Orienteering Australia

Official results for Xmas 5 Days, day 4 - Pine Tree South

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Xmas 5 Days
Organisers: Bush n Beach Orienteering Club / Northern Tablelands Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Friday 27 December 2019 - Tuesday 31 December 2019

Day 1 - Armidale Pine ForestDay 2 - OakviewDay 2 - Oakview (overall)Day 3 - Pine Tree NorthDay 3 - Pine Tree North (overall)Day 4 - Pine Tree SouthDay 4 - Pine Tree South (overall)Day 5 - KooringleDay 5 - Kooringle (overall)

Classes: Show all | WA | WB | WC | WD | WE | WF | MA | MB | MC | MD | ME | MF | MG | M/WN | EODH | EODM | EODE | EODVE

Women A

4 530 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathryn PrestonNo club membership42:529:27
2Bridget UppillOH.S45:53+3:0110:07
3Ella CuthbertOrien47:06+4:1410:23
4Krystal NeumannEN.Q54:00+11:0811:55
5Caroline PigerreUG.Q55:13+12:2112:11
6Ellie de JongRR.Q59:28+16:3613:07
7Michele DawsonGO.N1:03:47+20:5514:04
8Kathie DentRoos1:51:26+1:08:3424:35
Emily SorensenTT.Smispunched
Belinda LawfordNo club membershipmispunched

Women B

3 880 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Iida LehtonenGO.N42:2210:55
2Nea ShinglerBF.N46:24+4:0211:57
3Jenni AdamsPP.NZL1:00:14+17:5215:31
4Rebecca GeorgeBF.N1:00:38+18:1615:37
5Wendy ReadUG.Q1:00:53+18:3115:41
6Ruth SheddenSH1:07:45+25:2317:27
7Bridget BennettNC.N1:12:48+30:2618:45
8Jenny FriendHO1:15:12+32:5019:22
9Michelle SchulzUG.Q1:36:14+53:5224:48
Joanne Di LizioUG.Qnot competing
Kaia JoergensenPP.NZLnot competing
Felicity ZamboNT.Nnot competing

Women C

3 110 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny BourneEU.V43:4414:03
2Carolyn MatthewsNC.N47:35+3:5115:18
3Paula ShinglerBF.N49:11+5:2715:48
4Justine HobsonBushf51:52+8:0816:40
5Sue GarrOrien52:36+8:5216:54
6Felicity CrosatoRR.Q54:59+11:1517:40
7Sara GarbelliniEN.Q56:00+12:1618:00
8Tara SutherlandOrien56:44+13:0018:14
9Serena DoyleUR.N59:22+15:3819:05
10Tania KennedyGO.N59:39+15:5519:10
11Andra LeungGO.N1:00:33+16:4919:28
12Joanna ParrBF.N1:00:53+17:0919:34
13Wendy McConaghyGO.N1:03:32+19:4820:25
14Juliana de NooyUG.Q1:03:48+20:0420:30
15Margaret PeelNC.N1:06:39+22:5521:25
16Frances PowellUG.Q1:10:58+27:1422:49
17Melanie ChristieUR.N1:17:13+33:2924:49
18Deirdre SharkeyOrien1:19:23+35:3925:31
19Helen O'CallaghanBB.N1:19:29+35:4525:33
20Elaine BennettNC.N1:21:11+37:2726:06
21Jenny CooperBB.N1:29:01+45:1728:37
22Barbara DawsonGO.N1:34:39+50:5530:26
23Sharon BurgessNC.N1:37:37+53:5331:23
24Kathy PetrieSO.Q1:51:26+1:07:4235:49
25Elaine MurdochGO.N1:57:51+1:14:0737:53
26Saffron SweeneyWH.N2:25:34+1:41:5046:48
Geraldine ChatfieldUG.Qmispunched
Cheryl LaneBB.Nmispunched
Liz BourneBB.Qnot competing
Marion BurrillBB.Qnot competing

