Orienteering Australia

Official results for Indoor-Outdoor Double Sprint Monash Clayton, race 1 (Indoor)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Indoor-Outdoor Double Sprint Monash Clayton
Organiser: Dandenong Ranges Orienteering Club
Date: Sunday 30 June 2019

Race 1 (Indoor)Race 2 (Outdoor)Race 2 (Outdoor) (overall)

Men 1 - Long Hard

1 900 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick JaffeMF V12:286:33
2Bruce ArthurMF V12:30+0:026:34
3Ciaran AllenVIC13:27+0:597:04
4Torren ArthurMF V13:41+1:137:12
5Mason ArthurMF V14:24+1:567:34
6Archie NeylonBG V14:43+2:157:44
7Daniel StottVIC15:01+2:337:54
8Hadyn TangMF V15:24+2:568:06
9Scott GavensBK V15:47+3:198:18
10Damian SpencerDR V16:02+3:348:26
11Andrew RowanBK V16:26+3:588:38
12Craig FeuerherdtBG V17:05+4:378:59
13Thomas WhiteheadNC N17:08+4:409:01
14Andrew JohnstonNE V17:36+5:089:15
15Michael LoughnanBG V17:56+5:289:26
16Ian DoddDR V18:18+5:509:37
17Warwick WilliamsEU V19:25+6:5710:13
18Brody McCarthyYV V19:33+7:0510:17
19James LoveDR V19:55+7:2710:28
20Nick MaddockDR V19:57+7:2910:30
21Jonathan SutcliffeVIC20:16+7:4810:40
22Peter HobbsDR V20:26+7:5810:45
23Ted van GeldermalsenYV V22:12+9:4411:41
24Wayne LoveDR V22:32+10:0411:51
25Warwick DavisTK V22:34+10:0611:52
26Gary BuchanEU V24:04+11:3612:40
26Ben GoonanBG V24:04+11:3612:40
28Richard SallmannNE V24:41+12:1312:59
29Glen WhiteYV V25:33+13:0513:26
30Mark BaxterNE V25:41+13:1313:31
31Adam NolanWO W26:48+14:2014:06
32Martin KozmaBK V30:45+18:1716:11
33Ian DaviesDR V31:30+19:0216:34
34Steven O'ConnellBK V37:45+25:1719:52
Matt van der PeetBK Vmispunched
Ansh DholiyaVICmispunched
Richard GoonanBG Vmispunched
Geoff LawfordEU Vmispunched
Stephen BirdBK Vdid not start
Andrew HunterBK Vdid not start
Jim RussellBG Vdid not start

Men 2 - Medium Hard

1 600 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen DunbarBK V16:5410:33
2Daniel TinkerVIC19:06+2:1211:56
3Tavish EenjesVIC19:47+2:5312:21
4Callum WhiteYV V21:28+4:3413:25
5David JaffeMF V21:45+4:5113:35
6Martin SteerDR V21:49+4:5513:38
7Bruce PatersonAR V22:09+5:1513:50
8Cormac McCarthyYV V25:06+8:1215:41
9Stuart McWilliamDR V25:33+8:3915:58
10Greg TamblynBK V26:29+9:3516:33
11Andrew PerkinsDR V28:35+11:4117:51
12Eric WainwrightRR A28:58+12:0418:06
13Eric LouwDR V30:12+13:1818:52
14Bill VandendoolBK V31:40+14:4619:47
15Ben SkurkaVIC35:36+18:4222:15
16Lincoln PatersonYV V39:13+22:1924:30
17Peter MaloneyAR V40:49+23:5525:30
18Darren EenjesBG V42:22+25:2826:28
19Peter SearleBG V54:14+37:2033:53
Gavin BennetteYV Vdid not start

