Orienteering Australia

Official results for 2019 Metro League #5 - Wianamatta

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2019 Metro League #5 - Wianamatta
Organiser: Orienteering NSW
Date: Sunday 18 August 2019

Div.1

6 200 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby WilsonGaringal Orienteers36:295:53
2Ewan ShinglerBig Foot Orienteers36:53+0:245:56
3Andy SimpsonBig Foot Orienteers42:18+5:496:49
4Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers42:27+5:586:50
5Greg BarbourBig Foot Orienteers42:34+6:056:51
6Ant BurnettBig Foot Orienteers43:41+7:127:02
7James McQuillanWestern and Hills Orienteers45:54+9:257:24
8Matt SherlockBig Foot Orienteers48:07+11:387:45
9Brian BlackBennelong Northside Orienteers48:41+12:127:51
10Peter AnnettsGaringal Orienteers50:33+14:048:09 Download route in GPX format
11Andrew SmithGaringal Orienteers51:01+14:328:13 Download route in GPX format
12Hamish MackieBig Foot Orienteers52:01+15:328:23 Download route in GPX format
13Tony HillGaringal Orienteers53:54+17:258:41
14Istvan KerteszGaringal Orienteers55:46+19:178:59
15Selwyn SweeneyWestern and Hills Orienteers1:00:53+24:249:49
16Peter HopperBennelong Northside Orienteers1:03:23+26:5410:13
17Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers1:03:28+26:5910:14
18Ian McKenzieUringa Orienteers1:03:43+27:1410:16
19Dan SmithWestern and Hills Orienteers1:05:05+28:3610:29
20Brett SewellBennelong Northside Orienteers1:14:08+37:3911:57

Div.2

5 200 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Melissa ThomasBennelong Northside Orienteers38:287:23
2Douglas JaySouthern Highlands Orienteers38:45+0:177:27
3Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers39:23+0:557:34
4Simon GeorgeBig Foot Orienteers39:58+1:307:41
5Michael WarltersUringa Orienteers41:05+2:377:54
6Tom KennedyGaringal Orienteers44:00+5:328:27
7Craig RoachSouthern Highlands Orienteers44:39+6:118:35
8Barbara HillGaringal Orienteers44:40+6:128:35
9Richard PattisonBennelong Northside Orienteers44:42+6:148:35
10Dean WilliamsonSouthern Highlands Orienteers44:53+6:258:37
11Shane DoyleUringa Orienteers45:07+6:398:40
12Alexander KaravaevIllawarra Kareelah Orienteers45:54+7:268:49
13Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers46:38+8:108:58
14Colin CurrieGaringal Orienteers49:45+11:179:34
15Paula ShinglerBig Foot Orienteers49:47+11:199:34
16Nea ShinglerBig Foot Orienteers50:48+12:209:46
17Nikolett HalmaiGaringal Orienteers51:14+12:469:51
18Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers51:27+12:599:53
19Hilary WoodCentral Coast Orienteers52:08+13:4010:01
20Cameron WillIllawarra Kareelah Orienteers52:55+14:2710:10
21Andrew Mac DonaldBig Foot Orienteers53:32+15:0410:17
22Robert BradleyWestern and Hills Orienteers56:04+17:3610:46
23Benny HolmgrenWestern and Hills Orienteers56:44+18:1610:54
24Jamie KennedyGaringal Orienteers58:02+19:3411:09
25Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers58:16+19:4811:12
26Ellen CurrieGaringal Orienteers59:08+20:4011:22
27John BrayanGaringal Orienteers59:40+21:1211:28
28Serje RobidouxUringa Orienteers1:01:56+23:2811:54
29Michael HalmyBennelong Northside Orienteers1:02:31+24:0312:01 Download route in GPX format
30David McGheeBennelong Northside Orienteers1:06:32+28:0412:47
31Zoe MellingUringa Orienteers1:23:13+44:4516:00
32Joshua BraidwoodWestern and Hills Orienteers1:24:36+46:0816:16
33Ian MillerWestern and Hills Orienteers1:25:04+46:3616:21
Ant NolanUringa Orienteersdid not finish

Div.3

4 100 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heath WallaceKnox Grammar School31:157:37
2David GreenIllawarra Kareelah Orienteers35:16+4:018:36
3Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers38:31+7:169:23
4Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers41:52+10:3710:12
5John BulmanGaringal Orienteers42:48+11:3310:26
6Jake EvansKnox Grammar School42:58+11:4310:28
7Natalya FilippovaIllawarra Kareelah Orienteers43:30+12:1510:36
8Bob MorganBennelong Northside Orienteers43:54+12:3910:42
9Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers44:22+13:0710:49
10Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers45:59+14:4411:12
11Jackson BoothKnox Grammar School46:37+15:2211:22
12Toni BachvarovaGaringal Orienteers46:46+15:3111:24
13Stephan WagnerSouthern Highlands Orienteers47:24+16:0911:33
14Seth SweeneyWestern and Hills Orienteers48:06+16:5111:43
15Colin BurnettGaringal Orienteers48:26+17:1111:48
16Jim MerchantGaringal Orienteers48:58+17:4311:56
17Melissa AnnettsGaringal Orienteers48:59+17:4411:56
18Jay SeehoWestern and Hills Orienteers50:18+19:0312:16
19Ian JessupGaringal Orienteers50:27+19:1212:18
20Julian LedgerBennelong Northside Orienteers50:53+19:3812:24
21Belinda KinneallyWestern and Hills Orienteers52:14+20:5912:44
22Alex Koch-LowndesKnox Grammar School53:32+22:1713:03
23Jim MackayUringa Orienteers56:22+25:0713:44
24Simon NashBennelong Northside Orienteers56:24+25:0913:45
25Dan SchofieldKnox Grammar School58:57+27:4214:22
26Serena DoyleUringa Orienteers1:00:24+29:0914:43
27Dick OgilvieUringa Orienteers1:00:33+29:1814:46
28Melissa JosephGaringal Orienteers1:01:04+29:4914:53
29Andra LeungGaringal Orienteers1:02:56+31:4115:20
30Tim PerryWHO1:04:35+33:2015:45
31Ellis LeungGaringal Orienteers1:05:38+34:2316:00
32Elaine MurdochGaringal Orienteers1:23:01+51:4620:14
33Ori GudesUringa Orienteers1:26:29+55:1421:05
Nick DentCentral Coast Orienteersmispunched
Russell BlatchfordIllawarra Kareelah Orienteersdid not start
Airdrie LongGaringal Orienteersdid not start

