Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush Classic 6 - Pilchers Bridge North

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 6 - Pilchers Bridge North
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 15 June 2019

1

8 175 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Richard GoonanBG V Bendigo Orienteers44:415:27
2Simon RouseDR V Dandenong Ranges Orienteering48:59+4:185:59
3Craig FeuerherdtBG V Bendigo Orienteers51:03+6:226:14
4Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers52:46+8:056:27
5Neil BarrBG V Bendigo Orienteers1:26:51+42:1010:37
6John CarberryNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:56:28+1:11:4714:14
Kevin WheelerMF V Melbourne Forest Racersmispunched

2

5 950 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Christopher NauntonBG V Bendigo Orienteers43:047:14
2Warwick DavisTK V Tuckonie Orienteering Club55:04+12:009:15
3Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers56:21+13:179:28
4David KnightBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:01:30+18:2610:20
5David JonesBG V Bendigo Orienteers1:04:05+21:0110:46
6Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers1:07:37+24:3311:21
7Jenny BallBG V Bendigo Orienteers1:12:17+29:1312:08
8Peter PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club1:15:02+31:5812:36
9Sophie TavernaCH V Central Highlands Orienteering1:16:35+33:3112:52
10Peter ForbesBG V Bendigo Orienteers1:17:36+34:3213:02
11Gary GrealyBG V Bendigo Orienteers1:25:32+42:2814:22
12Wendy TavernaCH V Central Highlands Orienteering1:27:11+44:0714:39
13John ChellewBG V Bendigo Orienteers1:27:54+44:5014:46
Colin WalkerBG V Bendigo Orienteersmispunched

3

3 500 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter HillNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl32:169:13
2Bob CameronBG V Bendigo Orienteers38:31+6:1511:00
3Gary BuchanEU V Eureka Orienteers40:10+7:5411:28
4Paul ElamTK V Tuckonie Orienteering Club41:14+8:5811:46
5Peter SearleBG V Bendigo Orienteers41:47+9:3111:56
6Peter GalvinBG V Bendigo Orienteers54:11+21:5515:28
7Darren EenjesBG V Bendigo Orienteers54:51+22:3515:40
8Anne GarveyTK V Tuckonie Orienteering Club56:31+24:1516:08
9Dale TavernaCH V Central Highlands Orienteering57:17+25:0116:22
10Hughes LittleBK V Bayside Kangaroos Orienteers57:34+25:1816:26
11Isobel ByrneBG V Bendigo Orienteers58:55+26:3916:50
12Daniel CahirTK V Tuckonie Orienteering Club59:17+27:0116:56
13Nick ByrneBG V Bendigo Orienteers59:28+27:1216:59
14Pam PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club59:37+27:2117:02
15Terry DavidsonBG V Bendigo Orienteers1:05:37+33:2118:44
16James O'SullivanBG V Bendigo Orienteers1:12:46+40:3020:47
Andreas GinisOV/No club Orienteering Victoriamispunched

4

2 575 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Viv McMillanBG V Bendigo Orienteers33:0612:51
2Xavier OughBG V Bendigo Orienteers37:54+4:4814:43
3Verna GreenhalghBG V Bendigo Orienteers54:12+21:0621:02
Charlotte OughBG V Bendigo Orienteersdisqualified

5

2 175 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ebony NauntonBG V Bendigo Orienteers18:198:25
2Adler PickeringOV/No club Orienteering Victoria18:34+0:158:32
3Hugo ByrneBG V Bendigo Orienteers30:59+12:4014:14
4Tom EvennettOV/No club Orienteering Victoria31:06+12:4714:17
5Heath BurnsOV/No club Orienteering Victoria39:21+21:0218:05
6Kerrie BarkerOV/No club Orienteering Victoria1:11:05+52:4632:40

4F

2 575 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary HallEppalock Primary School50:4519:42
2Mat ShawEppalock Primary School54:52+4:0721:18
Marcos De NoronhaEppalock Primary Schoolmispunched

5F

2 175 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin FamilyEppalock Primary School35:3916:23
2Alicia MartinEppalock Primary School36:11+0:3216:38
3Marcos De NoronhaEppalock Primary School39:58+4:1918:22
4Sal SymesEppalock Primary School40:05+4:2618:25
5Cathy AndersonEppalock Primary School42:26+6:4719:30
6Ben MorrisEppalock Primary School47:12+11:3321:42
7Sian KnightEppalock Primary School50:24+14:4523:10
8Bryley SavageEppalock Primary School51:40+16:0123:45
9Andrew PearceEppalock Primary School58:04+22:2526:41
10Fionna AllanEppalock Primary School59:55+24:1627:32
11Amelie KooloosEppalock Primary School1:24:16+48:3738:44
Carmelina BridgesEppalock Primary Schoolmispunched
Kelly NunnsEppalock Primary Schooldid not start

Please report errors in the result list to the organiser.