Orienteering Australia

Official results for ACT Midweek Series: Isaacs Ridge

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Midweek Series: Isaacs Ridge
Organiser: Orienteering ACT
Date: Wednesday 10 July 2019

Orange 1: M: Masters

5 000 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tate NeedhamRR-A39:407:56
2Morten PedersenPO-A41:35+1:558:19
3Tony PowellBS-A51:50+12:1010:22
4Bill JonesRR-A52:48+13:0810:33
5David JenkinsBS-A55:26+15:4611:05
6Michael BurtRR-A58:46+19:0611:45
7Tom de JonghBS-A1:07:55+28:1513:35
8Geoff WoodPO-A1:10:01+30:2114:00
9Bryant AllenPO-A1:10:11+30:3114:02
10Lawrie BrownNo club membership1:37:35+57:5519:31
Tony SlatyerPO-Amispunched
Narashima BandiPO-Adid not finish

Orange 2: M: Masters

3 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert AllisonRR-A41:3611:33
2Jonathan MillerBS-A45:06+3:3012:31
3Merv BendleDR-V46:20+4:4412:52
4Geoffrey DabbBS-A53:50+12:1414:57
5Bill MonaghanPO-A56:48+15:1215:46
6John SuominenWE-A1:03:05+21:2917:31
7John HardingPO-A1:04:11+22:3517:49
8David HoggPO-A1:04:40+23:0417:57
9Conor BendleAO-A1:05:02+23:2618:03
10John SuttonRR-A1:07:15+25:3918:40
11Mike McAuliffePO-A1:10:07+28:3119:28

Orange 2: W: Masters

3 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judy AllisonRR-A49:3013:45
2Chris BendleDR-V1:27:24+37:5424:16
Jane SayeAO-Adid not finish

Orange 2: Teams

3 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert MouattRR-A41:4811:36
1Cameron NultyNo club membership41:4811:36
2Felix von OertzenBS-A42:00+0:1211:40
2Jorj von OertzenNo club membership42:00+0:1211:40

Orange 3: W: Masters

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Jill WalkerPO-Amispunched

Orange 3: Teams

1 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Craig GeorgeNo club membership29:0315:17
1Riley GeorgeNo club membership29:0315:17
2Silke SpeierBS-A40:00+10:5721:03
2David von OertzenNo club membership40:00+10:5721:03
2Nina von OertzenNo club membership40:00+10:5721:03

Green: Men: Junior

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Alex RicksRR-Amispunched

Green: Women: Masters

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jane BarnettBS-A27:0013:30
2Jill WalkerPO-A30:00+3:0015:00

Green: Teams

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chris AndersenBS-A36:0718:03
1Peter AndersenBS-A36:0718:03

Please report errors in the result list to the organiser.