Div.4

3 200 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers27:328:36
2Shiona WillIllawarra Kareelah Orienteers30:07+2:359:24
3Terry BluettBennelong Northside Orienteers30:56+3:249:40
4Carol OsborneBig Foot Orienteers32:10+4:3810:03
5Lyra SimpsonBig Foot Orienteers32:27+4:5510:08
6Cameron OsborneBig Foot Orienteers32:52+5:2010:16
7Kathryn VaughanWestern and Hills Orienteers33:51+6:1910:34
8Ben CumminsSouthern Highlands Orienteers35:40+8:0811:08
9Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers36:18+8:4611:20
10Amanda MackieBig Foot Orienteers37:33+10:0111:44
11Robert SprySouthern Highlands Orienteers39:44+12:1212:25
12Sharon LambertBennelong Northside Orienteers40:49+13:1712:45
13Tara DougallToohey Forest Orienteers41:35+14:0312:59
14Karen LanganWestern and Hills Orienteers41:55+14:2313:05
15Val HodsdonSouthern Highlands Orienteers42:30+14:5813:16
16Dan RedfernGaringal Orienteers42:46+15:1413:21
17James StuartIllawarra Kareelah Orienteers43:09+15:3713:29
18Paul SweeneyWestern and Hills Orienteers43:26+15:5413:34
19Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers44:37+17:0513:56 Download route in GPX format
20Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers44:57+17:2514:02
21Alitia DougallBennelong Northside Orienteers47:28+19:5614:50
22Peter MeyerSouthern Highlands Orienteers49:00+21:2815:18
23Elizabeth LewisSouthern Highlands Orienteers55:17+27:4517:16
24Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers1:08:52+41:2021:31
25Eunice WilsonIllawarra Kareelah Orienteers1:14:07+46:3523:09
Barry HanlonWestern and Hills Orienteersmispunched
John McGannSouthern Highlands Orienteersmispunched

Div.5

2 800 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex SmithKnox Grammar School28:2110:07
2Simon ShenKnox Grammar School29:46+1:2510:37
3Sylvie LamborelleWestern and Hills Orienteers35:35+7:1412:42
4Michael RoylanceBig Foot Orienteers35:54+7:3312:49
4Kieran JosephGaringal Orienteers35:54+7:3312:49
6Ian BlaydenGaringal Orienteers36:10+7:4912:55
7John HodsdonSouthern Highlands Orienteers36:38+8:1713:05
8Callum WalandKnox Grammar School36:42+8:2113:06
9John GilesGaringal Orienteers37:17+8:5613:18
10Melanie ChristieUringa Orienteers37:38+9:1713:26
11Lachlan YeldsKnox Grammar School37:43+9:2213:28
12Maria StankovaWestern and Hills Orienteers38:05+9:4413:36
13Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers41:47+13:2614:55
14Jane BolandUringa Orienteers45:25+17:0416:13
15Dave LottyUringa Orienteers46:05+17:4416:27
16Saffron SweeneyWestern and Hills Orienteers46:24+18:0316:34
17Lyn MalmgronSouthern Highlands Orienteers46:32+18:1116:37
18Mary Jane MahonyUringa Orienteers46:44+18:2316:41
19Janet MorrisWestern and Hills Orienteers51:18+22:5718:19
20Ross DukerGaringal Orienteers53:36+25:1519:08
21YC LeeGaringal Orienteers54:03+25:4219:18
22Elizabeth BulmanGaringal Orienteers54:32+26:1119:28
23Kwok WAI WANGaringal Orienteers55:28+27:0719:48
24Margaret WaughGaringal Orienteers58:55+30:3421:02
25Maureen OgilvieUringa Orienteers1:10:40+42:1925:14
26Jacinta BraidwoodWestern and Hills Orienteers1:23:10+54:4929:42
27Michael SmithNo club membership1:32:26+1:04:0533:00
Henry ShortisKnox Grammar Schoolmispunched
Janice SeehoWestern and Hills Orienteersmispunched
Keith GoodeBig Foot Orienteersdid not start

Easy

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Savanna SweeneyWestern and Hills Orienteers28:1112:48
2Rose MartinNo club membership55:28+27:1725:12

Very Easy

1 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roy SalardaNo club membership12:427:03
2George KinneallyWestern and Hills Orienteers14:30+1:488:03
3Shay SweeneyWestern and Hills Orienteers15:08+2:268:24
4Aiden McQuillanWestern and Hills Orienteers24:17+11:3513:29
5Billy GreenIllawarra Kareelah Orienteers37:41+24:5920:56
Annabelle Di BanWHOmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.