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Springvale Campania - Tas Long Distance Champs - Badge & OST 14
Organiser: Australopers
Date: Saturday 14 September 2019

W10

2 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sasha McKenzieAustralopers46:5922:22

W14

4 275 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tara PowellAustralopers1:12:1916:54
2Sophie BestEsk Valley1:19:43+7:2418:38

W16

6 150 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zali McCombAustralopers1:24:2613:43
2Julia Powell-DaviesAustralopers2:19:28+55:0222:40

W17-20

7 525 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arabella PhillipsEsk Valley1:41:0913:26
2Ashley WatsonAustralopers1:49:29+8:2014:32

W21

9 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla CooperAustralopers1:40:2610:56
Quinn BissettPathfindersdid not finish

W35

7 525 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare HawthorneAustralopers1:24:1111:11
2Anthea FeeAustralopers1:28:39+4:2811:46
3Lucy HawthorneAustralopers3:09:02+1:44:5125:07

W35-50AS

4 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rachel GriggsAustralopers1:42:0223:11

W40

6 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Leida WilliamsAustralopers1:07:5711:02
2Kim CarrollAustralopers1:19:29+11:3212:55
3Meisha AustinNo club membership2:01:43+53:4619:47

W45

6 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAustralopers1:03:2210:18
2Miriam PalmerAustralopers1:23:07+19:4513:30
Kim EnkelaarAustralopersmispunched

W50

6 150 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermione Powell-DaviesAustralopers2:26:0423:45

W55

4 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HancockAustralopers53:0312:03
2Chris BrownEsk Valley54:36+1:3312:24
3Christine MarshallAustralopers1:06:15+13:1215:03
4Liz CanningAustralopers1:08:19+15:1615:31
5Andrea SchiwyAustralopers1:17:44+24:4117:40

W60

4 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Diana Cossar-BurgessAustralopers1:08:0915:29
2Kate LucasAustralopers1:21:38+13:2918:33
3Rosie RutledgeAustralopers1:29:52+21:4320:25
4Judy DavisAustralopers1:30:33+22:2420:34
Jane CalderAustralopersmispunched
Jane CatchpoleAustralopersmispunched

W65

4 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn ChapmanAustralopers1:31:5620:53
2Jan HardyOrienteering Tasmania1:33:26+1:3021:14
3Barbara TassellAustralopers1:59:16+27:2027:06 Download route in GPX format

W70

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary CaneAustralopers1:09:2315:46
2Janet BushAustralopers1:28:11+18:4820:02

W75

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helena GriggsAustralopers1:34:0221:22
2Valerie BrammallEsk Valley2:07:34+33:3228:59

M10

2 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum DegenaarAustralopers17:328:20
2Sean CarrollAustralopers45:36+28:0421:42
3Tony MountAustralopers1:07:29+49:5732:08
Oscar & Sophie WoolfordNo club membershipmispunched

M12

2 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Will EnkelaarAustralopers27:2910:10
2Logan KerrEsk Valley28:52+1:2310:41

M14

4 275 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan BestEsk Valley37:178:43
2Jett McCombAustralopers38:13+0:568:56
3Thomas GardeAustralopers44:53+7:3610:29
4Eddie StonerAustralopers45:35+8:1810:39
5Charlie CooperAustralopers1:02:37+25:2014:38
6Marcus DegenaarAustralopers1:44:10+1:06:5324:21

M16

7 525 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben PoortenaarAustralopers1:20:2910:41
2Niko StonerAustralopers1:47:04+26:3514:13
3Riley KerrEsk Valley2:08:38+48:0917:05

M17-20

9 175 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tom PoortenaarAustralopers1:37:4410:39
2Will WhittingtonAustralopers1:41:34+3:5011:04
3Bayley FisherEsk Valley1:45:36+7:5211:30

M21

11 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonathan McCombAustralopers1:26:217:46
2Jarrah DayCBR Cockatoos1:28:54+2:338:00
3Jemery DayAustralopers1:31:55+5:348:16
4Simon LouisAustralopers1:49:06+22:459:49
5Dion McKenzieAustralopers1:51:50+25:2910:04

M35

9 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gary BuchanEureka Orienteers2:13:5914:36

M35-50AS

6 150 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew CohenAustralopers1:06:3510:49
2Dane CavanaghAustralopers1:27:01+20:2614:08

M40

9 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hugh FitzgeraldAustralopers2:05:0113:37

M45

7 525 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anthony StonerAustralopers1:23:0911:02
2Paul EnkelaarAustralopers1:34:07+10:5812:30

M55

6 150 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mick CooperAustralopers1:18:2812:45
2Gary CarrollAustralopers1:20:43+2:1513:07
3Dirk NankervisEsk Valley2:11:34+53:0621:23
4Julian RoscoeAustralopers3:01:03+1:42:3529:26

M60

6 150 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Darryl SmithAustralopers55:399:02
2Sebastian BurgessAustralopers1:01:07+5:289:56
3Peter CroftsAustralopers1:20:58+25:1913:09
4Peter CusickAustralopers1:22:08+26:2913:21
5Charles DragarAustralopers1:30:33+34:5414:43
6Mark BuckerfieldAustralopers1:40:33+44:5416:20

M65

4 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David MarshallAustralopers48:4311:04
2Bert ElsonOrienteering Tasmania59:03+10:2013:25
3Randall HopeNo club membership1:01:12+12:2913:54
4Martin BicevskisAustralopers1:08:20+19:3715:31
5Lindsay PenderAustralopers1:12:09+23:2616:23
6Rod BissettPathfinders1:18:51+30:0817:55
7Renny DuckettAustralopers1:24:06+35:2319:06
8Ian RathboneAustralopers1:24:46+36:0319:15
9Mike CalderAustralopers1:40:14+51:3122:46
Neil HawthorneAustralopersnot competing

M70

4 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg HawthorneAustralopers1:03:5314:31
2Peter ShawAustralopers1:05:09+1:1614:48
3Warwick MooreAustralopers1:16:57+13:0417:29
4James LaverAustralopers1:22:14+18:2118:41
5Roger HarlowEsk Valley1:42:20+38:2723:15 Download route in GPX format

M75

4 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Terry CavanaghAustralopers1:25:1119:21
2Bob HealeyEsk Valley1:30:40+5:2920:36
3Ross KellyAustralopers1:32:43+7:3221:04
4Wayne GriggsAustralopers1:48:38+23:2724:41

M Open AS

7 525 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve WatsonAustralopers1:27:0411:34

M/W Open A

3 325 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sussan BestEsk Valley44:1013:16

M/W Open B

4 275 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phil BestEsk Valley1:01:1614:19
2Leandra BennettAustralopers1:10:21+9:0516:27
3James MountNo club membership1:12:59+11:4317:04
4Russell KerrEsk Valley1:31:42+30:2621:27
5Lynnda CoffeyEsk Valley1:34:28+33:1222:05
6Geoff PowellAustralopers1:43:47+42:3124:16
7Esta BirdahicAustralopers2:06:57+1:05:4129:41
Tim HarlowEsk Valleymispunched

M/W55+AS

3 325 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wendy AndrewarthaAustralopers1:41:0230:23

Please report errors in the result list to the organiser.