Orienteering Australia

Official results for NSW State League #11 - Stockrington

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW State League #11 - Stockrington
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 4 August 2019

M/W10N

1 730 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucy BrindleyGaringal Orienteers22:0412:45
2Baxter PeelNewcastle Orienteering Club24:31+2:2714:10
3Tane BrindleyGaringal Orienteers26:46+4:4215:28

W10A

1 730 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maya KellyNewcastle Orienteering Club23:1413:25
2Eleanor ThompsonNewcastle Orienteering Club36:14+13:0020:56

W12A

2 230 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maggie MackayUringa Orienteers24:4011:03

W14A

4 030 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club37:319:18
2Rebecca CraigNewcastle Orienteering Club43:09+5:3810:42

W16A

4 220 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers42:3210:04
2Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club54:52+12:2013:00
Andra LeungGaringal Orienteersdid not start

W20A

6 070 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ellen CurrieGaringal Orienteers1:20:2713:15
2Claire BurgessNewcastle Orienteering Club1:36:48+16:2115:56

W21A

7 300 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club1:04:268:49
2Martina CraigNewcastle Orienteering Club1:07:41+3:159:16
3Nicole HaighNewcastle Orienteering Club1:23:57+19:3111:30
4Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers1:27:00+22:3411:55
5Bridget BennettNewcastle Orienteering Club1:30:37+26:1112:24
6Sally-Anne HendersonNewcastle Orienteering Club1:46:12+41:4614:32
7Melissa AnnettsGaringal Orienteers1:50:18+45:5215:06

W35A

6 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers1:07:2311:06

W35AS

3 750 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katherine DynonNewcastle Orienteering Club54:4414:35
2Alitia DougallBennelong Northside Orienteers55:38+0:5414:50
3Saacha DonaldsonBig Foot Orienteers58:13+3:2915:31
4Caroline JenkinsNewcastle Orienteering Club1:12:28+17:4419:19
5Nerise McQuillanWestern and Hills Orienteers1:23:31+28:4722:16

W40A

6 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Samantha HoweNewcastle Orienteering Club1:29:4114:46

W45A

6 070 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helen O'CallaghanBush n Beach Orienteering Club1:34:0515:29
2Melanie ChristieUringa Orienteers1:59:20+25:1519:39
Georgina MackenCentral Coast Orienteersmispunched

W45AS

3 750 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen FitzpatrickWestern and Hills Orienteers1:34:3425:13
Sharon BurgessNewcastle Orienteering Clubmispunched
Elaine MurdochGaringal Orienteersdid not start

W50A

5 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda SestaUringa Orienteers57:5211:07
2Margaret PeelNewcastle Orienteering Club1:44:59+47:0720:11

W55A

4 220 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers46:0810:55
2Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club53:15+7:0712:37
3Salme FullerNewcastle Orienteering Club1:12:37+26:2917:12
4Elaine BennettNewcastle Orienteering Club1:17:03+30:5518:15
5Airdrie LongGaringal Orienteers1:18:24+32:1618:34

W55AS

3 750 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joy GuyNewcastle Orienteering Club1:00:5916:15
2Sandra StewartSouthern Highlands Orienteers1:04:15+3:1617:08
3Viola O'ConnorNewcastle Orienteering Club1:07:49+6:5018:05
4Diana CharltonNewcastle Orienteering Club1:09:51+8:5218:37
5Lisa LampeNewcastle Orienteering Club1:11:15+10:1619:00
6Ingrid OblasserNewcastle Orienteering Club1:15:05+14:0620:01
7Carolyn DaviesGaringal Orienteers1:22:02+21:0321:52
8Erica SmithNorthern Tablelands Orienteering Club1:57:45+56:4631:24
Maria OrrNewcastle Orienteering Clubmispunched

W65AS

1 850 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn RigbyNewcastle Orienteering Club34:3018:38
2Barbara JunghansGaringal Orienteers41:25+6:5522:23
3Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers55:34+21:0430:02

W70A

3 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny HawkinsNorthern Tablelands Orienteering Club1:00:0816:02
2Carol JacobsonGaringal Orienteers1:01:54+1:4616:30
3Mary Jane MahonyUringa Orienteers1:32:49+32:4124:45
4Andrea HackneyNewcastle Orienteering Club2:06:31+1:06:2333:44

W80A

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers1:01:5433:27

M12A

2 230 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Curtis PepperBennelong Northside Orienteers24:5911:12

