Orienteering Australia

Official results for Newcastle OY 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle OY 1
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 24 March 2019

Very Easy

2 380 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phoebe and Tracy JohnstonNC.N30:5612:59
2James and John NewtonNC.N33:46+2:5014:11
3Evelina and Johnny MoloneyNC.N40:59+10:0317:13
4Flynn and Ken JohnstonNC.N46:21+15:2519:28
5James ThompsonNC.N57:05+26:0923:59
6Harriet ThompsonNC.N59:30+28:3425:00
7Asha and Lois NewtonNC.N1:06:45+35:4928:02
Eleanor ThompsonNC.Nmispunched
Hayley and Lucy JenkinsNC.Ndid not finish

Easy

2 640 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jason MoloneyNC.N27:5210:33
2Mick KavurNC.N38:38+10:4614:38
3Ulrika SandbergNC.N44:36+16:4416:53
4Rus Billie Calypso Bob BerqhoutNC.N57:54+30:0221:55
5David and Sophie McAuleyNC.N1:05:45+37:5324:54
6Carol and Doug TwentymanNC.N1:12:48+44:5627:34
Zara OwenNC.Nmispunched
Kate and Georgia BradshawNC.Nmispunched

Moderate Short

2 410 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicholas ShieldsNC.N46:1819:12
2Rebecca CraigNC.N48:04+1:4619:56
3Warren QuiltyNC.N50:08+3:5020:48
4Miia LehtonenNC.N51:08+4:5021:13
5Ginaya DunnNC.N56:35+10:1723:28
6Tim HackneyNC.N1:00:22+14:0425:02
7Samantha MellaNC.N1:10:43+24:2529:20

Moderate Long

3 880 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emile AltmannNC.N43:2211:10
2Niamh CassarWH.N1:06:49+23:2717:13
3Liam Aarron and Bastian GehlNC.N1:18:43+35:2120:17
4Helen and Rowena GehlNC.N1:29:45+46:2323:07

Hard Short

3 050 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBF.N39:0512:48
2William ThompsonNC.N50:22+11:1716:30
3Cassandra ThompsonNC.N50:32+11:2716:34
4Margaret PeelNC.N51:18+12:1316:49
5Erika EnderbyNC.N52:14+13:0917:07
6Graham FowlerNC.N58:31+19:2619:11
7Claire BurgessNC.N59:09+20:0419:23
8Sally-Anne HendersonNC.N1:00:25+21:2019:48
9Lisa LampeNC.N1:02:06+23:0120:21
10Peter BerkholzNC.N1:02:40+23:3520:32
11Joy GuyNC.N1:08:08+29:0322:20
12Lilja LehtonenNC.N1:08:15+29:1022:22
13John LinichNC.N1:15:03+35:5824:36
14Jennifer MardonNC.N1:18:53+39:4825:51
15Viola O'ConnorNC.N1:22:05+43:0026:54
16Bob GilbertNC.N1:24:35+45:3027:43
17Carolyn ChalmersNC.N1:31:35+52:3030:01
18Dan RedfernNC.N1:32:10+53:0530:13
19Andrea HackneyNC.N1:34:11+55:0630:52 Download route in GPX format
20Michael RoylanceBF.N1:39:50+1:00:4532:43
21Carolyn RigbyNC.N1:41:00+1:01:5533:06
Bridget WhiteheadNC.Nmispunched
Chris WelbourneNC.Ndid not finish
Georgina MackenCC.Odid not finish

Hard Medium

4 760 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glenn BurgessNC.N52:0410:56
2Samantha HoweNC.N58:05+6:0112:12
3Simon GeorgeBF.N58:26+6:2212:16
4Oskar MellaNC.N59:37+7:3312:31
5Mark ShinglerBF.N1:04:36+12:3213:34
6Geoff TodkillNC.N1:06:47+14:4314:01
7Andrew PowerNC.N1:13:18+21:1415:23
8Malcolm RobertsNC.N1:13:54+21:5015:31
9Geoff PeelNC.N1:14:20+22:1615:36
10Jim LeeNC.N1:18:15+26:1116:26
11Carolyn MatthewsNC.N1:19:17+27:1316:39
12Michael HalmyNC.N1:21:40+29:3617:09
13Tim TewNC.N1:21:56+29:5217:12
14Shane JenkinsNC.N1:22:39+30:3517:21
15Andrew KillenNC.N1:25:52+33:4818:02
16Colin CurrieGO.N1:35:29+43:2520:03
17Bridget BennettNC.N1:36:18+44:1420:13
18Mikayla EnderbyNC.N1:43:11+51:0721:40
19David BowermanCC.N1:46:01+53:5722:16
20Johnny PetersenGO.N1:49:47+57:4323:03
21Shane BowditchNC.N2:00:31+1:08:2725:19
22Elaine BennettNC.N2:05:18+1:13:1426:19
Kerry BennettNC.Nmispunched
Joanna ParrBF.Nmispunched
Sharon BurgessNC.Ndid not finish
Alexander WheelerNC.Ndid not finish
Dale and Cayden AtterbyNC.Ndid not finish

Hard Long

6 140 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen CraigNC.N49:178:01
2Rob BennettNC.N49:20+0:038:02
3Alvin CraigNC.N49:32+0:158:04
4Alex MasseyNC.N59:50+10:339:44
5Duncan CurrieGO.N1:01:55+12:3810:05
6Damien EnderbyNC.N1:09:27+20:1011:18
7Justin StaffordNC.N1:12:50+23:3311:51
8Steven TodkillNC.N1:15:21+26:0412:16
9Jenny EnderbyNC.N1:15:39+26:2212:19
10Martina CraigNC.N1:29:41+40:2414:36
11Emily SorensenTT.S1:31:15+41:5814:51
12Rebecca GeorgeBF.N1:31:34+42:1714:54
13Iida LehtonenGO.N1:33:58+44:4115:18
14Matt BrownNC.N1:38:47+49:3016:05
15Grant WatsonNC.N2:14:01+1:24:4421:49
16Justin GoodwinNC.N2:23:48+1:34:3123:25
Alastair GeorgeNC.Ndid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.