Orienteering Australia

Official results for Queens Birthday 3 Days - 2019- Multi Day entry, race 1 SL5 "The Piggery"

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Queens Birthday 3 Days - 2019- Multi Day entry
Organisers: Central Coast Orienteers / Uringa Orienteers
Date: Saturday 8 June 2019 - Monday 10 June 2019

Race 1 SL5 "The Piggery"Race 2 SL6 ' Arthursleigh"Race 2 SL6 ' Arthursleigh" (overall)Race 3 SL7 Western Sydney University- CampbelltownRace 3 SL7 Western Sydney University- Campbelltown (overall)

Men 10A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Rory SheddenSH N11:11
2Hayden DentRR A11:16+0:05
3Connor DentRR A11:24+0:13
4Kari MarshBF N16:10+4:59

Men 12A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Elye DentRR A14:42
2Alton FreemanBF N16:55+2:13
3Alex WoolfordBB N19:57+5:15
4Curtis PepperBN N21:01+6:19
Jonathan NolanUR Nmispunched

Women 12A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Maggie MackayUR N27:03
2Savanna SweeneyWH N27:26+0:23
3Ariadna IskhakovaRR A27:53+0:50
4Eve MurraySH N38:24+11:21

Men 14A

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jamie WoolfordBB N23:55
2Oliver FreemanBF N28:48+4:53
3Cooper HorleyGO N29:12+5:17
4Jamie MarshBF N38:55+15:00
5Oliver McFarlaneBF N50:36+26:41
6Tommy MellaNC N56:34+32:39
7Timothy McConaghyGO N56:41+32:46
Kieran JosephGO Nmispunched
Dan MurraySH Ndid not finish

Women 14A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Erika EnderbyNC N26:47
2Julia BarbourBF N29:10+2:23
3Lyra SimpsonBF N36:35+9:48
4Louise BarbourBF N38:56+12:09
5Martine ValaisWH N44:55+18:08
6Aoife RotheryBF N47:48+21:01
7Rose HaasdykUR N1:52:42+1:25:55
Rebecca CraigNC Ndid not start

Men 16A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Sam WoolfordBB N33:01
2Oskar MellaNC N38:47+5:46
3Selwyn SweeneyWH N47:45+14:44
4Seth SweeneyWH N1:03:50+30:49
5Cameron WillIK N1:42:25+1:09:24

Women 16A

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Nea ShinglerBF N39:37
2Justine HobsonBS A44:05+4:28
3Andra LeungGO N49:11+9:34
4Mikayla EnderbyNC N51:51+12:14
5Niamh CassarWH N53:40+14:03
Aurelie ValaisWH Ndid not finish
Luca SquiresSH Ndid not start

Men 20A

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ewan ShinglerBF N36:01
2Alastair GeorgeBF N36:35+0:34
3Alvin CraigNC N40:08+4:07
4Daniel GrayUG Q43:09+7:08
5Ryan GrayUG Q47:53+11:52
6Oscar WoolfordBB N52:29+16:28
7Angus LeungGO N59:37+23:36
8Riley GraingerGO N1:04:34+28:33
9Sean SmithGS N1:25:55+49:54

Women 20A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Emily SorensenTT S36:55
2Mikaela GrayUG Q41:13+4:18
3Claire BurgessNC N45:21+8:26
4Serena DoyleUR N53:14+16:19
5Ellen CurrieGO N56:18+19:23
6Tshinta HopperBN N58:38+21:43
7Ivy ProsserBS A1:02:34+25:39

Men 21A

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Matthew CraneAO A35:05
2Martin DentRR A38:31+3:26
3Artis JansonsOzons42:04+6:59
4Toby WilsonGO N42:30+7:25
5Maris JansonsOzons44:04+8:59
6Cameron DuncanWN W48:04+12:59
7Noah PolandBS A50:29+15:24
8Wayne EliotUR N52:55+17:50
9James McQuillanWH N59:13+24:08
Hugh SalterCC Ndid not finish
Stephen CraigNC Ndid not start

