Orienteering Australia

Official results for 2013 ACT Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2013 ACT Middle Distance Championships
Organiser: Red Roos
Date: Saturday 4 May 2013

Classes: Show all | M21E | W21E | M20E | W20E | M10 | M12A | M14A | M16A | M35A | M40A | M45A | M50A | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M86A | W10 | W12A | W14A | W16A | W35A | W40A | W45A | W50A | W55A | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | W85A | M20A | M21A | M35AS | W20A | W21A | W35AS | MJunB | MOpenB | M45B | WJunB | WOpenB | W45B | M/WOE | M/WOVE | M/W10N | RedEOD | OrangeEOD | GreenEOD

M21E

6 000 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rob PrestonNC N38:536:28
2Matthew CraneAO A38:55+0:026:29
3Lachlan DowBS A40:03+1:106:40
4Ian MeyerSH N41:53+3:006:58
5Alex MasseyNC N42:35+3:427:05
6Murray ScownAO A42:59+4:067:09
7Jock DavisBF N44:33+5:407:25
8Lachlan HallettTE S44:44+5:517:27
9Bryan KeelyBG V44:45+5:527:27
10Evan BarrBG V45:30+6:377:35
11Dave MeyerSH N45:36+6:437:36
12Geoff StaceyPO A46:32+7:397:45
13David BrownridgeBG V46:43+7:507:47
14Grant BluettAO A48:05+9:128:00
15Reuben SmithTT S48:16+9:238:02
16Andrew HillWH N49:14+10:218:12
17Eric MorrisBN N50:13+11:208:22
18Jim RussellBG V50:41+11:488:26
19Bruce ArthurMF V50:42+11:498:27
20Greg BarbourBF N50:52+11:598:28
21Blair TrewinYV V53:03+14:108:50
22Kasimir GregoryNT N53:43+14:508:57
23Matthew PartonGS N54:00+15:079:00
24Geoff LawfordEU V56:33+17:409:25
25Chris HelliwellPO A57:34+18:419:35
26Victor MansnerMF V58:55+20:029:49
27Patrik GunnarssonBF N59:27+20:349:54
28Mathieu McGuireUG Q1:01:53+23:0010:18
29Oliver CrosatoRR Q1:04:00+25:0710:40
30Craig MottersheadAO A1:10:06+31:1311:41
31Simon RouseDR V1:13:27+34:3412:14
32Peter HobbsDR V1:17:48+38:5512:58
33Robert BennettGS N1:18:44+39:5113:07
34Lee CoadyWH N1:21:40+42:4713:36
Max NeveMF Vdid not finish
Christopher NauntonBG Vdid not finish
Morten NeveMF Vdid not start
Andrew BrownBF Ndid not start

W21E

5 380 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lizzie InghamAO A43:418:07
2Grace CraneAL T43:54+0:138:09
3Allison JonesRR A47:21+3:408:48
4Jasmine NeveMF V48:45+5:049:03
5Susanne CasanovaTE S49:26+5:459:11
6Kathryn PrestonCH V53:20+9:399:54
7Mace NeveRR A53:34+9:539:57
8Aislinn PrendergastEU V53:59+10:1810:02
9Sarah BuckerfieldAL T54:51+11:1010:11
10Belinda LawfordAO A56:34+12:5310:30
11Georgia WhitlaPP Z58:10+14:2910:48
12Lauren GillisOH S59:54+16:1311:08
13Rachel WestBO W1:00:23+16:4211:13
14Rachel EffeneyUG Q1:00:27+16:4611:14
15Anna SheldonUG Q1:02:20+18:3911:35
16Clare BrownridgeBG V1:02:58+19:1711:42
17Briohny SeamanWR N1:03:15+19:3411:45
18Lilian BurrillBB Q1:04:14+20:3311:56
19Krystal NeumannEN Q1:04:17+20:3611:56
20Jenny CasanovaWA S1:06:01+22:2012:16
21Laurina NeumannBG V1:07:08+23:2712:28
22Lucy McGarvaWR N1:08:29+24:4812:43
23Jasmine ElsonAO A1:11:00+27:1913:11
24Katelyn EffeneyUG Q1:16:19+32:3814:11
25Virpi KomulainenLO W1:22:22+38:4115:18
Phoebe DentCC Ndid not finish

