Orienteering Australia

Official results for Shorts Weekend Day 1 - Race 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Shorts Weekend Day 1 - Race 2
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Saturday 29 June 2019

M-BRD-SA

3 170 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ewan ShinglerBF.N16:365:14
2Damien EnderbyNC.N19:55+3:196:16
3Robert VincentNC.N21:35+4:596:48
4Stuart KurtzNC.N22:13+5:377:00
5Duncan McLeodNC.N22:58+6:227:14
6Colin BurnettGO.N23:03+6:277:16
7Tony HillGO.N24:10+7:347:37
8Jim MackayUR.N25:11+8:357:56
9Glenn DowneyNC.N25:19+8:437:59
10Cameron WillIK.N28:34+11:589:00
11Stuart TurnerNC.N29:48+13:129:24
12Paul KillenNC.N34:01+17:2510:43
Stephen CraigNC.Ndid not start

W-BRD-SA

3 170 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBF.N21:196:43
2Martina CraigNC.N21:28+0:096:46
3Niamh CassarWH.N22:17+0:587:01
4Rebecca GeorgeBF.N23:54+2:357:32
5Tamara OrrNC.N25:56+4:378:10
6Shiona WillIK.N26:07+4:488:14
7Myvanwy McIlveenNC.N31:32+10:139:56
Nina GannonRR.Qmispunched
Nichole DeanNC.Ndid not start

M-BOX-SA

2 420 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Timothy McConaghyGO.N18:207:34
2Emile AltmannNC.N19:05+0:457:53
3Glenn BurgessNC.N22:26+4:069:16
4Warren QuiltyNC.N24:27+6:0710:06
5Peter OrrNC.N26:46+8:2611:03
6Brian ClelandUR.N30:12+11:5212:28
7Dominic McIlveenNC.N35:59+17:3914:52
8Terry and Sam FosterNC.N55:44+37:2423:01

W-BOX-SA

2 420 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca CraigNC.N18:337:39
2Wendy McConaghyGO.N22:29+3:569:17
3Maggie MackayUR.N23:16+4:439:36
4Jessica LawrenceNC.N23:49+5:169:50
5Amylee RobertsonNC.N24:50+6:1710:15
6Dianne BergenGO.N25:39+7:0610:35
7Ingrid OblasserNC.N31:35+13:0213:03
8Mary Jane MahonyUR.N34:18+15:4514:10
9Tamara NeedhamRR.A35:44+17:1114:45
Robyn PhillipsNC.Nmispunched

M/W-BRF-SA

1 610 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sam Kurtz Harriet Asquith Eleanor AsquithNC.N23:5714:52
2Alex Kurtz Bridie AsquithNC.N24:10+0:1315:00
3Anabelle ClelandUR.N30:11+6:1418:44
4Marcus ClelandUR.N33:24+9:2720:44

M-BRD-WE

3 170 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNC.N14:494:40
2Aidan DawsonGO.N16:27+1:385:11
3Alex MasseyNC.N17:33+2:445:32
4Kasimir GregoryNo club membership19:56+5:076:17
5Tate NeedhamRoos20:03+5:146:19
6Clint LawrenceNC.N20:59+6:106:37
7Graeme DawsonGO.N21:04+6:156:38
8Daniel OrrNC.N22:29+7:407:05
9Steven RobertsNC.N22:46+7:577:10
10Malcolm RobertsNC.N23:27+8:387:23
11Mark FreemanBF.N24:43+9:547:47
12Justin GoodwinNC.N30:08+15:199:30
13Zachary GoodwinNC.N41:17+26:2813:01

W-BRD-WE

3 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer EnderbyNC.N19:526:16
2Samantha HoweNC.N24:40+4:487:46

M-BOX-WE

2 420 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew PowerNC.N20:308:28
2Jim LeeNC.N23:58+3:289:54
3Rudi LandsiedelNC.N24:25+3:5510:05
4Graham FowlerNC.N24:54+4:2410:17
Geoff PeelNC.Nmispunched
Terry MurphyUR.Nmispunched
Colin BaileyNC.Ndid not start

W-BOX-WE

2 420 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyNC.N19:278:02
2Ginaya DunnNC.N23:06+3:399:32
3Margaret PeelNC.N24:01+4:349:55
4Sharon BurgessNC.N25:26+5:5910:30
5Helen MurphyUR.N25:53+6:2610:41
6Viola O'ConnorNC.N28:34+9:0711:48
7Barbara DawsonGO.N29:42+10:1512:16
8Carolyn RigbyNC.N30:27+11:0012:34
9Diana CharltonNC.N30:56+11:2912:46
10Hind NeedhamRoos32:50+13:2313:34
11Carolyn ChalmersNC.N40:14+20:4716:37
Carolyn MatthewsNC.Nmispunched
Mikayla EnderbyNC.Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.