Women 21A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Grace CraneAO A37:24
2Jo AllisonRR A41:53+4:29
3Jennifer EnderbyNC N46:13+8:49
4Briohny SeamanWR N49:14+11:50
5Rebecca GeorgeBF N56:17+18:53
6Anna FitzgeraldGS N1:04:49+27:25
Melissa AnnettsGO Ndid not finish

Women 21AS

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Clare JessupGO N54:17
2Holly RobertsGO N1:15:38+21:21
Joanna HillGO Ndid not start

Men 35A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Ian McKenzieUR Ndisqualified
Istvan KerteszGO Ndid not start

Women 35A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Liga ArnieceOzons43:05
2Nikolett HalmaiGO N45:38+2:33
3Natalya FilippovaIK N55:44+12:39

Men 35AS

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Wayne PepperBN N48:22
2Adam HorleyGO N54:55+6:33
3Shane JenkinsNC N59:07+10:45
4Emile AltmannNC N1:02:04+13:42
5Serje RobidouxUR N1:20:32+32:10

Women 35AS

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Saacha DonaldsonBF N59:26
2Caroline JenkinsNC N1:05:42+6:16

Men 40A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Angus SheddenSH N43:07
2Douglas JaySH N44:17+1:10
3Vivien de Remy de CourcellesWH N56:35+13:28
4Damien EnderbyNC N57:04+13:57
5Joel HaasdykUR N58:10+15:03
6Fedor IskhakovRR A59:17+16:10
7Roope HeikkinenFIN1:03:58+20:51

Women 40A

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Marina IskhakovaRR A37:03
2Kathie DentRR A39:51+2:48
3Tracy MarshBF N40:24+3:21
4Brook MartinGO N45:26+8:23
5Meredith GrayUG Q54:57+17:54
6Danielle KoprivaUR N1:00:41+23:38
7Ruth SheddenSH N1:03:34+26:31
8Kerrie MurphyNo club membership1:32:51+55:48

Men 45A

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jock DavisBF N35:32
2Greg BarbourBF N40:47+5:15
3Tate NeedhamRR A47:18+11:46
4Miles EllisBF N59:23+23:51
5Ant NolanUR N1:05:13+29:41
6Peter McConaghyGO N1:06:09+30:37
7Stuart DeaneGO N1:07:35+32:03
8Paul SweeneyWH N1:26:10+50:38
Brenton GrayUG Qdisqualified
David JohnsonNo club membershipmispunched

Women 45A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Martina CraigNC N39:16
2Melissa JosephGO N57:32+18:16
3Helen O'CallaghanBB N58:20+19:04
4Shiona WillIK N1:12:55+33:39
5Melanie ChristieUR N1:17:56+38:40
6Zoe MellingUR N1:23:07+43:51
7Saffron SweeneyWH N1:40:21+1:01:05

Men 45AS

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jim MackayUR N46:18
2Andrew HobsonBS A49:35+3:17
3Stephan WagnerSH N54:35+8:17
4Mark BrindleyGO N1:00:48+14:30
5Dmitry StukovWH N1:03:00+16:42
David SquiresSH Ndid not start

Women 45AS

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Helen MillsIK N1:00:42
2Vanessa FreemanBF N1:05:53+5:11
3Sharon BurgessNC N1:10:08+9:26
4Nicola NyghBF N1:19:51+19:09

Men 50A

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Mark FreemanBF N45:30
2Paul MarshBF N46:32+1:02
3Gareth ProsserNo club membership46:38+1:08
4Hamish MackieBF N50:28+4:58
5Shane DoyleUR N54:41+9:11
6Rohan HyslopPO A1:03:13+17:43
7Jamie KennedyGO N1:13:22+27:52
8Titus MurraySH N1:37:46+52:16 Download route in GPX format
Michael WarltersUR Nmispunched
Peter AnnettsGO Ndid not finish
Tony HillGO Ndid not start

Women 50A

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Cath ChalmersBF N43:45
2Linda SestaUR N45:24+1:39
3Margaret PeelNC N56:36+12:51
4Tania KennedyGO N58:10+14:25
5Alexa TroedsonBF N1:05:52+22:07
6Sharon LambertBN N1:42:19+58:34
Barbara HillGO Ndid not start
Karen LanganWH Ndid not start

