Orienteering Australia

Official overall results for Xmas 5 Days, after 4 races

Event informationShow result list by organisationPress result listPrint

Name: Xmas 5 Days
Organisers: Bush n Beach Orienteering Club / Northern Tablelands Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Friday 27 December 2019 - Tuesday 31 December 2019

Day 1 - Armidale Pine ForestDay 2 - OakviewDay 2 - Oakview (overall)Day 3 - Pine Tree NorthDay 3 - Pine Tree North (overall)Day 4 - Pine Tree SouthDay 4 - Pine Tree South (overall)Day 5 - KooringleDay 5 - Kooringle (overall)

Classes: Show all | WA | WB | WC | WD | WE | WF | MA | MB | MC | MD | ME | MF | MG | M/WN | EODH | EODM | EODE | EODVE

Women A

4 530 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bridget UppillOH.S2:51:34
2Kathryn PrestonNo club membership3:01:28+9:54
3Ella CuthbertOrien3:03:19+11:45
4Krystal NeumannEN.Q3:03:58+12:24
5Caroline PigerreUG.Q3:12:48+21:14
6Ellie de JongRR.Q3:37:49+46:15
7Kathie DentRoos5:43:06+2:51:32
Michele DawsonGO.Nmispunched
Belinda LawfordNo club membershipmispunched
Emily SorensenTT.Smispunched

Women B

3 880 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Iida LehtonenGO.N2:43:43
2Nea ShinglerBF.N3:04:58+21:15
3Jenny FriendHO3:07:16+23:33
4Jenni AdamsPP.NZL3:14:56+31:13
5Rebecca GeorgeBF.N3:33:57+50:14
6Wendy ReadUG.Q3:40:00+56:17
7Ruth SheddenSH4:25:49+1:42:06
8Michelle SchulzUG.Q5:09:37+2:25:54
Bridget BennettNC.Nmispunched
Joanne Di LizioUG.Qnot competing
Kaia JoergensenPP.NZLnot competing
Felicity ZamboNT.Nnot competing

Women C

3 110 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Serena DoyleUR.N2:18:00
2Paula ShinglerBF.N3:05:09+47:09
3Justine HobsonBushf3:36:53+1:18:53
4Tara SutherlandOrien3:45:11+1:27:11
5Carolyn MatthewsNC.N3:52:42+1:34:42
6Joanna ParrBF.N3:53:30+1:35:30
7Sara GarbelliniEN.Q4:15:45+1:57:45
8Helen O'CallaghanBB.N4:27:22+2:09:22
9Margaret PeelNC.N4:29:10+2:11:10
10Tania KennedyGO.N4:34:21+2:16:21
11Juliana de NooyUG.Q4:46:33+2:28:33
12Frances PowellUG.Q4:55:19+2:37:19
13Melanie ChristieUR.N5:12:29+2:54:29
14Kathy PetrieSO.Q5:44:20+3:26:20
15Deirdre SharkeyOrien5:45:13+3:27:13
16Jenny CooperBB.N6:24:11+4:06:11
17Sharon BurgessNC.N6:33:36+4:15:36
18Saffron SweeneyWH.N6:59:35+4:41:35
Elaine BennettNC.Nmispunched
Jenny BourneEU.Vmispunched
Geraldine ChatfieldUG.Qmispunched
Felicity CrosatoRR.Qmispunched
Barbara DawsonGO.Nmispunched
Cheryl LaneBB.Nmispunched
Andra LeungGO.Nmispunched
Wendy McConaghyGO.Nmispunched
Elaine MurdochGO.Nmispunched
Liz BourneBB.Qnot competing
Marion BurrillBB.Qnot competing
Sue GarrOriendid not start

Women D

2 560 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lynn DabbsWH.N2:37:25
2Robyn PallasCC.N2:45:45+8:20
3Jane BarnettBushf2:59:59+22:34
4Carol BrownlieWA3:15:00+37:35
5Margi FreemantleYV.V3:17:32+40:07
6Jacquie RandUG.Q3:33:05+55:40
7Ann ScownO-Men4:45:44+2:08:19
8Jennifer SchulzTF.Q4:53:08+2:15:43
9Jo HobsonBushf5:27:13+2:49:48
10Fiona McIntyreUG.Q5:57:05+3:19:40
11Janet MorrisWH.N7:00:30+4:23:05
Stacey BryceGO.Nmispunched
Caroline JenkinsNC.Nmispunched
Laura Lewis-MinogueNC.Nmispunched
Susan McPheeNT.Nmispunched
Rhonda BowlingEN.Qnot competing
Fiona Le SurfNT.Nnot competing
Erica SmithNT.Nnot competing
Jenny HawkinsNT.Ndid not start
Jane WattNT.Ndid not start

