Orienteering Australia

Official results for Shorts Weekend Day 1 - Race 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Shorts Weekend Day 1 - Race 1
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Saturday 29 June 2019

M-BRD-SA

3 290 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ewan ShinglerBF.N17:575:27
2Stephen CraigNC.N21:43+3:466:36
3Damien EnderbyNC.N22:57+5:006:58
4Cameron WillIK.N24:31+6:347:27
5Stuart KurtzNC.N25:44+7:477:49
6Tony HillGO.N27:08+9:118:14
7Colin BurnettGO.N28:32+10:358:40
8Jim MackayUR.N29:50+11:539:04
9Glenn DowneyNC.N36:50+18:5311:11
10Paul KillenNC.N45:40+27:4313:52
Trent JonesNC.Nmispunched

W-BRD-SA

3 290 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBF.N24:567:34
2Niamh CassarWH.N26:30+1:348:03
3Rebecca GeorgeBF.N29:15+4:198:53
4Tamara OrrNC.N29:55+4:599:05
5Nina GannonRR.Q30:30+5:349:16
6Shona WillIK.N31:38+6:429:36
7Nichole DeanNC.N32:09+7:139:46
8Lisa LampeNC.N45:23+20:2713:47
Jennifer EnderbyNC.Ndisqualified

M-BOX-SA

1 980 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Timothy McConaghyGO.N19:189:44
2Emile AltmannNC.N19:33+0:159:52
3Lewis BerkholzNC.N21:25+2:0710:48
4Peter OrrNC.N25:49+6:3113:02
5Warren QuiltyNC.N26:46+7:2813:31
6Mark ColquhounNC.N1:01:25+42:0731:01
Glenn BurgessNC.Nmispunched

W-BOX-SA

1 980 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca CraigNC.N17:589:04
2Jessica LawrenceNC.N22:10+4:1211:11
3Wendy McConaghyGO.N23:29+5:3111:51
4Amylee RobertsonNC.N24:39+6:4112:26
5Robyn PhillipsNC.N25:26+7:2812:50
6Dianne BergenGO.N26:33+8:3513:24
7Rowena GehlNC.N28:29+10:3114:23
8Maggie MackayUR.N30:12+12:1415:15
9Anna NoonNC.N1:01:19+43:2130:58
Ingrid OblasserNC.Nmispunched
Kelly KurtzNC.Nmispunched

M/W-BRF-SA

1 460 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Evelyn WarkNC.N23:0615:49
2Alexander and Sam KurtzNC.N40:31+17:2527:45
3Alice LawrenceNC.N53:37+30:3136:43

M-BRD-WE

3 290 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNC.N17:255:17
2Aidan DawsonGO.N18:31+1:065:37
3Alex MasseyNC.N21:56+4:316:40
4Mark FreemanBF.N23:22+5:577:06
5Kasimir GregoryNo club membership24:05+6:407:19
6Graeme DawsonGO.N24:31+7:067:27
7Tate NeedhamRoos25:29+8:047:44
8Clint LawrenceNC.N26:48+9:238:08
9Daniel OrrNC.N26:56+9:318:11
10Justin GoodwinNC.N39:21+21:5611:57
11Zachary GoodwinNC.N47:02+29:3714:17
Malcolm RobertsNC.Nmispunched
Steven RobertsNC.Nmispunched

W-BRD-WE

3 290 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Samantha HoweNC.N28:428:43

M-BOX-WE

1 980 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew PowerNC.N18:219:16
2Nathan BerkholzNC.N18:43+0:229:27
3Rudi LandsiedelNC.N20:17+1:5610:14
4Geoff PeelNC.N24:05+5:4412:09
5Graham FowlerNC.N24:38+6:1712:26
Jim LeeNC.Nmispunched
Terry MurphyUR.Nmispunched
Colin BaileyNC.Ndid not start

W-BOX-WE

1 980 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyNC.N16:268:17
2Mikayla EnderbyNC.N16:48+0:228:29
3Carolyn MatthewsNC.N17:41+1:158:55
4Sharon BurgessNC.N24:16+7:5012:15
5Margaret PeelNC.N24:23+7:5712:18
6Helen MurphyUR.N28:09+11:4314:13
7Viola O'ConnorNC.N28:12+11:4614:14
8Barbara DawsonGO.N29:12+12:4614:44
9Diana CharltonNC.N29:42+13:1615:00
10Carolyn ChalmersNC.N32:02+15:3616:10
11Carolyn RigbyNC.N32:38+16:1216:28
12Hind NeedhamRoos41:04+24:3820:44
Bridget WhiteheadNC.Nmispunched
Ginaya DunnNC.Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.