Men 3 - Short Hard

1 200 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henri du ToitMF V17:2514:30
2Geoff ArmstrongNE V21:36+4:1118:00
3Dennis TrewinYV V23:36+6:1119:40
4John RussellSH N30:12+12:4725:10
5Ewen TempletonBK V30:49+13:2425:40
6Michael HubbertBK V42:33+25:0835:27
7Blake GordonEU V44:38+27:1337:11
Bill BorrieEU Vmispunched
Ray SheldonYV Vmispunched
Henk DeJongAR Vmispunched
Murray HannaBK Vdid not finish
David NeylonBG Vdid not start

Men 4 - Moderate

1 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick CooperEU V21:2819:30
1Toby CooperEU V21:2819:30
Nikki Du toitVICmispunched
Ian BakerBK Vdid not start

Men 5 - Easy

700 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Evan GavensBK V18:4026:40
2Elijah SpencerDR V19:59+1:1928:32
3Joshua LaytonNE V23:13+4:3333:10
4Oliver TroneNE V23:43+5:0333:52
5Neo KozmaBK V32:01+13:2145:44
6Toby van der PeetBK V38:43+20:0355:18
Joel CrothersDR Vmispunched
Elliot TroneNE Vdid not finish
Matthew LaytonNE Vdid not start
Jack YatesVICdid not start
Joseph YatesVICdid not start

Women 1 - Long Hard

1 900 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Belinda LawfordAO A14:327:38
2Lucy McGarvaVIC17:46+3:149:21
3Clare BrownridgeBG V18:14+3:429:35
4Thorlene EgertonVIC19:02+4:3010:01
5Serryn EenjesBG V23:28+8:5612:21
6Sarah LoveDR V27:10+12:3814:17
7Jenny BourneEU V27:33+13:0114:30
8Rebecca ShawBK V27:39+13:0714:33
9Jemima Bradfield SmithCH V29:01+14:2915:16
Asha SteerDR Vnot competing

Women 2 - Medium Hard

1 600 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sarah DaviesDR V22:3014:03
2Victoria GreenhanNE V23:12+0:4214:30
3Heather O'DonnellYV V23:42+1:1214:48
4Carolyn LaytonNE V25:14+2:4415:46
5Carolyn JacksonBK V26:30+4:0016:33
6Raelee EenjesBG V26:38+4:0816:38
7Wendy TavernaCH V27:12+4:4217:00
8Amber LouwDR V29:25+6:5518:23
9Margi FreemantleYV V30:48+8:1819:15
10Erin van der PeetBK V30:59+8:2919:21
11Nicole BaxterNE V31:57+9:2719:58
12Teri LimongiVIC32:23+9:5320:14
13Kerryn SearleBG V37:21+14:5123:20
14Sheila CollsYV V38:57+16:2724:20
15Jocelyn WattsYV V44:10+21:4027:36
Sophie TavernaCH Vmispunched

Women 3 - Short Hard

1 200 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie ArthurMF V16:1013:28
2Carlie RussellVIC18:13+2:0315:10
3Debbie DoddDR V18:55+2:4515:45
4Anne ArthurMF V19:51+3:4116:32
5Kelly ChiuVIC19:58+3:4816:38
6Kathy LileyYV V23:57+7:4719:57
7Janine SteerDR V27:05+10:5522:34
8Jenelle TempletonNE V31:21+15:1126:07
9Margaret KerteszEU V31:33+15:2326:17
10Dianne ShaldersAR V40:15+24:0533:32
Judi HerkesBK Vmispunched
Helen AlexanderBK Vmispunched
Dianne SearleBG Vmispunched
Maya BennetteYV Vdid not start
Danielle StottVICdid not start

Women 4 - Moderate

1 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jane BarnettBS A18:1316:33
2Martine BarrotNE V27:18+9:0524:49
3Eleanor WilliamsEU V31:21+13:0828:29
4Sammy LoveDR V33:20+15:0730:18
5Rosie SalvarisBK V36:13+18:0032:55

Women 5 - Easy

700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mia GavensBK V17:5425:34
2Angelina KozmaBK V18:52+0:5826:57
3Lydia StottVIC22:22+4:2831:57
4Clementine NeylonVIC29:00+11:0641:25

Please report errors in the result list to the organiser.