Orienteering Australia

Official results for Hunter Valley Champs - TOMALPIN (NEW MAP)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Hunter Valley Champs - TOMALPIN (NEW MAP)
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 25 August 2019

Hard Short

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny and Lani CooperNT.N1:21:0425:20
Jim LeeNC.Nnot competing
David KitchenerNC.Nnot competing

Moderate Long

2 850 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Myv McIlveenNC.N47:4816:46
2Monique and Heath Bortli Gail Martin and Ryan PuklowskiNC.N1:52:56+1:05:0839:37

Moderate Short

2 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aaron SmithNC.N38:5816:14
2Bob GilbertNC.N52:03+13:0521:41
3Kelly KurtzNC.N1:00:38+21:4025:15

Easy

1 480 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shaylee Iles and familyNC.N38:2425:56
2Nicole KonimakoNC.N39:39+1:1526:47

Very Easy

1 430 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha KurtzNC.N25:0817:34
2Altmann familyNC.N36:22+11:1425:25

MOpenA

7 110 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert BennettNC.N47:056:37
2Alex MasseyNC.N53:27+6:227:31
3Justin StaffordNC.N59:33+12:288:22
4Steven TodkillNC.N1:00:52+13:478:33
5Andrew SmithGO.N1:09:25+22:209:45
6Andrew MorrisNC.N1:10:50+23:459:57
7Martina CraigNC.N1:13:50+26:4510:23
8Toni BachvarovaGO.N1:35:45+48:4013:28
Genevieve NawrotNC.Ndid not finish

M40A

7 110 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen CraigNC.N48:326:49
2Stuart KurtzNC.N1:06:37+18:059:22
3Scott SimsonNC.N1:12:54+24:2210:15

M19-49AS

5 250 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Josh BlatchfordNC.N42:208:03
2Kasimir GregoryNC.N46:41+4:218:53
3William ThompsonNC.N1:02:00+19:4011:48
4Shane JenkinsNC.N1:19:04+36:4415:03

M50A

5 250 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon GeorgeBF.N49:079:21
2Andrew HaighNC.N52:49+3:4210:03
3Glenn BurgessNC.N53:34+4:2710:12
4Malcolm RobertsNC.N55:52+6:4510:38
5Ian DempseyNC.N1:02:01+12:5411:48
6Greigor ScottNC.N1:02:05+12:5811:49
7Adrian PlaskittNC.N1:05:32+16:2512:28
8Michael HalmyBN.N1:06:21+17:1412:38 Download route in GPX format
9Steven RobertsNC.N1:07:21+18:1412:49
10Ross BarrGO.N1:07:44+18:3712:54
11Glenn DowneyGO.N1:09:50+20:4313:18
12Andrew PowerNC.N1:10:06+20:5913:21
13Tim TewNC.N1:13:55+24:4814:04
14Jon SayersNC.N1:14:02+24:5514:06
15Justin GoodwinGO.N1:35:24+46:1718:10
16David BowermanCC.N1:40:52+51:4519:12
17Johnny PetersenGO.N2:06:51+1:17:4424:09
Kerry LewisNC.Nmispunched

M50-59AS

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Colin BaileyNC.N49:2315:25

M60A

3 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff TodkillNC.N32:4810:15
2Rudi LandsiedelNC.N35:39+2:5111:08
3Geoff PeelNC.N40:41+7:5312:42
4Arthur KingslandNC.N45:38+12:5014:15
5Greg BaconNC.N46:43+13:5514:35
6Graeme TaplinNC.N54:14+21:2616:56
7Peter OrrNC.N58:10+25:2218:10
8Peter BerkholzNC.N1:01:53+29:0519:20
9Michael RoylanceBF.N1:15:49+43:0123:41

M18B

2 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jason MoloneyNC.N30:3712:45
2Oscar PowerNC.N49:01+18:2420:25
Zachary GoodwinNC.Nmispunched

M12A

1 430 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Johnny MoloneyNC.N19:4213:46
2Hughett SmithNC.N26:18+6:3618:23
3Hillary and Griffin SmithNC.N30:53+11:1121:35

WOpenA

5 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha HoweNC.N58:0811:04
2Sally-Anne HendersonNC.N1:10:32+12:2413:26

W40A

5 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicole HaighNC.N52:3710:01

W19-49AS

3 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Katherine DynonNC.N49:4715:33
2Caroline JenkinsNC.N53:01+3:1416:34

W18B

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca CraigNC.N29:0612:07
2Laura Lewis-MonigueNC.N55:58+26:5223:19

W14A

1 480 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Evelina MoloneyNC.N29:3319:57
2Ulrika SandbergNC.N32:43+3:1022:06
3Eleanor ThompsonNC.N46:12+16:3931:12

W12A

1 430 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maya KellyNC.N16:2011:25
2Frankie KellyNC.N21:05+4:4514:44

W50-59AS

3 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joanna ParrBF.N41:5213:05
2Salme FullerNC.N47:22+5:3014:48
3Joy GuyNC.N57:07+15:1517:50
4Jennifer MardonNC.N1:05:41+23:4920:31
5Bridget WhiteheadNC.N1:16:41+34:4923:57
6Diana CharltonNC.N1:20:27+38:3525:08

W50A

5 250 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC.N59:5411:24
2Gayle QuantockNC.N1:13:22+13:2813:58
3Margaret PeelNC.N1:21:06+21:1215:26
4Sharon BurgessNC.N1:36:34+36:4018:23

W60A

3 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Viola O'ConnorNC.N1:03:2619:49
2Carolyn RigbyNC.N1:12:06+8:4022:31
3Maria OrrNC.N1:28:07+24:4127:32
4Lynda HewsonNC.N1:30:45+27:1928:21

W70A

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn ChalmersNC.N1:36:4830:15
Andrea HackneyNC.Nmispunched Download route in GPX format
Janet MorrisWH.Nmispunched

M70A

3 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graham FowlerNC.N52:0216:15
2Barry HanlonWH.N1:18:51+26:4924:38
3Robert LewinNC.N1:22:07+30:0525:39
Tim HackneyNC.Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.