EOD H6

4 220 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg BaconNewcastle Orienteering Club50:3211:58
2Stephane BrindelNewcastle Orienteering Club56:26+5:5413:22
3Oscar WoolfordBush n Beach Orienteering Club57:53+7:2113:42
4Peter BerkholzNewcastle Orienteering Club1:15:57+25:2517:59
5Peter ThomasonNewcastle Orienteering Club1:20:12+29:4019:00
6Lynda HewsonNewcastle Orienteering Club1:30:22+39:5021:24
7Justin GoodwinNewcastle Orienteering Club1:43:28+52:5624:31
8Glenn DowneyNewcastle Orienteering Club1:45:17+54:4524:56
9Kerrie MurphyNewcastle Orienteering Club1:54:26+1:03:5427:07

M14A

4 030 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie WoolfordBush n Beach Orienteering Club32:298:03
2Cooper HorleyGaringal Orienteers39:20+6:519:45
3Alex WoolfordBush n Beach Orienteering Club42:15+9:4610:29
4Oliver McFarlaneBig Foot Orienteers1:00:17+27:4814:57

EOD M

4 030 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Laura Lewis-MinogueNewcastle Orienteering Club1:15:4618:48
2Carol RoseNewcastle Orienteering Club1:45:32+29:4626:11
Joy Taplin and Tash EvansNewcastle Orienteering Clubmispunched
Stephane Brindel 1Newcastle Orienteering Clubnot competing

EOD E

2 230 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David and Zack NowickiNewcastle Orienteering Club34:4315:34
2Justine BrindlyGaringal Orienteers1:06:35+31:5229:51

EOD VE

1 730 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan GraingerGaringal Orienteers23:3513:37
2Marcus ClelandUringa Orienteers25:45+2:1014:53

M16A

5 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sam WoolfordBush n Beach Orienteering Club42:018:04
2Oskar MellaNewcastle Orienteering Club45:42+3:418:47
3Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers55:09+13:0810:36
4Selwyn SweeneyWestern and Hills Orienteers57:41+15:4011:05

M20A

8 870 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNewcastle Orienteering Club1:00:226:48
2Ewan ShinglerBig Foot Orienteers1:02:40+2:187:03
3Riley GraingerGaringal Orienteers1:44:04+43:4211:43
Angus LeungGaringal Orienteersdid not start

M21A

11 780 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert BennettNewcastle Orienteering Club1:24:527:12
2Toby WilsonGaringal Orienteers1:25:34+0:427:15
3Justin StaffordNewcastle Orienteering Club1:38:45+13:538:22
4James McQuillanWestern and Hills Orienteers1:45:19+20:278:56
5Steven TodkillNewcastle Orienteering Club1:51:39+26:479:28
Kasimir GregoryNewcastle Orienteering Clubdid not start

M21AS

6 070 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bart VonhoffBig Foot Orienteers59:119:45
2Andrew KillenNewcastle Orienteering Club1:22:32+23:2113:35
Daniel OrrNewcastle Orienteering Clubdid not start

M35A

8 870 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter FozoGaringal Orienteers1:43:2111:39
Stephen CraigNewcastle Orienteering Clubmispunched

M35AS

5 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers58:4011:16
2Wayne PepperBennelong Northside Orienteers1:00:38+1:5811:39
3Adam HorleyGaringal Orienteers1:05:45+7:0512:38
4Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club1:07:46+9:0613:01
5William ThompsonNewcastle Orienteering Club1:11:02+12:2213:39
6Samuel TsangCentral Coast Orienteers1:27:02+28:2216:44
7Serje RobidouxUringa Orienteers1:29:32+30:5217:13
Emile AltmannNewcastle Orienteering Clubmispunched

M40A

8 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Damien EnderbyNewcastle Orienteering Club1:42:2611:32

M45A

7 300 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Greg BarbourBig Foot Orienteers55:397:37
2Richard MorrisBennelong Northside Orienteers1:00:10+4:318:14
3Ant NolanUringa Orienteers1:16:09+20:3010:25
4Miles EllisBig Foot Orienteers1:16:32+20:5310:29
5Shane TrotterNewcastle Orienteering Club1:18:28+22:4910:44
6Joshua BraidwoodWestern and Hills Orienteers1:34:40+39:0112:58
Jock DavisBig Foot Orienteersmispunched

M45AS

4 220 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark BrindleyGaringal Orienteers57:0013:30
2Robert BradleyWestern and Hills Orienteers1:03:07+6:0714:57
3David McGheeBennelong Northside Orienteers1:04:59+7:5915:23
4Jim MackayUringa Orienteers1:10:40+13:4016:44
5Paul SweeneyWestern and Hills Orienteers1:32:11+35:1121:50