M20E

6 000 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brodie NankervisEV T43:207:13
2Todd NeveMF V44:59+1:397:29
3Matt DoyleCH V45:22+2:027:33
4Andrew BarnettBS A46:03+2:437:40
5David TayUG Q55:50+12:309:18
6Matthew HillGO N58:13+14:539:42
7Henry McNultyLO W58:43+15:239:47
8Ian LawfordAO A1:00:17+16:5710:02
9Paul De JonghBS A1:00:36+17:1610:06
10Oliver MillRR A1:08:30+25:1011:25
11Angus RobertsNSW N1:08:56+25:3611:29
12Paulo Jun Alvear FujiEN Q1:12:21+29:0112:03
13Nicholas CollinsBK V1:16:57+33:3712:49
14Aidan DawsonGO N1:17:27+34:0712:54
Oscar McNultyLO Wdid not finish
Ashley NankervisEV Tdid not start

W20E

5 380 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mary FlemingCH V56:4210:32
2Nicola BlatchfordNC N57:57+1:1510:46
3Heather MuirEN Q1:00:23+3:4111:13
4Jacqui DoyleAO A1:07:30+10:4812:32
5Asha SteerDR V1:07:34+10:5212:33
6Michele DawsonGO N1:09:17+12:3512:52
7Lucy FlemingCH V1:12:45+16:0313:31
8Anna DowlingWR T1:19:49+23:0714:50
9Alison BurrillBB Q1:24:08+27:2615:38
10Bridget BennettGS N1:27:38+30:5616:17
Lanita SteerDR Vmispunched
Rosie DalheimMF Vmispunched

M10

1 780 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bryn PiiroinenBS A16:529:28

M12A

2 120 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Noah PolandBS A13:126:13
2Andrew KerrPO A13:45+0:336:29
3Zackery NeedhamRR A18:51+5:398:53
4Thomas HyslopPO A24:24+11:1211:30
Tristan MillerBS Adid not start

M14A

3 460 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick MillerBS A45:4413:13
2Callum DavisBF N1:07:23+21:3919:28
3Alex StukovWH N1:23:18+37:3424:04
Christian PiiroinenBS Adid not finish

M16A

4 630 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby WilsonGO N1:02:5613:35
2Daniel HillGO N1:13:46+10:5015:55
3Jesse PiiroinenBS A1:30:32+27:3619:33
Ewan BarnettBS Adid not start

M35A

5 380 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tate NeedhamRR A1:14:4413:53
2Jose ZapataCC N1:22:22+7:3815:18

M40A

5 380 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Scott SimsonNC N51:029:29
2Jason McCraeRR A57:10+6:0810:37
3Davin FifieldRR A1:12:08+21:0613:24
4Dmitry StukovWH N1:18:12+27:1014:32
5Peter MillerBS A1:34:36+43:3417:35

M45A

4 810 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten PedersenPO A1:00:5212:39
2Graham AtkinsPO A1:01:36+0:4412:48
3John Shelton AgarAO A1:02:06+1:1412:54
4Steve TruscottAO A1:02:52+2:0013:04
5Peter AntcliffBS A1:12:24+11:3215:03
6Martin SteerDR V1:13:03+12:1115:11
7Peter EffeneyUG Q1:21:55+21:0317:01
8Sean SunleyAO A1:24:25+23:3317:33

M50A

4 810 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael BurtonBF N54:1111:15
2Nick MelhuishPO A1:04:57+10:4613:30
3Graeme DawsonGO N1:08:15+14:0414:11
4Russell BlatchfordNC N1:09:38+15:2714:28
5Ross StewartBS A1:10:07+15:5614:34
6Ari PiiroinenBS A1:11:08+16:5714:47
7David PolandBS A1:17:50+23:3916:10
8Michael BurtRR A1:18:49+24:3816:23
9Ken YoungBS A1:24:25+30:1417:33
Maurice PattenRR Adid not finish
Martin WehnerWE Adid not finish
Stephen GoggsRR Adid not finish
Ian ProsserAO Adid not start

