Orienteering Australia

Official results for Pilchers Hill Reserve, Geilston Bay - Hobart Local Series #7

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Pilchers Hill Reserve, Geilston Bay - Hobart Local Series #7
Organiser: Australopers
Date: Sunday 18 August 2019

Long

4 975 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joshua AllenAustralopers47:459:35
2Grace CraneNo club membership48:13+0:289:41
3Loius ElsonNo club membership48:34+0:499:45
4Simon LouisAustralopers48:54+1:099:49 Download route in GPX format
5Dion McKenzieAustralopers49:38+1:539:58
6Rachel Wild-AllenNo club membership53:15+5:3010:42
7Anthony StonerAustralopers54:26+6:4110:56
8Sebastian BurgessAustralopers55:44+7:5911:12
9Steve WatsonAustralopers59:02+11:1711:51
10Allan HoodAustralopers59:34+11:4911:58
11Euan BestEsk Valley1:00:19+12:3412:07
12Hugh FitzgeraldAustralopers1:00:31+12:4612:09
13Mark WestAustralopers1:10:07+22:2214:05
14Paul EnkelaarAustralopers1:13:18+25:3314:44
15Karen Wild-AllenAustralopers1:18:49+31:0415:50
16Charles DragarAustralopers1:34:29+46:4418:59
17Stephen BendeichAustralopers1:39:56+52:1120:05
18William ThorpeNo club membership1:42:35+54:5020:37
Diana Cossar-BurgessAustralopersmispunched
Tara PowellAustralopersmispunched
Niko StonerAustralopersmispunched
Jeff DunnAustralopersmispunched
James ThorpeAustralopersmispunched

Medium

3 800 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HancockAustralopers49:2913:01
2Mark HeyAustralopers49:59+0:3013:09
3Bert ElsonAustralopers55:44+6:1514:40
4Greg BarkerAustralopers57:17+7:4815:04
5Liz CanningAustralopers1:01:30+12:0116:11
6Sally WayteAustralopers1:04:38+15:0917:00
7Peter ShawAustralopers1:05:26+15:5717:13
8Matthew CohenAustralopers1:06:59+17:3017:37
9Andrea SchiwyAustralopers1:07:38+18:0917:47
10Kate LucasAustralopers1:08:03+18:3417:54
11Andrew ZielinskiCasual Members Tas1:12:03+22:3418:57
12Lucy HawthorneAustralopers1:15:57+26:2819:59
13Ian RathboneAustralopers1:20:22+30:5321:08
14Thomas GardeAustralopers1:24:16+34:4722:10
15Hamish Newsham-WestAustralopers1:24:53+35:2422:20
16Hermione Powell-DaviesAustralopers1:33:53+44:2424:42 Download route in GPX format
17Jan HardyAustralopers1:34:14+44:4524:47
18Ross KellyAustralopers1:36:46+47:1725:27
19Rosie RutledgeAustralopers1:38:45+49:1625:59
20John AllanAustralopers1:38:48+49:1926:00
21Robyn ChapmanAustralopers1:40:40+51:1126:29
22Max PowellAustralopers1:44:53+55:2427:36
23Sandi PowellAustralopers1:44:57+55:2827:37
24Kobi RybakCasual Members Tas2:36:42+1:47:1341:14
25Andrew MooreCasual Members Tas2:36:55+1:47:2641:17
Juergen LohrbaecherCasual Members Tasmispunched
Ahren LohrbaecherCasual Members Tasmispunched
SandyNo club membershipmispunched

Short

2 375 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucas RivaniNo club membership42:4918:01
2Samuel BarkerAustralopers46:02+3:1319:22
3Mitchell ZielinskiCasual Members Tas47:08+4:1919:50
4Zane ChamberlainNo club membership48:14+5:2520:18
5Anna MulcahyAustralopers51:32+8:4321:41
6Matt ChamberlainNo club membership56:12+13:2323:39
7Hayley Newsham-WestAustralopers57:45+14:5624:18
8Wendy AndrewarthaAustralopers57:46+14:5724:19
9Angus Newsham-WestAustralopers58:30+15:4124:37
10Gryphon AdkinsAustralopers59:31+16:4225:03
11Dylan WhithouseNo club membership59:50+17:0125:11
12Nellie BarkerAustralopers1:13:43+30:5431:02
13Sasha BennettAustralopers1:13:54+31:0531:06
14Yen ChamberlainNo club membership1:18:02+35:1332:51
15Oliver ThomasNo club membership1:24:54+42:0535:44
16Kerry WrattenAustralopers1:24:59+42:1035:46
17Richard LockeCasual Members Tas1:26:13+43:2436:18
18Genevieve WilliamsNo club membership1:48:18+1:05:2945:36
Callum DegenaarAustralopersmispunched

Novice

1 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucas RavaniNo club membership22:0213:46
2Angus CohenNo club membership50:44+28:4231:42
3Conrad ElsonAustralopers56:44+34:4235:27

Please report errors in the result list to the organiser.