Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush Classic 17 - Brown's Reef

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 17 - Brown's Reef
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 14 September 2019

1

6 150 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers32:235:15
2Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers33:09+0:465:23
3Richard GoonanBG V Bendigo Orienteers34:04+1:415:32
4Mason ArthurMF V Melbourne Forest Racers40:07+7:446:31
5Matt van der PeetBK V Bayside Kangaroos Orienteers42:40+10:176:56
6Evan BzrrBG V Bendigo Orienteers43:32+11:097:04
7Archie NeylonBG V Bendigo Orienteers43:33+11:107:04
8Nic CherryBG V Bendigo Orienteers46:35+14:127:34
9John CarberryNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:14:28+42:0512:06
10Ian CollinsTK V Tuckonie Orienteering Club1:18:46+46:2312:48
Toby CooperBK V Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish

2

5 050 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torren ArthurMF V Melbourne Forest Racers34:036:44
2Brett HouldenBG V Bendigo Orienteers42:33+8:308:25
3Sophie TavernaCH V Central Highlands Orienteering44:05+10:028:43
4Nigel McGuckianBG V Bendigo Orienteers45:08+11:058:56
5Dale TavernaCH V Central Highlands Orienteering48:15+14:129:33
6Nick ByrneBG V Bendigo Orienteers48:46+14:439:39
7Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers50:57+16:5410:05
8Peter PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club51:44+17:4110:14
9Jacqui KneeBG V Bendigo Orienteers52:44+18:4110:26
10Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers54:12+20:0910:43
11Tony RadfordBG V Bendigo Orienteers1:01:32+27:2912:11
12Peter ForbesBG V Bendigo Orienteers1:03:58+29:5512:40
13Alison RadfordBG V Bendigo Orienteers1:06:52+32:4913:14
14Peter SearleBG V Bendigo Orienteers1:10:40+36:3713:59
15Jenny BallBG V Bendigo Orienteers1:12:00+37:5714:15
16David JonesBG V Bendigo Orienteers1:12:55+38:5214:26
17Mary EnterBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:16:58+42:5515:14
18Heather JonesBG V Bendigo Orienteers1:23:55+49:5216:37
19Terry DavidsonBG V Bendigo Orienteers1:24:26+50:2316:43
20Lorraine LevershaBG V Bendigo Orienteers1:24:31+50:2816:44
21Lincoln ErmNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:32:59+58:5618:24

3

3 400 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry CameronBG V Bendigo Orienteers26:467:52
2Lachlan FeuerherdtBG V Bendigo Orienteers27:13+0:278:00
3Andrew CameronBG V Bendigo Orienteers27:30+0:448:05
4Peter HillNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl30:29+3:438:57
5Reuben CameronBG V Bendigo Orienteers30:46+4:009:02
6Neil BarrBG V Bendigo Orienteers32:22+5:369:31
7Serryn EenjesBG V Bendigo Orienteers33:34+6:489:52
8Mark HennessyCH V Central Highlands Orienteering35:23+8:3710:24
9Amos WalzBG V Bendigo Orienteers36:22+9:3610:41
10Wendy TavernaCH V Central Highlands Orienteering42:48+16:0212:35
11Ruth GoddardYV V Yarra Valley Orienteering Club42:49+16:0312:35
12Pam PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club1:03:38+36:5218:42
13Anne GarveyTK V Tuckonie Orienteering Club1:07:56+41:1019:58
14Andreas GinisOV/No club Orienteering Victoria1:10:20+43:3420:41
15Judy FittBG V Bendigo Orienteers1:22:16+55:3024:11
16Dorothy AdrianNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl2:05:38+1:38:5236:57
Bob CameronBG V Bendigo Orienteersmispunched
Dianne SearleBG V Bendigo Orienteersmispunched

4

2 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Adler PickeringOV/No club Orienteering Victoria20:378:14
2Ebony NauntonBG V Bendigo Orienteers23:06+2:299:14
3James O'SullivanBG V Bendigo Orienteers24:43+4:069:53
4Xavier OughBG V Bendigo Orienteers25:27+4:5010:10
5Charlotte OughBG V Bendigo Orienteers30:24+9:4712:09
6Verna GreenhalghBG V Bendigo Orienteers39:18+18:4115:43
7Ross SlaterBG V Bendigo Orienteers49:10+28:3319:40
8Ben/holly Leeson/summersOV/No club Orienteering Victoria55:45+35:0822:18
John WilkinsonBG V Bendigo Orienteersmispunched
Michael/kaitlin BarberOV/No club Orienteering Victoriadid not finish

5

2 025 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugo ByrneBG V Bendigo Orienteers15:447:46
2Casper Van tiggelenOV/No club Orienteering Victoria15:50+0:067:49
3Athene OV/No club Orienteering Victoria24:22+8:3812:01
4Nerrina GoonanOV/No club Orienteering Victoria24:25+8:4112:03
5Joe OBrienOV/No club Orienteering Victoria25:53+10:0912:46
6Clementine NeylonBG V Bendigo Orienteers27:24+11:4013:31
7Cody/smith Summers/barberOV/No club Orienteering Victoria29:39+13:5514:38
8Kaitlin/holly Simons/leesonOV/No club Orienteering Victoria36:27+20:4318:00
9Holly/Grace Armstrong/RaftryOV/No club Orienteering Victoria45:09+29:2522:17
10Martin FamilyBG V Bendigo Orienteers46:22+30:3822:53
11Amelie KooloosOV/No club Orienteering Victoria55:25+39:4127:21
12Anna OV/No club Orienteering Victoria1:01:21+45:3730:17

Please report errors in the result list to the organiser.