Orienteering Australia

Official results for ACT Street Series: Watson

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Street Series: Watson
Organiser: Orienteering ACT
Date: Monday 1 July 2019

A: Men

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Jonathan FearnNo club membership34:33
2Brad ValetteNo club membership36:11
3Jonathan RicksRR-A39:56
4Tenzing JohnsonBS-A40:03
5Caleb HodgsonNo club membership40:03
6Jon GlanvillePO-A40:55
7Broderick MatthewsNo club membership42:48
8Giles LambNo club membership46:17

A: Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Isla TobinNo club membership51:15
2Kate ThomasNo club membership51:15

A: Teams

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Natalie ShadwellNo club membership40:32
1Alistair SmithNo club membership40:32
2Daniel GreenNo club membership49:10
2Amelia WaltonNo club membership49:10
3Gavin KeatingNo club membership50:38
3Michael KeatingNo club membership50:38
4Leica SaundersNo club membership51:40
4Susie SpragueNo club membership51:40

B: Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Richard SmythNo club membership32:25
2Andrew JohnsonBS-A35:30
3Ewen ThompsonNo club membership43:40
4Jim WhiteNo club membership55:55

B: Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Carol HardingBS-A34:30
2Ashleigh MeulengraafNo club membership1:01:07

C: Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1David JenkinsBS-A33:33
2Michael ReedNo club membership44:44
3Jim WhiteNo club membership50:25
4Bryant AllenPO-A54:04
5Ewen ThompsonNo club membership54:25

C: Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Alysha McNeeAO-A34:35
2Lily ReedNo club membership44:44
3Raynie McNeeAO-A46:00
4Elizabeth DunbarPO-A46:06

D: Men

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Peter PalmerNo club membership35:45

D: Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ellen JohnsonBS-A23:14
2Emily ReedNo club membership35:58

D: Teams

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Inga IngaNo club membership43:30
1John JohnNo club membership43:30
1Pippa PippaNo club membership43:30
2Fergus SmythNo club membership45:50
2Kylie SmythNo club membership45:50
2Minnie SmythNo club membership45:50

PowerWalk: Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Bruce BarnettBS-A191:00:00
2Keith FifieldRR-A1859:50
3Lawrie BrownNo club membership1352:40
4Michael BurtRR-A121:00:10
5John HardingPO-A1051:40
6Geoff BarkerNo club membership956:26
7Narasimha BandiPO-A550:40

PowerWalk: Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Michelle CochranePO-A18-1.51:03:00
2Pat MiethkePO-A1559:15
3Sarah DayNo club membership9-0.51:01:30

PowerWalk: Teams

11 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Jen BrightNo club membership1257:27
1Isaac MuscatNo club membership1257:27
1Laura MuscatNo club membership1257:27
2Jeff PoppleNo club membership1059:40
2Michael PoppleNo club membership1059:40
3Family 1 BouchardNo club membership746:30
3Family 2 BouchardNo club membership746:30
4Ali AliNo club membership641:37
4Nadav NadavNo club membership641:37
5Jack PalmerNo club membership649:39
5Jane ReynoldsNo club membership649:39

Please report errors in the result list to the organiser.