M55A

4 120 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James LithgowGO N40:469:53
2Grant McDonaldAO A40:47+0:019:53
3Eoin RotheryBF N41:21+0:3510:02
4John ScownAO A47:58+7:1211:38
5Andrew BlakersBS A52:32+11:4612:45
6Tony GarrPO A1:00:09+19:2314:35
7David JenkinsBS A1:01:13+20:2714:51
8Roch PrendergastEU V1:02:18+21:3215:07
9Andrew Cumming ThomWE A1:05:55+25:0915:59
10Stephen CollinsBK V1:14:34+33:4818:05
11Kerry BennettGS N2:08:30+1:27:4431:11
Phil WalkerPO Adid not start

M60A

4 120 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nick DentCC N41:1310:00
2Peter ShepherdIK N49:16+8:0311:57
3Rob RapkinsEN Q50:38+9:2512:17
4Gordon WilsonBN N50:55+9:4212:21
5Colin PriceCC N53:59+12:4613:06
6John HardingBS A59:03+17:5014:19
7Robert SpryBN N1:15:54+34:4118:25
8Geoff WoodPO A1:31:18+50:0522:09
9Michael D'AscenzoBS A1:36:51+55:3823:30
Neil HawthorneGO Nmispunched
Bill JonesRR Adid not start

M65A

3 270 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ross BarrGO N34:1510:28
2Terry BluettBN N36:13+1:5811:04
3Barry McCraeYV V36:50+2:3511:15
4Dick OgilvieUR N37:05+2:5011:20
5Kevin WilliamsWH N39:10+4:5511:58
6Jim MerchantGO N43:45+9:3013:22
7Greg ChatfieldUG Q43:54+9:3913:25
8Alan ThompsonRR A46:40+12:2514:16
9Bryant AllenPO A48:23+14:0814:47
10Dave LottyUR N48:57+14:4214:58
11Dennis TrewinBS A49:24+15:0915:06
12Alan SargeantBS A50:21+16:0615:23
13Ian MillerWH N50:48+16:3315:32
14David GoddardYV V1:21:36+47:2124:57
Eric WainwrightRR Amispunched

M70A

3 270 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ron JunghansGO N38:3711:48
2John Le CarpentierSH N39:00+0:2311:55
3John HodsdonSH N41:47+3:1012:46
4John SuttonRR A43:05+4:2813:10
5Basil BaldwinGS N45:12+6:3513:49
6Ted MulherinWH N49:12+10:3515:02
7Peter KreminskiWA S55:44+17:0717:02
8John SuominenWE A57:05+18:2817:27
9Frank IngwersenPO A58:28+19:5117:52
10Hugh SaddlerRR A1:01:22+22:4518:45
11Peter MeyerSH N1:02:54+24:1719:14
Tim CoxGO Ndid not start
Robert MouattRR Adid not start

M75A

2 870 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pauli PiiroinenBS A40:1814:02
2Barry HanlonWH N45:51+5:3315:58

M80A

2 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kevin PaineBS A1:18:2427:19

M85A

2 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hermann WehnerWE A1:27:5730:38

W10

1 780 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Natalie MillerBS Amispunched

W12A

2 120 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caitlin YoungBS A15:217:14

W16A

3 270 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishPO A44:5813:45

W35A

4 630 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo AllisonRR A47:2710:14
2Anna FitzgeraldGS N1:06:42+19:1514:24
3Cathy HoggPO A1:14:57+27:3016:11

W40A

4 630 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cath ChalmersBF N58:2412:36
2Anita ScherrerRR A1:10:48+12:2415:17
3Anna HyslopPO A1:30:26+32:0219:31
4Kelly YoungBS A1:38:55+40:3121:21

