Orienteering Australia

Official results for Newcastle Minor Bush - FREEMANS WATEROLE

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Minor Bush - FREEMANS WATEROLE
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 28 April 2019

Very Easy

1 520 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Asha NewtonNC.N19:4112:56
2Ulrika SandbergNC.N24:35+4:5416:10
3John MoloneyNC.N25:35+5:5416:49
4Sienna GentleNC.N26:32+6:5117:27
5Baxter PeelNC.N32:27+12:4621:20
Hayley and Lucy JenkinsNC.Ndid not finish

Easy

1 770 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mick KavurNC.N25:4314:31
2Jim LeeNC.N45:18+19:3525:35
3Iles FamilyNC.N49:21+23:3827:52

Moderate

2 670 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicholas ShieldsNC.N49:1218:25
2Jessica LawrenceNC.N55:42+6:3020:51
3Heather FreemanNC.N1:14:54+25:4228:03
4Ginaya DunnNC.N1:16:15+27:0328:33
5Tim HackneyNC.N1:18:00+28:4829:12
6Monique and MelissaNC.N1:18:35+29:2329:25
7Sally QuillNC.N1:28:14+39:0233:02
8Joy TaplinNC.N1:29:53+40:4133:39
9Janine and Nick BenditNC.N1:58:19+1:09:0744:18
David McAuleyNC.Ndid not finish

Hard Short

3 440 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nathan BerkholzNC.N45:5613:21
2Colin BaileyNC.N49:49+3:5314:28
3Emile AltmanNC.N50:56+5:0014:48
4Lewis BerkholzNC.N51:27+5:3114:57
5Greg BaconNC.N53:17+7:2115:29
6Caroline JenkinsNC.N53:52+7:5615:39
7Bridget WhiteheadNC.N56:53+10:5716:32
8Andrew Mac DonaldBF.N58:02+12:0616:52
9Peter BerkholzNC.N1:00:36+14:4017:36
10Viola O'ConnorNC.N1:13:48+27:5221:27
11Bob GilbertNC.N1:18:20+32:2422:46
12Paul KillenNC.N1:18:57+33:0122:57
13Barbara DawsonGO.N1:21:16+35:2023:37
14Ingrid OblasserNC.N1:25:44+39:4824:55
15Brooke FauxNC.N1:26:41+40:4525:11
16Brock SmithNC.N1:28:13+42:1725:38
17Anthony GentleNC.N1:34:18+48:2227:24
18Chris WelbourneNC.N1:43:17+57:2130:01
19Andrea HackneyNC.N1:45:43+59:4730:43

Hard Medium

4 640 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Malcolm RobertsNC.N52:1211:15
2Graeme TaplinNC.N53:29+1:1711:31
3Andrew PowerNC.N56:57+4:4512:16
4Carolyn MatthewsNC.N57:59+5:4712:29
5Graeme DawsonGO.N59:20+7:0812:47
6Samantha HoweNC.N59:51+7:3912:53
7Geoff PeelNC.N1:01:31+9:1913:15
8Claire BurgessNC.N1:01:48+9:3613:19
9Ian DempseyNC.N1:04:18+12:0613:51
10Duncan McLeodNC.N1:05:44+13:3214:10
11Margaret PeelNC.N1:09:18+17:0614:56
12Glenn DowneyNC.N1:09:53+17:4115:03
13Greigor ScottNC.N1:15:16+23:0416:13
14Ryan PuklowskiNC.N1:15:47+23:3516:19
15David BowermanCC.N1:30:54+38:4219:35
16Peter ThomasonBN.N1:34:07+41:5520:17
17Johnny PetersenGO.N1:37:57+45:4521:06
18John LinichNC.N1:39:21+47:0921:24
19Lynda HewsonNC.N2:03:55+1:11:4326:42
20Pamela MontgomeryNC.N2:21:38+1:29:2630:31
Graham FowlerNC.Nmispunched
Sharon BurgessNC.Nmispunched
Steven RobertsNC.Nmispunched
Shane JenkinsNC.Ndid not finish

Hard Long

6 260 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex MasseyNC.N52:468:25
2Glenn BurgessNC.N1:01:23+8:379:48
3Andrew HaighNC.N1:06:22+13:3610:36
4Nicole HaighNC.N1:19:21+26:3512:40
5Clint LawrenceNC.N1:24:12+31:2613:27

Please report errors in the result list to the organiser.