Orienteering Australia

Official results for Victorian Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Victorian Middle Distance Championships
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Sunday 8 September 2013

Classes: Show all | W10A | W12A | W14A | W16A | W17A | W21A | W35A | W40A | W45A | W50A | W55A | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | W85A | M10A | M12A | M14A | M16A | M17-20A | M21A | M35A | M40A | M45A | M50A | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M85A | W12B | W14B | W16B | M12B | M14B | M16B | LOB | SOB | Novice | KC

W10A

1 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Serryn EenjesBendigo Orienteers17:569:11

W12A

2 550 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering24:079:27
Caitlyn SteerBendigo Orienteersmispunched
Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteeringdid not start

W14A

3 375 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karolina CzajkowskiMelbourne Forest Racers54:3516:10
Alice BillsCentral Highlands Orienteeringdid not start

W16A

3 275 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Asha SteerDandenong Ranges Orienteering29:238:58
2Leisha MaggsBendigo Orienteers40:41+11:1812:25

W17-20A

4 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering34:447:23
2Lucy FlemingCentral Highlands Orienteering54:40+19:5611:37
Rosie DalheimMelbourne Forest Racersmispunched
Rebecca JaffeMelbourne Forest Racersdid not start

W21A

4 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathryn PrestonCentral Highlands Orienteering33:297:07
2Aislinn PrendergastEureka Orienteers33:31+0:027:07
3Laurina NeumannBendigo Orienteers33:53+0:247:12
4Jasmine NeveMelbourne Forest Racers34:44+1:157:23
5Clare BakerMelbourne Forest Racers35:49+2:207:37
6Clare BrownridgeBendigo Orienteers38:24+4:558:10
7Hania LadaYarra Valley Orienteering Club45:46+12:179:44

W35A

4 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers42:429:05
2Niina KauttoMelbourne Forest Racers46:46+4:049:57
3Anitra DowlingEureka Orienteers56:15+13:3311:58
4Anna SkarbekMelbourne Forest Racers1:10:49+28:0715:04

W45A

3 825 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicola DalheimMelbourne Forest Racers38:009:56
2Janine SteerDandenong Ranges Orienteering44:29+6:2911:37
3Louise HallBendigo Orienteers53:45+15:4514:03
4Nicola StevensCentral Highlands Orienteering1:20:08+42:0820:56
Paula DoyleCentral Highlands Orienteeringdid not start

W50A

3 275 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Suzanne O'CallaghanBayside Kangaroos Orienteers55:2116:54

W55A

3 275 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers26:288:04
2Jenny BourneEureka Orienteers27:36+1:088:25
3Sue KeyMelbourne Forest Racers37:50+11:2211:33
4Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl41:42+15:1412:43
5Jenny BallBendigo Orienteers45:37+19:0913:55
6Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club47:57+21:2914:38
7Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers49:08+22:4015:00
8Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers52:31+26:0316:02
9Anne GarveyTuckonie Orienteering Club53:18+26:5016:16
10Judy PrendergastEureka Orienteers1:15:07+48:3922:56

W60A

2 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
2Pamela KingDandenong Ranges Orienteering46:29+6:2821:22
3Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl49:40+9:3922:50

W65A

2 175 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club29:4913:42
2Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club30:25+0:3613:59
3Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club35:30+5:4116:19
4Pam PrimeTuckonie Orienteering Club47:46+17:5721:57
5Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club56:16+26:2725:52
6Janet KingBayside Kangaroos Orienteers1:08:28+38:3931:28

W70A

2 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dale Ann GordonEureka Orienteers38:1217:33
Janet TarrYarra Valley Orienteering Clubmispunched

W75A

2 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers42:1119:23
2Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Cl1:39:10+56:5945:35
Janet FitzwaterNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

W80A

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
2Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl1:03:42+8:2529:17

M10A

1 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers16:598:42

M12A

2 550 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jack WigneyBendigo Orienteers19:397:42
2Mason ArthurMelbourne Forest Racers23:45+4:069:18

M14A

3 375 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Glenn JamesBendigo Orienteers33:299:55
2Michael LoughnanBendigo Orienteers34:16+0:4710:09
3Max DalheimMelbourne Forest Racers39:35+6:0611:43
4Nicholas HanlonCentral Highlands Orienteering1:12:38+39:0921:31
Jimmy CameronBendigo Orienteersdid not start

M16A

3 825 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Louis CameronBendigo Orienteers33:218:43
2Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers35:20+1:599:14
3Tavish EenjesBendigo Orienteers36:31+3:109:32

M17-20A

5 450 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian LawfordEureka Orienteers30:095:31
2Todd NeveMelbourne Forest Racers32:48+2:396:01
2Matt DoyleCentral Highlands Orienteering32:48+2:396:01
4Patrick JaffeMelbourne Forest Racers34:04+3:556:15
5Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers38:03+7:546:58
6Timothy JacksonMelbourne Forest Racers55:09+25:0010:07