Women D

2 560 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lynn DabbsWH.N39:5915:37
2Carol BrownlieWA42:52+2:5316:44
3Jenny HawkinsNT.N49:47+9:4819:26
4Jacquie RandUG.Q50:17+10:1819:38
5Jane BarnettBushf52:54+12:5520:39
6Margi FreemantleYV.V53:00+13:0120:42
7Robyn PallasCC.N57:05+17:0622:17
8Fiona Le SurfNT.N1:04:40+24:4125:15
9Ann ScownO-Men1:08:19+28:2026:41
10Fiona McIntyreUG.Q1:15:00+35:0129:17
11Laura Lewis-MinogueNC.N1:17:33+37:3430:17
12Jennifer SchulzTF.Q1:23:04+43:0532:26
13Jane WattNT.N1:32:44+52:4536:13
14Jo HobsonBushf1:38:50+58:5138:36
15Janet MorrisWH.N1:40:02+1:00:0339:04
16Stacey BryceGO.N1:45:45+1:05:4641:18
Susan McPheeNT.Nmispunched
Caroline JenkinsNC.Nmispunched
Rhonda BowlingEN.Qnot competing
Erica SmithNT.Nnot competing

Women E

2 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lilja LehtonenGO.N38:3414:01
2Sue CampbellBB.Q45:13+6:3916:26
3Alison BryantEN.Q59:45+21:1121:43
4Jane HardyWO.W1:07:25+28:5124:30
5Miia LehtonenGO.N1:09:35+31:0125:18
6Josephine GarbelliniEN.Q1:11:11+32:3725:53
7Savanna SweeneyWH.N1:15:38+37:0427:30
8Abigail McGheeBN.N1:23:55+45:2130:30
9Hind NeedhamRoos2:00:28+1:21:5443:48
Cheryl BluettBN.Nmispunched
Zoe Barker-SmithNT.Nnot competing
Merran WarltersBB.Nnot competing

Women F

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cassy ReinbottRR.Q16:13
2Torun JoergensenPP.NZL17:56+1:43
3Alice RadajewskiOrien19:19+3:06
4Deb ReinbottRR.Q30:04+13:51
Linda BurridgeUG.Qnot competing
Louisa CoadyWH.Nnot competing
Natalie GraingerGO.Nnot competing
Sue HealyUR.Nnot competing

Men A

5 360 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillOH.S39:007:16
2Alastair GeorgeBF.N42:11+3:117:52
3Robert BennettNC.N42:41+3:417:57
4Toby WilsonGO.N42:46+3:467:58
5Riley de JongRR.Q46:07+7:078:36
6Rob PrestonNC.N46:26+7:268:39
7Ewan ShinglerBF.N49:35+10:359:15
8Grant ReinbottRR.Q50:26+11:269:24
9Duncan CurrieGO.N50:28+11:289:24
10Blake ReinbottRR.Q50:29+11:299:25
11Samuel GarbelliniEN.Q51:47+12:479:39
12Kasimir GregoryNC.N52:26+13:269:46
13Ben SchulzUG.Q53:47+14:4710:02
14Martin DentRoos58:14+19:1410:51
15Joshua BlatchfordNo club membership59:35+20:3511:06
16Geoff LawfordEU.V1:03:26+24:2611:50
17Simon RouseDR.V1:06:21+27:2112:22
18Thomas GarbelliniEN.Q1:06:28+27:2812:24
19Andrew BrownBF.N1:06:45+27:4512:27
20Justin StaffordNC.N1:07:57+28:5712:40
21Aidan DawsonGO.N1:09:50+30:5013:01
22Andrew SmithGO.N1:11:18+32:1813:18
23Lee CoadyWH.N1:18:11+39:1114:35
24Lachlan HowardEN.Q1:25:44+46:4415:59
25Nicole MealingBF.N1:33:23+54:2317:25
Toni BachvarovaGO.Nmispunched
Nicholas BurridgeUG.Qnot competing
Simeon BurrillBB.Qdid not start

