Orienteering Australia

Official results for Newcastle OY 2 - WALLAROO

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle OY 2 - WALLAROO
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 12 May 2019

Very Easy

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maya KellyNC.N20:1011:12
2Samantha and Alex KurtzNC.N37:20+17:1020:44

Easy

2 320 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aggie RobertsNC.N30:0712:58
2Monique Bortoli Ryan Puklowski and HeathNC.N1:02:53+32:4627:06

Moderate Short

2 340 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sally QuillNC.N45:4119:31
2Kelly KurtzNC.N58:33+12:5225:01
3Joy Taplin and Tash EvansNC.N1:10:13+24:3230:00
Janine BenditNC.Nmispunched

Moderate Long

2 990 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca CraigNC.N41:5814:02
2Douglas van Hoffer and James ChealNC.N45:57+3:5915:22
3Nicholas ShieldsNC.N56:43+14:4518:58
4Tim HackneyNC.N1:14:53+32:5525:02
5Ginaya DunnNC.N1:38:38+56:4032:59

Hard Short

3 420 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sally-Anne HendersonNC.N43:1412:38
2Erika EnderbyNC.N45:18+2:0413:14
3Nick DentCC.N46:36+3:2213:37
4Hilary WoodCC.N47:02+3:4813:45
5Margaret PeelNC.N56:18+13:0416:27
6Rudi LandsiedelNC.N56:52+13:3816:37
7Katherine DynonNC.N1:00:26+17:1217:40
8Emile AltmannNC.N1:06:11+22:5719:21
9Joy GuyNC.N1:08:01+24:4719:53
10Carolyn RigbyNC.N1:09:34+26:2020:20
11Viola O'ConnorNC.N1:10:42+27:2820:40
12Carolyn ChalmersNC.N1:12:23+29:0921:09
13Greg BaconNC.N1:20:06+36:5223:25
14Shane JenkinsNC.N1:23:42+40:2824:28
15Robyn PhillipsNC.N1:25:47+42:3325:04
16Paul KillenNC.N1:27:58+44:4425:43
17Ingrid OblasserNC.N1:31:54+48:4026:52
18Caroline JenkinsNC.N1:32:40+49:2627:05
19Dianna CharltonNC.N1:37:51+54:3728:36
20Brock SmithNC.N1:42:52+59:3830:04
21Andrea HackneyNC.N2:07:55+1:24:4137:24
22Chris WelbourneNC.N2:21:55+1:38:4141:29
Josh RobertsNC.Nnot competing

Hard Medium

5 510 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar MellaNC.N49:449:01
2Glenn BurgessNC.N1:02:23+12:3911:19
3Andrew HaighNC.N1:03:49+14:0511:34
4Malcolm RobertsNC.N1:04:40+14:5611:44
5Andrew PowerNC.N1:06:25+16:4112:03
6Nathan BerkholzNC.N1:11:39+21:5513:00
6Geoff PeelNC.N1:11:39+21:5513:00
8Steven RobertsNC.N1:12:56+23:1213:14
9Carolyn MatthewsNC.N1:16:20+26:3613:51
10Claire BurgessNC.N1:17:11+27:2714:00
11Samantha HoweNC.N1:18:43+28:5914:17
12Graeme TaplinNC.N1:21:11+31:2714:44
13Mikayla EnderbyNC.N1:23:58+34:1415:14
14Andrew KillenNC.N1:25:51+36:0715:34
15Tim TewNC.N1:32:34+42:5016:47
16Joanna ParrBF.N1:43:59+54:1518:52
17Elaine BennettNC.N1:46:44+57:0019:22
18Kerry BennettNC.N2:09:33+1:19:4923:30
19Peter BerkholzNC.N2:10:54+1:21:1023:45
20Johnny PetersenGO.N2:15:36+1:25:5224:36
21Lynda HewsonNC.N2:38:51+1:49:0728:49
Sharon BurgessNC.Nmispunched
Michael HalmyBN.Ndid not finish

Hard Long

7 340 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen CraigNC.N46:596:24
2Alastair GeorgeST.N47:00+0:016:24
3Alvin CraigNC.N49:00+2:016:40
4Robert BennettNC.N49:38+2:396:45
5Jennifer EnderbyNC.N1:00:32+13:338:14
6Duncan CurrieGO.N1:03:46+16:478:41
7Alex MasseyNC.N1:04:08+17:098:44
8Robert VincentNC.N1:06:47+19:489:05
9Steven TodkillNC.N1:07:22+20:239:10
10Justin StaffordNC.N1:08:34+21:359:20
11Bjorn MellaNC.N1:15:27+28:2810:16
12Damien EnderbyNC.N1:18:55+31:5610:45
13Martina CraigNC.N1:22:02+35:0311:10
14Nicole HaighNC.N1:37:08+50:0913:14
15Amy Robinson and Gen NawrotNC.N3:15:23+2:28:2426:37
Tim DomanNC.Ndid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.