W45A

3 630 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara HillGO N38:1410:31
2Linda SestaUR N39:41+1:2710:55
3Wendy ReadUG Q40:31+2:1711:09
4Su Yan TayUG Q42:32+4:1811:43
5Clare LeungUG Q43:27+5:1311:58
6Karen BlatchfordNC N45:23+7:0912:30
7Janine SteerDR V48:04+9:5013:14
8Alison InglisBS A1:04:52+26:3817:52
9Julie SunleyAO A1:05:09+26:5517:56
10Nicola StevensCH V1:09:22+31:0819:06
Barbara DawsonGO Ndid not finish
Kirsten WehnerWE Adid not start

W50A

3 630 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gayle QuantockNC N45:0912:26
2Toni BrownBS A45:36+0:2712:33
3Felicity CrosatoRR Q47:08+1:5912:59
4Ana HercegPO A56:46+11:3715:38
5Elaine BennettGS N1:10:44+25:3519:29

W55A

3 270 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny BourneEU V29:258:59
2Liz AbbottPO A30:40+1:159:22
3Hilary WoodCC N35:17+5:5210:47
4Sue KeyMF V38:20+8:5511:43
5Debbie DaveyWR N39:34+10:0912:05
6Mary McDonaldAO A40:30+11:0512:23
7Ann ScownAO A49:31+20:0615:08
8Robyn D'AscenzoBS A1:00:13+30:4818:24
9Jane SayeAO A1:06:17+36:5220:16
Judy PrendergastEU Vdid not finish

W60A

3 270 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lynn DabbsWH N37:0711:21
2Valerie BarkerBS A47:17+10:1014:27
3Robyn PallasCC N47:59+10:5214:40
4Kerryne JonesRR A1:08:21+31:1420:54
5Coral DowBS A1:16:13+39:0623:18
Barbara MartinPO Adid not start

W65A

2 870 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathy LileyYV V43:3715:11
2Ann BaylisRR A49:21+5:4417:11
3Judy AllisonRR A54:11+10:3418:52
4Val HodsdonSH N54:21+10:4418:56
5Pat MiethkePO A57:13+13:3619:56
6Ruth GoddardYV V1:16:11+32:3426:32
Bryony CoxGO Ndid not start

W70A

2 870 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann IngwersenPO A42:3914:51
2Jean BaldwinGS N54:07+11:2818:51
Ann SuttonRR Amispunched

W75A

2 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWH N1:33:0632:26

W80A

2 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUR N1:20:5828:12

M20A

4 810 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian De JonghBS A1:10:1014:35
Jackson BursillACT Adid not finish

M21A

4 810 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert D'AscenzoBS A1:26:5518:04
Andrew McGrillenACT Adid not start

M35AS

3 630 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter BaldwinGS N44:0212:07
2Alan KufferACT A53:14+9:1214:39

W20A

4 120 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebekah SunleyAO A56:3413:43

W21A

4 120 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jasmine SunleyAO A52:1412:40
2Moira KufferYV V1:03:47+11:3315:28

W35AS

2 870 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie MannIK N55:5919:30
2Lisa LampeUR N59:28+3:2920:43
3Nadine MorrisonACT A1:26:31+30:3230:08
Airdrie LongGO Ndid not start

MOpenB

3 460 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Benjamin FreemanACT A1:34:4727:23

W45B

2 630 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jill WalkerPO A52:1319:51
2Jennifer SaulRR A1:08:48+16:3526:09
3Connie McNameeBF N1:20:38+28:2530:39
Cheryl BluettBN Nmispunched

M/WOpenEasy

2 120 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Teena LeonardUR N55:2626:08

RedEOD

3 630 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tony SlatyerAUS .1:59:2732:54

OrangeEOD

2 630 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew FreemanAUS .1:03:3924:12
Fiona DaveyAUS .mispunched
Don BradfordAUS .mispunched

GreenEOD

2 120 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick Shelton-AgarAO A26:4112:35
2Ingrid Shelton-AgarAO A31:42+5:0114:57

Please report errors in the result list to the organiser.