Men B

4 530 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carsten JoergensenPP.NZL45:4910:06
2Patrik GunnarssonBF.N53:24+7:3511:47
3Angus SheddenSH53:51+8:0211:53
4Oscar WoolfordBB.N54:22+8:3312:00
5Clyde McGheeBN.N57:14+11:2512:38
6Lance ReadUG.Q1:00:02+14:1313:15
7Ted van GeldermalsenYV.V1:00:11+14:2213:17
8Selwyn SweeneyWH.N1:05:29+19:4014:27
9Shane DoyleUR.N1:05:47+19:5814:31
10Angus LeungGO.N1:12:16+26:2715:57
11Riley GraingerGO.N1:14:10+28:2116:22
12Michael WarltersUR.N1:15:53+30:0416:45
13Russell BlatchfordIK.N1:18:07+32:1817:14
14John ScownO-Men1:27:21+41:3219:16
15Matt BellHO2:16:25+1:30:3630:06
Tom KennedyGO.Nmispunched

Men C

3 880 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sam WoolfordBB.N38:369:56
2Tate NeedhamRoos39:36+1:0010:12
3Owen RadajewskiOrien46:21+7:4511:56
4Simon GeorgeBF.N46:58+8:2212:06
5Robert VincentNC.N47:52+9:1612:20
6Mark ShinglerBF.N50:28+11:5213:00
7Neil SimsonTF.Q50:30+11:5413:00
8Tim McIntyreUG.Q51:56+13:2013:23
9Geoff TodkillNC.N52:31+13:5513:32
10Alex KennedyGO.N56:49+18:1314:38
11Tony GarrOrien57:31+18:5514:49
12Peter McConaghyGO.N59:09+20:3315:14
13Glenn BurgessNC.N1:00:00+21:2415:27
14Tony WoolfordBB.N1:05:03+26:2716:45
15Warwick DavisTK.V1:10:31+31:5518:10
16Cliff HowardEN.Q1:14:17+35:4119:08
17Ian DempseyNC.N1:15:49+37:1319:32
18Graeme DawsonGO.N1:18:26+39:5020:12
19David McGheeBN.N1:21:07+42:3120:54
20Seth SweeneyWH.N1:22:38+44:0221:17
21Joseph GarbelliniEN.Q1:24:52+46:1621:52
22Russell CreedTF.Q1:31:46+53:1023:39
23Colin CurrieGO.N1:31:54+53:1823:41
24Johnny PetersenGO.N1:33:04+54:2823:59
25Jamie KennedyGO.N1:34:51+56:1524:26
26Brendan HenrySO.Q1:43:34+1:04:5826:41
27Jim MackayUR.N1:44:55+1:06:1927:02
Michael RadajewskiOrienmispunched
Gary BuchanEU.Vnot competing
Paul CuthbertOriennot competing

Men D

3 110 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie WoolfordBB.N40:0812:54
2Timothy McConaghyGO.N48:14+8:0615:30
3Don BarkerNT.N49:10+9:0215:48
4Malcolm RobertsNC.N49:16+9:0815:50
5Michael BurtRoos49:41+9:3315:58
6Stephen StillO-Men49:52+9:4416:02
7David SchulzTF.Q51:47+11:3916:39
8Malcolm PowellUG.Q52:47+12:3916:58
9Robert PrestonNC.N54:36+14:2817:33
10Mark PetrieSO.Q55:31+15:2317:51
11Murray PowellUG.Q57:00+16:5218:19
12Terry BluettBN.N57:49+17:4118:35
13Angus PowellUG.Q58:24+18:1618:46
14Geoff PeelNC.N58:34+18:2618:49
15Alec WattNT.N59:24+19:1619:05
16Andrew HobsonBushf1:02:40+22:3220:09
17Colin PriceCC.N1:02:57+22:4920:14
18Hugh MooreRoos1:04:31+24:2320:44
19Bob HawkinsNT.N1:08:38+28:3022:04
20Eric WainwrightRoos1:08:47+28:3922:07
21Kris PattersonBB.Q1:10:21+30:1322:37
22Ellis LeungGO.N1:14:17+34:0923:53
23Shane JenkinsNC.N1:16:06+35:5824:28
24Mike WardGO.N1:18:49+38:4125:20
25Robert SprySH1:21:03+40:5526:03
26Don CooperBB.N1:21:38+41:3026:14
27Rudi LandsiedelNC.N1:22:03+41:5526:22
28James MitchellUG.Q1:24:53+44:4527:17
29Tony BryantEN.Q1:36:47+56:3931:07
Bruce MederBB.Nmispunched
Dylan BryantEN.Qmispunched
Paul SweeneyWH.Nmispunched
Eric BakerNT.Nnot competing
Lloyd Barker-SmithNT.Nnot competing
Sean DiLizioUG.Qnot competing
Bruce HaighNT.Nnot competing
Peter MayNT.Nnot competing
Philip BurrillBB.Qdid not start