Men 55A

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Andy SimpsonBF N41:02
2Bjorn MellaNC N44:11+3:09
3Simon WindsorBO W44:15+3:13
4Mark ShinglerBF N46:10+5:08
5Simon GeorgeBF N48:23+7:21
6Glenn BurgessNC N57:24+16:22
7Andrew WisniewskiBF N1:03:03+22:01
8Peter HopperBN N1:06:30+25:28
9Michael HalmyBN N1:10:19+29:17 Download route in GPX format
10Luke WilmottCC N1:15:45+34:43
11John BrayanGO N1:34:27+53:25
12Peter ThomasonBN N1:34:34+53:32
13Ivan KentCC N2:18:46+1:37:44
Colin CurrieGO Nmispunched
Tony WoolfordBB Nmispunched

Women 55A

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Paula ShinglerBF N37:56
2Carol OsborneBF N47:23+9:27
3Joanna ParrBF N54:18+16:22
4Carolyn MatthewsNC N55:32+17:36
5Sue GarrPO A56:13+18:17
6Juliana de NooyUG Q1:01:55+23:59
7Amanda MackieBF N1:03:11+25:15
8Airdrie LongGO N1:10:35+32:39
9Elaine BennettNC N1:15:38+37:42
10Carol HardingBS A1:23:51+45:55

Men 55AS

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Andrew Mac DonaldBF N46:50
2Peter MayNT N46:51+0:01
3Cameron OsborneBF N51:53+5:03
4Peter CharltonNC N51:59+5:09
5Ian JessupGO N52:14+5:24 Download route in GPX format
6Robert SprySH N1:00:43+13:53
7Kevin RobertsGO N1:11:55+25:05
8Peter OrrNC N1:27:30+40:40
Bill MonaghanPO Amispunched
Michael HanrattyGO Nmispunched
Ellis LeungGO Nmispunched

Women 55AS

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Vicki WilmottIK N54:16
2Jane BarnettBS A56:08+1:52
3Maria OrrNC N1:07:52+13:36
4Gayle ShepherdUR N1:13:11+18:55
5Diana CharltonNC N1:19:41+25:25
6Sue FroudeIK N1:20:37+26:21
7Carolyn DaviesGO N1:20:50+26:34
8Julie ShepherdIK N1:38:23+44:07

Men 60A

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Warwick DavisTK V40:25
2Eoin RotheryBF N41:45+1:20
3James LithgowGO N43:01+2:36
4Melvyn CoxBN N46:41+6:16
5Alex DaveyWR N47:04+6:39
6Ken MillsIK N49:46+9:21
7Malcolm RobertsNC N49:48+9:23
8Russell BlatchfordIK N49:53+9:28
9Geoff PeelNC N56:35+16:10
10Rod EckelsGO N1:03:00+22:35
11Larry WeissGO N1:04:06+23:41
12Rodney ParkinBN N1:05:37+25:12
13Dan RedfernGO N1:17:33+37:08
14Bob MorganBN N1:20:47+40:22
15Greg SmithGS N1:22:54+42:29
16Kerry BennettNC N1:29:49+49:24

Women 60A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Debbie DaveyWR N51:57
2Julia PrudhoeCC N1:07:00+15:03
3Pat MiethkePO A1:51:29+59:32
4Edwina MulhearnRR A1:59:39+1:07:42

Men 65A

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Gordon WilsonBN N49:09
2Bill JonesRR A50:28+1:19
3Warwick SelbyGO N53:25+4:16
4Ian FroudeIK N59:56+10:47
5Rudi LandsiedelNC N1:00:29+11:20
6Robert PrenticeNC N1:01:27+12:18
7Colin PriceCC N1:04:12+15:03
8Peter ShepherdIK N1:07:27+18:18
9Johnny PetersenGO N1:10:39+21:30
10Michael RoylanceBF N1:40:48+51:39
11John HardingPO A1:45:59+56:50
Ian DempseyNC Ndid not start

