Orienteering Australia

Official results for 2019 Sydney Metropolitan Turkey Trot

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2019 Sydney Metropolitan Turkey Trot
Organiser: Western and Hills Orienteers
Date: Sunday 7 July 2019

Men Long

17 500 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ewan ShinglerBig Foot Orienteers1:37:285:34
2Glenn HorrocksGaringal Orienteers1:38:39+1:115:38
3Ross MorrisonGaringal Orienteers1:58:39+21:116:46
4Cameron DuncanKulgun 225 Orienteers1:59:22+21:546:49
5Tristan WhiteGaringal Orienteers2:02:35+25:077:00
6Mathew CollinNo club membership2:02:43+25:157:00
7Gregory DominishGaringal Orienteers2:05:22+27:547:09
8Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers2:05:31+28:037:10
9Andrew SmithGaringal Orienteers2:11:35+34:077:31
10John BrayanGaringal Orienteers2:23:11+45:438:10
11Peter HopperBennelong Northside Orienteers2:23:56+46:288:13
12Simon NashBennelong Northside Orienteers2:26:56+49:288:23
13Warwick SelbyGaringal Orienteers2:32:56+55:288:44
14Colin BurnettGaringal Orienteers2:34:47+57:198:50
15Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers2:45:20+1:07:529:26
16Graeme HillWestern and Hills Orienteers2:48:55+1:11:279:39
Clyde McGheeBennelong Northside Orienteersmispunched

Men Medium

11 300 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Fergus MackieBig Foot Orienteers1:18:576:59
2Wayne EliotUringa Orienteers1:19:12+0:157:00
3Reinaldo HoraWestern and Hills Orienteers1:24:42+5:457:29
4Bob MorganBennelong Northside Orienteers1:24:46+5:497:30
5Michael FreeGaringal Orienteers1:30:55+11:588:02
6Joshua BraidwoodWestern and Hills Orienteers1:34:33+15:368:22
7Wayne PepperBennelong Northside Orienteers1:36:13+17:168:30
8Christopher FrainGaringal Orienteers1:38:24+19:278:42
9David McGheeBennelong Northside Orienteers1:41:48+22:519:00
10Julian LedgerBennelong Northside Orienteers1:59:31+40:3410:34
11David BowermanCentral Coast Orienteers2:13:24+54:2711:48
Richard MorrisBennelong Northside Orienteersdid not start

Men Short

5 500 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joel PutnamBennelong Northside Orienteers54:549:58
2Nick StanleyGaringal Orienteers59:53+4:5910:53
3Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club1:01:09+6:1511:07
4Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers1:02:58+8:0411:26
5Andrew Mac DonaldBig Foot Orienteers1:03:05+8:1111:28
6Jim MackayUringa Orienteers1:05:11+10:1711:51
7David NobleWestern and Hills Orienteers1:06:42+11:4812:07
8Matt HackettWestern and Hills Orienteers1:07:08+12:1412:12
9Ellis LeungGaringal Orienteers1:14:25+19:3113:31
10Larry WeissGaringal Orienteers1:16:02+21:0813:49
11Martin MansfieldWestern and Hills Orienteers1:32:18+37:2416:46
12Ian McKenzieUringa Orienteers1:52:27+57:3320:26
13Tim CoxGaringal Orienteers1:55:47+1:00:5321:03
14YC LeeGaringal Orienteers2:16:51+1:21:5724:52
15Barry PearceWestern and Hills Orienteers2:21:17+1:26:2325:41
Sandy ChanGaringal Orienteersmispunched

Women Long

17 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toni BachvarovaGaringal Orienteers2:15:427:45
2Zoe MellingUringa Orienteers2:21:20+5:388:04
3Belinda KinneallyWestern and Hills Orienteers2:26:44+11:028:23
4Melissa RobertsonCentral Coast Orienteers2:28:49+13:078:30

Women Medium

11 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers1:25:127:32
2Helen ParkerWestern and Hills Orienteers1:29:51+4:397:57
3Karin HefftnerGaringal Orienteers1:41:58+16:469:01
4Karen LanganWestern and Hills Orienteers1:47:28+22:169:30
Tshinta HopperBennelong Northside Orienteersmispunched

Women Short

7 500 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Niamh CassarWestern and Hills Orienteers1:00:358:04
2Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club1:01:48+1:138:14
3Nikolett HalmaiGaringal Orienteers1:03:13+2:388:25
4Aurelie ValaisWestern and Hills Orienteers1:09:57+9:229:19
5Amanda MackieBig Foot Orienteers1:17:06+16:3110:16
6Melanie ChristieUringa Orienteers1:25:02+24:2711:20
7Jill WoodruffGaringal Orienteers1:31:46+31:1112:14
8Sharon LambertBennelong Northside Orienteers1:35:52+35:1712:46
9Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers1:37:24+36:4912:59
10Constance ValaisWestern and Hills Orienteers1:51:30+50:5514:52
11Bryony CoxGaringal Orienteers1:51:35+51:0014:52
12Elizabeth LewisSouthern Highlands Orienteers1:55:11+54:3615:21
13Martine ValaisWestern and Hills Orienteers1:55:14+54:3915:21
14Sue ThomsonGaringal Orienteers2:13:47+1:13:1217:50

EOD Long

5 500 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Merryn HorrocksGaringal Orienteers55:1510:02
2Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers56:38+1:2310:17
3Cad JacobsonGaringal Orienteers1:02:24+7:0911:20
4Ken JacobsonGaringal Orienteers1:03:54+8:3911:37
5Stephen HollowayWestern and Hills Orienteers1:08:20+13:0512:25
6Linda ChanWestern and Hills Orienteers1:22:30+27:1515:00
7James WellsGaringal Orienteers1:24:13+28:5815:18
8Kwok Wai WanGaringal Orienteers1:27:46+32:3115:57
9Helen W Chloe ChenGaringal Orienteers2:01:04+1:05:4922:00
10Julie CrouchNo club membership2:16:25+1:21:1024:48
11Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers2:36:08+1:40:5328:23
Joanne LenaneNo club membershipmispunched

EOD Short

1 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Curtis PepperBennelong Northside Orienteers23:1512:55
2Ted MulherinWestern and Hills Orienteers23:32+0:1713:04
3Janet MorrisWestern and Hills Orienteers29:35+6:2016:26
4Dave LottyUringa Orienteers32:10+8:5517:52
5Barry HanlonWestern and Hills Orienteers50:35+27:2028:06
6Shapcott FamilyNo club membership54:40+31:2530:22

Please report errors in the result list to the organiser.