Orienteering Australia

Official results for Newcastle OY 7 - WALLAROO

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle OY 7 - WALLAROO
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 15 September 2019

Very Easy

2 090 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Iggy MackenNC.N41:5120:01
2Samantha KurtzNC.N43:41+1:5020:54
3Alice LawrenceNC.N48:58+7:0723:25

Easy

2 090 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dominic McilveenNo club membership22:0410:33
2Kelly KurtzNC.N26:50+4:4612:50
3Nathan RyderNo club membership51:31+29:2724:38
4Lisa Haves Toby HavesNo club membership1:02:19+40:1529:48

Moderate Short

2 300 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephane BrindelNC.N26:3511:33
2Mathew McCellan Alex WheelerNC.N38:11+11:3616:36
3Bridget BennettNC.N46:06+19:3120:02
4Tim HackneyNC.N54:05+27:3023:30
5Nicholas ShieldsNC.N56:35+30:0024:36
6Stacey BryceGO.N1:01:34+34:5926:46
7Sally QuillNC.N1:11:41+45:0631:10
Rebecca CraigNC.Ndid not finish

Moderate Long

3 680 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stuart TurrnerNC.N53:4814:37
2Warren QuiltyNC.N1:03:08+9:2017:09
3Jessica LawrenceNC.N1:13:38+19:5020:00
4Myvanwy McIlveewNC.N1:18:01+24:1321:12
5Ginaya DunnNC.N1:39:47+45:5927:06
6Adrian IakinNo club membership1:44:37+50:4928:25
Bob MontgomeryNC.Nmispunched
Monique Bortoli Laura Burr Riley BurrNC.Nmispunched
Anita Bickle Bert Van Netten Sue BericNC.Ndid not finish

Hard Short

3 280 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clint LawrenceNC.N36:4411:11
2Geoff PeelNC.N41:05+4:2112:31
3Rudi LandsiedelNC.N41:09+4:2512:32
4Colin BaileyNC.N45:31+8:4713:52
5Georgina MackenCC.N46:14+9:3014:05
6Emile AltmannNC.N49:29+12:4515:05
7Rebecca GeorgeBF.N49:34+12:5015:06
8Mikayla EnderbyNC.N49:56+13:1215:13
9Greg BaconNC.N50:52+14:0815:30
10Erica EnderbyNC.N53:40+16:5616:21
11Peter OrrNC.N55:25+18:4116:53
12Arthur KingslandNC.N1:00:50+24:0618:32
13Graham FowlerNC.N1:01:57+25:1318:53
14Caroline JenkinsNC.N1:04:51+28:0719:46
15Jennifer MardonNC.N1:06:13+29:2920:11
16Viola O'ConnorNC.N1:06:18+29:3420:12
17Margaret PeelNC.N1:08:39+31:5520:55
18Carolyn ChalmersNC.N1:08:54+32:1021:00
19Denis LyonsNC.N1:10:36+33:5221:31
19Amylee RobertsonNC.N1:10:36+33:5221:31
21Toy MartinNC.N1:12:16+35:3222:01
22Salme FullerNC.N1:13:47+37:0322:29
23Bridget WhiteheadNC.N1:16:14+39:3023:14
24Andrea HackneyNC.N1:18:22+41:3823:53
25Amanda MackieBF.N1:19:10+42:2624:08
26Lynda HewsonNo club membership1:30:36+53:5227:37
27Pamela MontgomeryNC.N1:33:02+56:1828:21
28Paul KillenNC.N1:34:05+57:2128:41
29Ingrid OblasserNC.N1:39:35+1:02:5130:21

Hard Medium

4 980 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martina CraigNC.N47:259:31
2Andrew HaighNC.N51:15+3:5010:17
3Glenn BurgessNC.N54:23+6:5810:55
4Samantha HoweNC.N57:13+9:4811:29
5Steven RobertsNC.N1:01:42+14:1712:23
6Malcolm RobertsNC.N1:04:49+17:2413:00
7Gayle QuantockNC.N1:05:29+18:0413:08
8Andrew PowerNC.N1:06:27+19:0213:20
9Jim LeeNC.N1:08:42+21:1713:47
10Glenn DowneyNC.N1:08:43+21:1813:47
11Greigor ScottNC.N1:09:58+22:3314:02
12Sally-Anne HendersonNC.N1:15:22+27:5715:08
13Carolyn MatthewsNC.N1:15:55+28:3015:14
14Simon GeorgeBF.N1:16:09+28:4415:17
15Adrian PlaskittNC.N1:17:24+29:5915:32
16Andrew KillenNC.N1:17:49+30:2415:37
17Johnny PetersenGO.N1:23:54+36:2916:50
18Shane JenkinsNC.N1:30:28+43:0318:09
19Justin GoodwinNC.N1:36:56+49:3119:27
20Kerry LewisNo club membership1:47:20+59:5521:33
21Nicola NyghBF.N1:48:05+1:00:4021:42
22Sharon BurgessNC.N1:57:49+1:10:2423:39
23Dan RedfernGO.N2:01:49+1:14:2424:27
24Michael RoylanceBF.N2:03:09+1:15:4424:43
Elaine BennettNC.Nmispunched
Kerry BennettNC.Nmispunched
Geoff TodkillNC.Nmispunched

Hard Long

6 830 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alvin CraigNC.N50:517:26
2Jock DavisBF.N1:00:35+9:448:52
3Steven TodkillNC.N1:01:18+10:278:58
4Robert VincentNC.N1:06:59+16:089:48
5Stuart KurtzNC.N1:10:01+19:1010:15
6Scott SimsonNC.N1:11:46+20:5510:30
7Kasimir GregoryNC.N1:14:34+23:4310:55
8Jennifer EnderbyNC.N1:24:33+33:4212:22
9Hamish MackieBF.N1:24:57+34:0612:26 Download route in GPX format
10Sophie TrotterNC.N1:29:50+38:5913:09
11Damian EnderbyNC.N1:30:24+39:3313:14
12Nicole HaighNC.N1:33:07+42:1613:38
13Genevieve NawrotNo club membership2:07:20+1:16:2918:38
Stephane BrindelNo club membershipnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.