Orienteering Australia

Official results for 2019 Metro League #2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2019 Metro League #2
Organiser: Bennelong Northside Orienteers
Date: Sunday 26 May 2019

Div 1

4 400 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby WilsonGO N36:178:14
2Richard MorrisBN N37:35+1:188:32
3Karl BicevskisWH N38:38+2:218:46
4Ewan ShinglerBF N39:25+3:088:57
5Andrew SmithGO N41:18+5:019:23
6Clyde McGheeBN N41:39+5:229:27
7Cameron DuncanNo club membership43:48+7:319:57
8Dan SmithWH N46:04+9:4710:28
9James McQuillanWH N47:40+11:2310:49
9Matthew SherlockBF N47:40+11:2310:49
11Brian BranniganBN N48:05+11:4810:55
12Iida LehtonenGO N49:01+12:4411:08
13Benjamin HanleyBF N49:32+13:1511:15
14James LithgowGO N52:18+16:0111:53
14Shane DoyleUR N52:18+16:0111:53
16Brian BlackBN N52:25+16:0811:54
17Laurent BillotUR N53:23+17:0612:07
18Peter AnnettsGO N53:53+17:3612:14
19Ian McKenzieUR N55:09+18:5212:32
20Aurelien PemmennanNo club membership56:22+20:0512:48
21Istvan KerteszGO N1:02:31+26:1414:12
22Toni BachvarovaGO N1:03:51+27:3414:30
23Darren SlatteryBN N1:04:21+28:0414:37
24Michael FreeGO N1:07:50+31:3315:25
Serje RobidouxUR Nmispunched
Greg BarbourBF Nmispunched
Andy SimpsonBF Nmispunched
Joel WrightNo club membershipmispunched
Alastair GeorgeBF Ndid not start

Div 2

4 000 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ant NolanUR N35:118:47
2Douglas JaySH N35:16+0:058:49
3Paula ShinglerBF N35:50+0:398:57
4Melissa ThomasBN N37:41+2:309:25
5Angus SheddenSH N38:07+2:569:31
6Nea ShinglerBF N39:03+3:529:45
7Stuart DeaneGO N39:22+4:119:50
8Barbara HillGO N39:25+4:149:51
9Riley GraingerGO N39:39+4:289:54
10Tom KennedyGO N39:50+4:399:57
11Hamish MackieBF N40:00+4:4910:00
12Michael Ridley-SmithGO N40:36+5:2510:09
13Mark ShinglerBF N40:37+5:2610:09
14Tony HillGO N41:04+5:5310:16
15John HavranekGO N41:05+5:5410:16
16Fergus MackieBF N41:53+6:4210:28
17David McGheeBN N41:55+6:4410:28
18Niamh CassarWH N42:47+7:3610:41
19Simon GeorgeBF N42:48+7:3710:42
20Nick DentCC N42:56+7:4510:44
21Stuart ButlerBN N44:16+9:0511:04
22Russell BlatchfordIK N44:20+9:0911:05
22Nikolett HalmaiGO N44:20+9:0911:05
24Michael WarltersUR N44:25+9:1411:06
25Angus LeungGO N44:44+9:3311:11
26Wayne PepperBN N45:12+10:0111:18
27Benny HolmgrenWH N46:29+11:1811:37
28Nick CollinsTaranaki47:46+12:3511:56
29Natalya FilippovaIK N48:11+13:0012:02
30Joshua BraidwoodWH N48:31+13:2012:07
31Helen ParkerWH N50:12+15:0112:33
32Peter FozoGO N50:23+15:1212:35
33Hilary WoodCC N51:12+16:0112:48
34Miles EllisBF N51:53+16:4212:58
35Colin PriceCC N54:31+19:2013:37
36Nick EalesGO N55:09+19:5813:47
37Ruth SheddenSH N57:19+22:0814:19
38Jamie KennedyGO N1:02:18+27:0715:34
Rebecca GeorgeBF Nmispunched
Paul PrudhoeCC Nmispunched

