Orienteering Australia

Official results for Bush 7 Avon Valley Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bush 7 Avon Valley Middle Distance Championships
Organisers: Orienteering WA / Wullundigong Orienteers of the West
Date: Sunday 21 July 2019

M10A

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Edmund ToomeyAO W19:3910:55
2Rohan BraidKO W23:59+4:2013:19
3Archie BrownlieWO W26:05+6:2614:29

W12A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Amy DuftyBO W25:4013:30

M12A

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eckart BosmanSW W13:477:15
Nic PhillipsSW Wmispunched

W14A

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kate BraidKO W25:2111:31
2Sasha EvesBO W36:01+10:4016:22

M14A

2 200 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liam DuftyBO W20:539:29
2Liam PhillipsSW W22:57+2:0410:25
3Isaac MaddenLO W23:18+2:2510:35
4Joseph ColemanKO W26:39+5:4612:06
5Lachlan BraidKO W28:36+7:4312:59

W16A

2 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sarah RichardsWO W47:3717:38
2Caitlin MaddenLO W58:26+10:4921:38

M16A

3 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aldo BosmanSW W33:489:56
2Mason EvesBO W37:33+3:4511:02
3Riley McFarlaneBO W46:49+13:0113:46
4Shaun RichardsWO W47:36+13:4814:00

W17-20A

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucy JarrettKO W50:3114:51

M17-20A

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andries SwartKO W55:2212:34
2Luan SwartKO W1:04:35+9:1314:40

W35A

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vanessa SmithKO W45:0713:16

M35A

4 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jason SimpsonLO W59:1713:28

W45A

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandra TarrLO W39:0614:28
2Marlize BosmanSW W1:00:45+21:3922:30
Sharon McFarlaneBO Wdid not finish

M45A

3 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter O'LoughlinSW W49:4014:36
2Edward PlummerLO W55:58+6:1816:27
3Graeme HarrisWO W56:05+6:2516:29
4Nick DaleLO W1:03:12+13:3218:35
5Jaco BosmanSW W1:03:31+13:5118:40
6Michael MaddenLO W1:15:23+25:4322:10
7Paul JarrettKO W1:35:24+45:4428:03

W55A

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen BaileyLO W55:2220:30
2Rosalie McCauleyWO W59:02+3:4021:51
3Heike BehrbohmKO W1:07:49+12:2725:07

M55A

3 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David McCauleyWO W59:0617:22
2Cliff PhillipsSW W59:44+0:3817:34
3John CumminsBO W1:20:24+21:1823:38

W65A

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wendy HobleyKO W48:4427:04
2Debra LethbridgeWO W52:03+3:1928:55

M65A

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob WestBO W34:5112:54
2Richard MatthewsLO W40:25+5:3414:58
3Nick LethbridgeWO W54:18+19:2720:06

W70A

1 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lois WestBO W33:2318:32
2Rosemary KullmannLO W38:23+5:0021:19
3Sue DowlingBO W54:03+20:4030:01
Toni FrankBO Wmispunched

M70A

2 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony SimpkinsLO W38:0314:05
2Jack DowlingBO W1:10:30+32:2726:06 Download route in GPX format

W75A

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Penny DuftyBO W36:1220:06
2Moreen CoxLO W1:03:59+27:4735:32

M75A

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phil DuftyBO W30:2516:53
2David PassKO W30:27+0:0216:55

M80A

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter HamiltonWO W37:5421:03

WOpenB

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vicky BrownlieWO W57:5926:21
2Robyn PhillipsSW W1:10:17+12:1831:56

EODH2

3 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon WindsorBO W1:02:3018:22
2Ken PostWO W1:07:06+4:3619:44
3Helen PostWO W1:37:12+34:4228:35

EODH

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Hadrien DevillepoixBO Wnot competing
Tony SimpkinsLO Wnot competing

EODM

2 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Veronica JarrettKO W50:1422:49
2Lee van der MenlenBO W1:07:38+17:2430:44
3Sarah HayesNone1:21:47+31:3337:10
4Ian ClaytonBO W1:29:48+39:3440:49
Juliette JarrettKO Wdid not finish
Nic PhillipsSW Wnot competing

EODVE

1 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luka SimpsonLO W26:4714:52
2Fraser BrownlieWO W53:32+26:4529:44
3Max Beyer-SmithsonNone1:09:52+43:0538:48
4Ann SmithsonNone1:10:00+43:1338:53

W21A

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Veronika VavrovaKO W32:579:41
2Rachel WestBO W38:56+5:5911:27
3Ceri PassKO W41:11+8:1412:06
4Eleanor SansomBO W55:22+22:2516:17
5Jennifer PorterLO W1:05:21+32:2419:13
Daisy McCauleyWO Wdid not start

M21A

4 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michal HubacekTJ Slovan Luhacovice33:007:30
2Craig DuftyBO W34:32+1:327:50
3Hadrien DevillepoixBO W38:36+5:368:46
4Tom BrownlieWO W40:10+7:109:07
5John ToomeyAO W42:42+9:429:42
6Graham BraidKO W44:27+11:2710:06

Please report errors in the result list to the organiser.