Women 65A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Lynn DabbsWH N52:27
2Robyn PallasCC N52:33+0:06
3Valerie BarkerBS A1:05:58+13:31
4Helen MurphyUR N1:31:51+39:24
Kerryne JonesRR Amispunched

Men 65AS

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Kevin WilliamsWH N44:01
2Dave LottyUR N52:22+8:21
3Dennis SparlingGO N1:02:27+18:26
4Barry PearceWH N1:27:47+43:46

Women 65AS

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Barbara JunghansGO N1:03:53
Cheryl BluettBN Nmispunched

Men 70A

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jim LeeNC N52:26
2Ross BarrGO N53:22+0:56
3Jim MerchantGO N55:13+2:47
4Steve FlickBN N56:46+4:20
5Eric WainwrightRR A58:31+6:05
6Bob HawkinsNT N1:08:19+15:53
7Terry MurphyUR N1:20:28+28:02
8Kevin CurbyIK N1:48:51+56:25
Terry BluettBN Nmispunched

Women 70A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Toy MartinNC N58:48
2Jenny HawkinsNT N1:00:06+1:18
3Jitka KoprivaUR N1:02:29+3:41
4Carol JacobsonGO N1:02:57+4:09
5Val HodsdonSH N1:19:15+20:27
6Margaret DuguidIK N1:21:37+22:49
7Mary Jane MahonyUR N2:03:52+1:05:04

Men 75A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Darryl ErbacherPO A43:35
2John Le CarpentierSH N51:46+8:11
3Dick OgilvieUR N1:04:47+21:12
4Bruce DawkinsBN N1:07:19+23:44
5Peter MeyerSH N1:10:48+27:13
6Ken JacobsonGO N1:11:50+28:15
7Ron JunghansGO N1:18:16+34:41

Women 75A

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Carolyn ChalmersNC N51:18
2Christa SchaferGO N1:17:41+26:23

Men 80A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Brian ClelandUR N55:16
2Barry HanlonWH N57:40+2:24
3Robert MouattRR A59:56+4:40
John HodsdonSH Ndid not finish

Women 80A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Janet MorrisWH N1:12:33
Maureen OgilvieUR Ndid not start

Men Junior B

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ben McConaghyGO N35:48
2William NolanUR N1:12:57+37:09

Men Open B

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Chris GormanIK N52:36
Thomas CarterGS Nmispunched

Women Open B

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Wendy McConaghyGO N37:21
2Elizabeth LewisSH N56:11+18:50
3Samantha MellaNC N1:03:44+26:23
4Sally QuillNC N1:21:22+44:01
5Bryony KentCC N1:49:20+1:11:59
Louise BrooksSH Nmispunched
Maryanne SmithGS Nmispunched
Jane BolandUR Nmispunched
Hind NeedhamRR Amispunched
Natalia BeliakovaBF Nmispunched
Heather KentCC Nmispunched

Open Easy

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Sue HealyUR N1:01:47

EODHL

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ian MeyerSH N43:03
2Fergus MackieBF N45:58+2:55
3Toni BrownBS A55:19+12:16
4Colin BurnettGO N1:24:49+41:46
5Salme FullerNo club membership1:27:26+44:23
6Karla BurnettGO N1:30:57+47:54
7Dianne BergenGO N1:51:30+1:08:27

EODHS

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Nathan BerkholzNC N40:59
2Peter BerkholzNC N54:44+13:45
3John FullerUR N1:01:45+20:46
4Andy GrahamGO N1:19:29+38:30

EODM

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Kristie CarrollSH N55:31
2Sue BoltonUR N1:22:21+26:50
3 ScobieIK N1:47:09+51:38
Isaac GormanIK Nmispunched

EODE

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Simone JaySH N42:49
2Ella JohnsonNo club membership48:17+5:28
melissa LamNo club membershipmispunched
Amber KentCC Ndid not finish

EODVE

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Aiden & Elliott McQuillanWH N28:55
2Elodie WarltersUR N31:26+2:31
3Florence CraneAO A31:46+2:51
4Brady KoprivaUR N32:46+3:51

Please report errors in the result list to the organiser.