Men E

2 560 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ken BrownlieWA40:5315:58
2Trevor SauerSO.Q41:57+1:0416:23
3Kevin WilliamsWH.N44:11+3:1817:15
4Greg ChatfieldUG.Q46:52+5:5918:18
5Alexander WheelerNC.N1:06:57+26:0426:09
6Dave LottyUR.N1:11:22+30:2927:52
7Barry HanlonWH.N1:31:09+50:1635:36
8Malcolm McPheeNT.N1:56:53+1:16:0045:39
9Thomas CarterNo club membership2:05:04+1:24:1148:51
Bryan HardyWO.Wmispunched
Jim BowlingEN.Qnot competing
Tom SchultsUG.Qnot competing
Ian WarltersBB.Nnot competing

Men F

2 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elye DentRoos26:499:45
2Alex WoolfordBB.N32:08+5:1911:41
3Paul GarbelliniEN.Q39:06+12:1714:13
4Juha LehtonenGO.N42:22+15:3315:24
5Miles BryantEN.Q43:35+16:4615:50
6Glyn ReinbottRR.Q1:00:58+34:0922:10
7Declan CampbellBB.Q1:09:02+42:1325:06
8Glenn CampbellBB.Q1:14:49+48:0027:12
9Andrew AllenNo club membership1:19:12+52:2328:48
Lachlan CoadyWH.Ndid not finish
Ben McConaghyGO.Nnot competing
Jack ReinbottRR.Qnot competing

Men G

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Connor DentRoos11:14
2Hayden DentRoos11:46+0:32
3Rory SheddenSH14:43+3:29
4Adrian GarbelliniEN.Q18:08+6:54
5Callum BryantEN.Q21:29+10:15
6Lachlan GraingerGO.N46:50+35:36

M/W Novice

1 610 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eino LehtonenGO.N13:308:23
2Luca SchulzUG.Q13:59+0:298:41
3Euan SheddenSH14:52+1:229:14
4Shay SweeneyWH.N16:15+2:4510:05
5Asher Di LizioQueen17:42+4:1210:59
6Evie Di LizioQueen19:46+6:1612:16
7Layla DentRoos20:47+7:1712:54
8Baxter PeelNC.N21:12+7:4213:10
9Tessa RadajewskiOrien24:42+11:1215:20
10Elin SchulzUG.Q33:38+20:0820:53
11Levi CoadyWH.N1:19:26+1:05:5649:20
Nicola McConaghyGO.Nnot competing

EOD Hard

2 560 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter BerkholzNC.N1:04:3325:12
2Kerrie MurphyNT.N1:26:18+21:4533:42
3William NolanUR.N1:29:06+24:3334:48
4Kerry BennettNC.N1:29:10+24:3734:49
Nathan BerkholzNC.Nmispunched
Maurice AnkerNT.Nnot competing
Felix BurkhardNT.Nnot competing
Kieran Holmes-MartinNo club membershipnot competing
Heather MuirNo club membershipnot competing

EOD Mod

2 750 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mary BullockBushf1:17:1428:05
2Jane BolandUR.N1:18:51+1:3728:40
Jonathan NolanUR.Nmispunched
Eve TagueRR.Qdid not finish
Michael SmartNT.Nnot competing

EOD Easy

1 770 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jurgita PrakapieneBF.N19:4111:07
2Adeline TagueRR.Q22:49+3:0812:53
Gretel KhanNo club membershipnot competing

EOD VEasy

1 610 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Holly JohnsonNo club membership22:2613:56
2Ella JohnsonNo club membership23:28+1:0214:34
3Hugo TagueRR.Q24:24+1:5815:09
4Trista DorrianNo club membership29:08+6:4218:05
Elodie WarltersNo club membershipnot competing
Jennifer WoodsTF.Qnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.