M50A

6 070 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter AnnettsGaringal Orienteers56:089:14
2Michael WarltersUringa Orienteers57:27+1:199:27
3Andrew HaighNewcastle Orienteering Club58:33+2:259:38
4John HavranekGaringal Orienteers1:01:06+4:5810:03
5Graeme McLeodBig Foot Orienteers1:25:24+29:1614:04
Ross MorrisonGaringal Orienteersdid not start

M55AS

3 750 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Colin BaileyNewcastle Orienteering Club42:4211:23
2Garry StewartSouthern Highlands Orienteers45:55+3:1312:14
3Ian JessupGaringal Orienteers48:56+6:1413:02
4Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers51:26+8:4413:42
5Andrew Mac DonaldBig Foot Orienteers55:11+12:2914:42
6David KitchenerNewcastle Orienteering Club57:41+14:5915:22
7John LinichNewcastle Orienteering Club1:04:16+21:3417:08
8Peter OrrNewcastle Orienteering Club1:16:40+33:5820:26
9Ellis LeungGaringal Orienteers1:27:48+45:0623:24

M55A

5 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjorn MellaNewcastle Orienteering Club48:319:19
2Mark ShinglerBig Foot Orienteers50:38+2:079:44
3Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club59:44+11:1311:29
4Steven RobertsNewcastle Orienteering Club1:00:05+11:3411:33
5Peter CharltonNewcastle Orienteering Club1:01:12+12:4111:46
6Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers1:02:23+13:5211:59
7Colin CurrieGaringal Orienteers1:13:33+25:0214:08
8Michael HalmyBennelong Northside Orienteers1:16:31+28:0014:42
9Tim TewNewcastle Orienteering Club1:17:34+29:0314:55
Alexander StollznowNo club membershipdid not start

M60A

5 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert VincentNewcastle Orienteering Club43:208:20
2Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club52:50+9:3010:09
3Bob MorganBennelong Northside Orienteers1:09:45+26:2513:24
4Geoff PeelNewcastle Orienteering Club1:11:30+28:1013:45
5Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club1:14:30+31:1014:19
6Rod EckelsGaringal Orienteers1:15:58+32:3814:36
7Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers1:18:47+35:2715:09
8Dan RedfernGaringal Orienteers1:35:24+52:0418:20
Kerry BennettNewcastle Orienteering Clubdid not finish

M65A

5 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1:06:1912:45
2Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers1:07:09+0:5012:54
3Don BarkerNorthern Tablelands Orienteering Club1:08:00+1:4113:04
4Graeme TaplinNewcastle Orienteering Club1:16:39+10:2014:44
5David BowermanCentral Coast Orienteers1:30:43+24:2417:26
6Johnny PetersenGaringal Orienteers1:42:49+36:3019:46
7Warwick SelbyGaringal Orienteers1:44:31+38:1220:05
8Paul KillenNewcastle Orienteering Club2:56:35+1:50:1633:57
Mike WardGaringal Orienteersmispunched
Michael RoylanceBig Foot Orienteersdid not start

M70A

4 220 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve FlickBennelong Northside Orienteers46:4311:04
2Robert LewinNewcastle Orienteering Club55:10+8:2713:04
3Jim LeeNewcastle Orienteering Club55:42+8:5913:11
4Jim MerchantGaringal Orienteers1:00:35+13:5214:21
5Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteering Club1:06:30+19:4715:45
6Terry BluettBennelong Northside Orienteers1:13:22+26:3917:23

M75A

3 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ron JunghansGaringal Orienteers56:1815:00
2Ken JacobsonGaringal Orienteers1:02:24+6:0616:38
3Barry PearceWestern and Hills Orienteers1:41:17+44:5927:00
Tim HackneyNewcastle Orienteering Clubmispunched

M80A

1 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barry HanlonWestern and Hills Orienteers35:3619:14
Brian ClelandUringa Orienteersdid not finish

M Open B

4 030 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alexander WheelerNewcastle Orienteering Club49:3912:19
2Warren QuiltyNewcastle Orienteering Club51:16+1:3712:43
3William NolanUringa Orienteers1:21:02+31:2320:06
Michael LloydNewcastle Orienteering Clubmispunched

W Open B

4 030 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ginaya DunnNewcastle Orienteering Club55:0313:39
2Sally QuillNewcastle Orienteering Club1:34:15+39:1223:23
3Stacey BryceGaringal Orienteers1:46:23+51:2026:23

Open Easy

2 230 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jacinta BraidwoodWestern and Hills Orienteers33:1114:52
2Sue HealyUringa Orienteers1:19:43+46:3235:44

Open Very Easy

1 730 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Frankie KellyNewcastle Orienteering Club22:4013:06

M65AS

1 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dave LottyUringa Orienteers34:5818:54
2Dennis SparlingGaringal Orienteers1:13:51+38:5339:55

Please report errors in the result list to the organiser.