M21A

5 450 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leon Keely (nc)Bendigo Orienteers28:335:14
2Bryan KeelyBendigo Orienteers29:14+0:415:21
3Rob PrestonCentral Highlands Orienteering30:25+1:525:34
4Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club30:32+1:595:36
5Christopher NauntonBendigo Orienteers31:30+2:575:46
6Max NeveMelbourne Forest Racers31:43+3:105:49
7Bruce ArthurMelbourne Forest Racers34:10+5:376:16
8David BrownridgeBendigo Orienteers34:41+6:086:21
9Simon RouseDandenong Ranges Orienteering38:20+9:477:02
10Piotr CzajkowskiMelbourne Forest Racers38:49+10:167:07
11Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club40:01+11:287:20
12Richard GoonanBendigo Orienteers40:10+11:377:22
13Rob Fell (nc)Nillumbik Emus Orienteering Cl47:17+18:448:40
14Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering49:12+20:399:01
Ben GoonanBendigo Orienteersdid not finish

M35A

5 450 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rob BakerMelbourne Forest Racers35:136:27
2Paul LeicesterBayside Kangaroos Orienteers48:31+13:188:54
3Warwick WilliamsBendigo Orienteers48:40+13:278:55
4Peter LadaYarra Valley Orienteering Club58:56+23:4310:48

M40A

4 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dion KeechMelbourne Forest Racers34:377:21
2Andrew CameronBendigo Orienteers41:54+7:178:54
3Darren EenjesBendigo Orienteers1:12:16+37:3915:22

M45A

4 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tim Hatley (nc)Bayside Kangaroos Orienteers32:006:48
2Steve DoyleCentral Highlands Orienteering34:54+2:547:25
3Martin SteerDandenong Ranges Orienteering38:53+6:538:16
4Rob LewisBayside Kangaroos Orienteers48:40+16:4010:21
5Peter ForbesBendigo Orienteers51:51+19:5111:01
6Ian CollinsTuckonie Orienteering Club1:08:26+36:2614:33
7Ken DowlingEureka Orienteers1:10:15+38:1514:56

M50A

3 825 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jim RussellBendigo Orienteers28:267:26
2Carl DalheimMelbourne Forest Racers32:17+3:518:26
3Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers35:12+6:469:12
4Stephen HanlonCentral Highlands Orienteering50:13+21:4713:07
5Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:11:23+42:5718:39
David JaffeMelbourne Forest Racersdid not start
John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

M55A

3 825 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geoff LawfordEureka Orienteers26:396:58
2Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club29:43+3:047:46
3Chris NorwoodEureka Orienteers32:09+5:308:24
4Nigel McGuckianBendigo Orienteers34:55+8:169:07
5Roch PrendergastEureka Orienteers38:54+12:1510:10
6Michael BurtBayside Kangaroos Orienteers42:45+16:0611:10
7Phil GiddingsNillumbik Emus Orienteering Cl46:50+20:1112:14
8Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers56:40+30:0114:48
9Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:07:15+40:3617:34

M60A

3 275 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John WilkinsonBendigo Orienteers32:289:54
2John ErwinEureka Orienteers36:35+4:0711:10
3Mark HennessyCentral Highlands Orienteering37:46+5:1811:31
4Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl38:46+6:1811:50
5Charles BrownridgeBendigo Orienteers39:06+6:3811:56
6Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers45:36+13:0813:55
Charles ZerafaBayside Kangaroos Orienteersmispunched

M65A

3 275 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul ElamTuckonie Orienteering Club32:389:57
2Alex Tarr (nc)Yarra Valley Orienteering Club32:48+0:1010:00
3Tim DentYarra Valley Orienteering Club33:55+1:1710:21
4Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers38:24+5:4611:43
5Dennis TrewinBushflyers ACT38:28+5:5011:44
6Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers42:46+10:0813:03
7Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl44:28+11:5013:34
8Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering53:30+20:5216:20
9David GoddardYarra Valley Orienteering Club53:52+21:1416:26
10Peter JonesEureka Orienteers56:24+23:4617:13
11Richard BiceEureka Orienteers1:02:57+30:1919:13
12Lincoln ErmNillumbik Emus Orienteering Cl1:21:13+48:3524:47

M70A

2 175 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter PrimeTuckonie Orienteering Club21:089:42
2Blake GordonEureka Orienteers25:23+4:1511:40
3Ken MooreTuckonie Orienteering Club42:58+21:5019:45
4Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl47:36+26:2821:53
Peter GalvinBendigo Orienteersmispunched

M75A

2 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John DempsterYarra Valley Orienteering Club50:1323:05
2Bob LeicesterBayside Kangaroos Orienteers1:03:05+12:5229:00

M80A

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Graeme CadmanYarra Valley Orienteering Club55:2525:28

M85A

2 175 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Paul AdrianNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

M16B

3 375 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteeringmispunched

Long Open B

3 375 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Merv BendleTownsville Thuringowa Orientee44:2113:08
2Raelee EenjesBendigo Orienteers50:23+6:0214:55
3Gosia CzajkowskiMelbourne Forest Racers59:15+14:5417:33
Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteeringdid not finish

Short Open B

2 550 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers31:5112:29

Novice

1 950 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie ArthurMelbourne Forest Racers41:4921:26
2Eleanor WilliamsBendigo Orienteers1:15:05+33:1638:30

Please report errors in the result list to the organiser.