Div 3

3 700 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom GordonKG N29:257:57
2Wayne EliotUR N36:19+6:549:48
3Richard PattisonBN N37:52+8:2710:14
4William LiuKG N38:57+9:3210:31
5Alex Koch-LowndesKG N39:24+9:5910:38
6Heath WallaceKG N40:42+11:1711:00
7Toshan TanKG N40:46+11:2111:01
8Gordon WilsonBN N40:57+11:3211:04
9Melissa JosephGO N41:29+12:0411:12
10Brett SewellBN N42:42+13:1711:32
11Stefan KuehnBN N43:20+13:5511:42
12Ross BarrGO N43:40+14:1511:48
13Serena DoyleUR N43:48+14:2311:50
14Melissa AnnettsGO N44:12+14:4711:56
15Jay SeehoWH N44:53+15:2812:07
15Tania KennedyGO N44:53+15:2812:07
17Johnny PetersenGO N45:19+15:5412:14
18Andra LeungGO N45:52+16:2712:23
19Warwick SelbyGO N45:59+16:3412:25
20Ian JessupGO N46:58+17:3312:41
21Bob MorganBN N47:15+17:5012:46
22Ian FroudeIK N47:30+18:0512:50
23Zoe MellingUR N47:32+18:0712:50
24Colin BurnettGO N47:37+18:1212:52
25Ellis LeungGO N47:56+18:3112:57
26Stephan WagnerSH N48:47+19:2213:11
27Dmitry StukovWH N50:23+20:5813:37
27Tim PerryWH N50:23+20:5813:37
29Tom O'SullivanKG N50:27+21:0213:38
30Larry WeissGO N50:44+21:1913:42
31Craig RoachSH N53:47+24:2214:32
32Ben CumminsSH N54:01+24:3614:35
33Julian LedgerBN N56:40+27:1515:18
34Airdrie LongGO N57:21+27:5615:30
35Julia PrudhoeCC N59:03+29:3815:57
36Dick OgilvieUR N1:06:00+36:3517:50
37Aniko Fozo-YerteszGO N1:31:45+1:02:2024:47
38Barry HanlonWH N1:34:04+1:04:3925:25
39Betty ChenNo club membership1:34:52+1:05:2725:38
Jim MerchantGO Nmispunched

Div 4

2 400 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cameron WillIK N23:289:46
2Joanna ParrBF N30:46+7:1812:49
3Melissa GrantBN N31:09+7:4112:58
4Terry BluettBN N31:13+7:4513:00
5Shiona WillIK N32:10+8:4213:24
6Andrew WisniewskiBF N34:39+11:1114:26
7Juha LGO N36:08+12:4015:03
8Anette LarssonWH N36:15+12:4715:06
9Andrew Mac DonaldBF N36:39+13:1115:16
10Luca SquiresSH N37:16+13:4815:31
11Saacha DonaldsonBF N38:31+15:0316:02
12Dan RedfernGO N39:17+15:4916:22
13Carol JacobsonGO N39:19+15:5116:22
14Roger MailGO N39:23+15:5516:24
15Rod EckelsGO N39:31+16:0316:27
16David SquiresSH N39:41+16:1316:32
17Carolyn DaviesGO N39:44+16:1616:33
18Amanda MackieBF N39:45+16:1716:33
19Katherine CameronBN N39:51+16:2316:36
20Clare JessupGO N40:04+16:3616:41
21Ken JacobsonGO N40:17+16:4916:47
22Ian MillerWH N40:58+17:3017:04
23Joanna HillGO N41:00+17:3217:05
24Cameron OsborneBF N41:11+17:4317:09
25Karen LanganWH N41:56+18:2817:28
26Ron JunghansGO N42:19+18:5117:37
27Robert SprySH N43:43+20:1518:12
28Janice SeehoWH N43:50+20:2218:15
29Peter MeyerSH N44:29+21:0118:32
30Alitia DougallBN N44:36+21:0818:35
31Maria StankovaWH N45:37+22:0919:00
32John HodsdonSH N45:51+22:2319:06
33Val HodsdonSH N46:11+22:4319:14
34Daniel SherlockBF N46:12+22:4419:15
35Sue FroudeIK N46:34+23:0619:24
36Lilja LehtonenGO N46:54+23:2619:32
37Heidi MillisBN N51:10+27:4221:19
38William NolanUR N51:13+27:4521:20
39James StuartIK N51:40+28:1221:31
40Jane BolandUR N53:23+29:5522:14
41Ted MulherinWH N57:44+34:1624:03
42Linda MandinBN N1:01:01+37:3325:25
43Lachlan SherlockBF N1:07:27+43:5928:06
44Eunice WilsonIK N1:28:45+1:05:1736:58

