Orienteering Australia

Official results for Newcastle OY 6 - BELFORD

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle OY 6 - BELFORD
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 18 August 2019

Very Easy

1 960 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maya KellyNC.N19:079:45
2Frankie KellyNC.N24:48+5:4112:39
3Baxter PeelNC.N25:19+6:1212:55
4Atticus DunnNC.N26:34+7:2713:33
5Simon and Lisa RyderNC.N38:37+19:3019:42

Easy

2 470 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jordan and Landon Arthur and Hannah BirdNC.N35:3214:23
2Ebony and ErikaNC.N43:48+8:1617:43
3Mason and Chris RileyNC.N45:23+9:5118:22
4Aaron Hilary Hughett and Griffin SmithNC.N1:04:31+28:5926:07
5Jason Yasmin Brayden and Lawson WestNC.N1:11:22+35:5028:53
6Alice and Jessica LawrenceNC.N1:11:37+36:0528:59
7Toby Ryder - NathanNC.N1:13:54+38:2229:55
8Sally and Max QuillNC.N1:17:07+41:3531:13

Moderate Short

2 800 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicholas ShieldsNC.N34:4312:23
2Maria OrrNC.N44:23+9:4015:51
3Rebecca CraigNC.N48:29+13:4617:18
4Tricia FlanaganNC.N54:40+19:5719:31
5Joy Taplin and Tash EvansNC.N1:04:50+30:0723:09
6Shaylee IlesNC.N1:11:51+37:0825:39
7Carol RoseNC.N1:12:02+37:1925:43
8Mark Colquhoun Anna and Alexis Noon and Zach and Zara CNC.N1:29:32+54:4931:58
Nathan RyderNC.Nmispunched

Moderate Long

4 210 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warren QuiltyNC.N55:4013:13
2Jessica LawrenceNC.N59:24+3:4414:06
3Dean MazaloNC.N1:13:38+17:5817:29
4Adrian IakinNC.N1:15:05+19:2517:50
5Tim HackneyNC.N1:15:24+19:4417:54
6Alexander ReevesNC.N1:26:03+30:2320:26
7Arthur HondenmarckNC.N1:28:59+33:1921:08
8Mel Caslick Laura Burr Monique Bortoli and Gail MartinNC.N2:15:48+1:20:0832:15
Ginaya DunnNC.Nmispunched

Hard Short

4 330 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jon SayersNC.N37:148:35
2Erika EnderbyNC.N45:48+8:3410:34
3Carolyn MatthewsNC.N46:02+8:4810:37
4Claire BurgessNC.N48:42+11:2811:14
5Bridget BennettNC.N56:14+19:0012:59
6Amylee RobertsonNC.N56:37+19:2313:04
7Salme FullerNC.N56:47+19:3313:06
8Emile AltmannNC.N59:21+22:0713:42
9Caroline JenkinsNC.N1:02:54+25:4014:31
10Arthur KingslandNC.N1:03:09+25:5514:35
11Peter OrrNC.N1:03:33+26:1914:40
12Joy GuyNC.N1:04:58+27:4415:00
13Bridget WhiteheadNC.N1:05:14+28:0015:03
14Elaine BennettNC.N1:05:48+28:3415:11
15Katherine KellyNC.N1:07:06+29:5215:29
16Viola O'ConnorNC.N1:08:46+31:3215:52
17Andrea HackneyNC.N1:10:08+32:5416:11
18Diana CharltonNC.N1:14:46+37:3217:16
19Jennifer MardonNC.N1:16:37+39:2317:41
20Carolyn RigbyNC.N1:27:09+49:5520:07
21Denis LyonsNC.N1:28:55+51:4120:32
22Carolyn ChalmersNC.N1:30:08+52:5420:48
23Alex WheelerNC.N1:31:26+54:1221:06
24Ingrid OblasserNC.N1:34:10+56:5621:44
25Rowena GehlNC.N1:46:59+1:09:4524:42
26Paul KillenNC.N2:21:02+1:43:4832:34
Bob GilbertNC.Nmispunched
Graham FowlerNC.Nmispunched
Peter BerkholzNC.Ndid not finish

Hard Medium

6 300 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Josh BlatchfordNC.N40:546:29
2Kasimir GregoryNC.N46:14+5:207:20
3Andrew HaighNC.N49:35+8:417:52
4Geoff TodkillNC.N50:58+10:048:05
5Samantha HoweNC.N51:34+10:408:11
6Malcolm RobertsNC.N56:36+15:428:59
7Rudi LandsiedelNC.N57:13+16:199:04
8Steven RobertsNC.N57:16+16:229:05
9Ian DempseyNC.N58:05+17:119:13
10Andrew PowerNC.N58:17+17:239:15
11Mikayla EnderbyNC.N59:49+18:559:29
12Shane JenkinsNC.N1:05:54+25:0010:27
13Adrian PlaskittNC.N1:07:36+26:4210:43
14Geoff PeelNC.N1:09:37+28:4311:03
15Tim TewNC.N1:09:48+28:5411:04
16Graeme TaplinNC.N1:10:31+29:3711:11
17Margaret PeelNC.N1:10:54+30:0011:15
18Ross BarrGO.N1:15:18+34:2411:57
19Andrew KillenNC.N1:19:58+39:0412:41
20Clint LawrenceNC.N1:20:31+39:3712:46
21Johnny PetersenGO.N1:27:58+47:0413:57
22Justin GoodwinNC.N1:35:05+54:1115:05
23Sharon BurgessNC.N1:55:56+1:15:0218:24
24Lynda HewsonNo club membership2:33:44+1:52:5024:24

Hard Long

8 990 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNC.N50:515:39
2Justin StaffordNC.N1:03:58+13:077:06
3Jennifer EnderbyNC.N1:04:13+13:227:08
4Robert VincentNC.N1:08:36+17:457:37
5Shane TrotterNC.N1:15:07+24:168:21
6Martina CraigNC.N1:15:40+24:498:25
7Nicole HaighNC.N1:36:26+45:3510:43
8Genevieve NawrotNC.N2:13:54+1:23:0314:53

Please report errors in the result list to the organiser.