Div 5

1 900 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John BulmanGO N21:4111:24
2Ethan LeeGO N22:20+0:3911:45
3Jamie LeeGO N22:36+0:5511:53
4Second PunchNo club membership24:25+2:4412:51
5Carol OsborneBF N26:49+5:0814:06
6Henry ShortisKG N27:45+6:0414:36
7Melanie ChristieUR N28:11+6:3014:50
8Robert NewmanGO N28:39+6:5815:04
9Jonathan NolanUR N28:57+7:1615:14
10Oliver McFarlaneBF N29:28+7:4715:30
10Martine ValaisWH N29:28+7:4715:30
12Alex SmithKG N29:52+8:1115:43
13Maggie MackayUR N30:08+8:2715:51
14Simon ShenKG N30:19+8:3815:57
15Callum WalandKG N30:24+8:4316:00
16Miia LehtonenGO N31:49+10:0816:44
17Robyn PallasCC N31:53+10:1216:46
18Lachlan YeldsKG N32:17+10:3616:59
19Kevin CurbyIK N32:39+10:5817:11
20Michael RoylanceBF N33:03+11:2217:23
21Aurelie ValaisWH N34:21+12:4018:04
22Keith GoodeBF N34:43+13:0218:16
23YC LeeGO N37:19+15:3819:38
24Barbara DawsonGO N37:50+16:0919:54
25Dave LottyUR N41:16+19:3521:43
26Sylvie ValaisWH N41:36+19:5521:53
27Dennis SparlingGO N43:18+21:3722:47
28Elizabeth LewisSH N46:36+24:5524:31
29Stephen HollowayWH N47:15+25:3424:52
30Lyn MalmgronSH N47:30+25:4925:00
31Ross DukerGO N47:55+26:1425:13
32Janet MorrisWH N51:16+29:3526:58
33Christa SchaferGO N56:56+35:1529:57
34Cheryl BluettBN N57:25+35:4430:13
35Louise BrooksSH N58:29+36:4830:46
36Ian BlaydenGO N1:01:35+39:5432:24
37Abi McGheeBN N1:01:51+40:1032:33
Margaret DuguidIK Nmispunched
Lyra SimpsonBF Nmispunched
Bryony CoxGO Ndid not start
Kathryn VaughanWH Ndid not start

Easy

2 100 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Benjamin BillyNo club membership14:296:53
2Vincent MorrisBN N24:16+9:4711:33
3Euan SheddenSH N28:57+14:2813:47
4Kieran JosephGO N29:05+14:3613:50
5Sue ThomsonGO N29:10+14:4113:53
6Vicki LeeGO N32:08+17:3915:18
7Rory SheddenSH N35:44+21:1517:00
8Martin BillotUR N40:19+25:5019:11
9Hall FamillyNo club membership41:04+26:3519:33
Alex MorrisBN Nmispunched
Susan HealyUR Nmispunched
Ellen MuellerNo club membershipmispunched

Very Easy

900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elodie WarltersUR N12:4514:10
2Hami George and DanNo club membership12:49+0:0414:14
3Chelsea WelshNo club15:39+2:5417:23
4Aiden McQuillanWH N15:41+2:5617:25
5Ivy VonhoffNo club membership17:38+4:5319:35
6Oscar VonhoffBF N17:50+5:0519:48

Please report errors in the result list to the organiser.