Women E

2 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lilja LehtonenGO.N2:29:39
2Alison BryantEN.Q4:06:27+1:36:48
3Miia LehtonenGO.N5:13:07+2:43:28
4Savanna SweeneyWH.N5:20:06+2:50:27
5Josephine GarbelliniEN.Q5:32:56+3:03:17
6Abigail McGheeBN.N5:58:22+3:28:43
Cheryl BluettBN.Nmispunched
Sue CampbellBB.Qmispunched
Hind NeedhamRoosmispunched
Jane HardyWO.Wdid not finish
Zoe Barker-SmithNT.Nnot competing
Merran WarltersBB.Nnot competing

Women F

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cassy ReinbottRR.Q1:31:22
2Torun JoergensenPP.NZL1:46:09+14:47
3Alice RadajewskiOrien2:29:56+58:34
Deb ReinbottRR.Qdid not finish
Linda BurridgeUG.Qnot competing
Louisa CoadyWH.Nnot competing
Natalie GraingerGO.Nnot competing
Sue HealyUR.Nnot competing

Men A

5 360 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alastair GeorgeBF.N1:47:21
2Robert BennettNC.N1:47:33+0:12
3Toby WilsonGO.N1:56:22+9:01
4Simon UppillOH.S2:26:44+39:23
5Martin DentRoos3:00:49+1:13:28
6Justin StaffordNC.N3:01:27+1:14:06
7Ewan ShinglerBF.N3:05:59+1:18:38
8Duncan CurrieGO.N3:07:49+1:20:28
9Riley de JongRR.Q3:09:50+1:22:29
10Rob PrestonNC.N3:09:51+1:22:30
11Grant ReinbottRR.Q3:13:43+1:26:22
12Blake ReinbottRR.Q3:17:14+1:29:53
13Ben SchulzUG.Q3:21:37+1:34:16
14Kasimir GregoryNC.N3:26:27+1:39:06
15Joshua BlatchfordNo club membership3:32:57+1:45:36
16Simon RouseDR.V3:34:02+1:46:41
17Samuel GarbelliniEN.Q3:41:40+1:54:19
18Geoff LawfordEU.V3:47:58+2:00:37
19Aidan DawsonGO.N3:57:16+2:09:55
20Thomas GarbelliniEN.Q4:03:51+2:16:30
21Andrew SmithGO.N4:14:23+2:27:02
22Lachlan HowardEN.Q5:00:49+3:13:28
23Lee CoadyWH.N5:04:43+3:17:22
Nicole MealingBF.Nover max time
Toni BachvarovaGO.Nmispunched
Andrew BrownBF.Nmispunched
Nicholas BurridgeUG.Qnot competing
Simeon BurrillBB.Qdid not start

Men B

4 530 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Shane DoyleUR.N2:13:56
2Carsten JoergensenPP.NZL2:47:02+33:06
3Patrik GunnarssonBF.N2:50:37+36:41
4Angus LeungGO.N3:20:22+1:06:26
5Oscar WoolfordBB.N3:35:54+1:21:58
6Angus SheddenSH3:36:43+1:22:47
7Lance ReadUG.Q3:44:50+1:30:54
8Clyde McGheeBN.N3:46:42+1:32:46
9Ted van GeldermalsenYV.V3:47:45+1:33:49
10Riley GraingerGO.N4:21:35+2:07:39
11Selwyn SweeneyWH.N4:24:27+2:10:31
12Michael WarltersUR.N4:27:36+2:13:40
13John ScownO-Men4:35:24+2:21:28
14Russell BlatchfordIK.N4:41:59+2:28:03
Matt BellHOmispunched
Tom KennedyGO.Nmispunched

Men C

3 880 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ian DempseyNC.N2:38:52
2Sam WoolfordBB.N2:39:29+0:37
3Robert VincentNC.N2:43:51+4:59
4Tate NeedhamRoos2:50:56+12:04
5Tony WoolfordBB.N2:54:06+15:14
6Simon GeorgeBF.N3:01:36+22:44
7Tim McIntyreUG.Q3:15:26+36:34
8Owen RadajewskiOrien3:22:22+43:30
9Neil SimsonTF.Q3:31:20+52:28
10Mark ShinglerBF.N3:36:34+57:42
11Glenn BurgessNC.N3:40:59+1:02:07
12Geoff TodkillNC.N3:42:15+1:03:23
13Warwick DavisTK.V4:00:24+1:21:32
14Graeme DawsonGO.N4:05:28+1:26:36
15Brendan HenrySO.Q4:09:02+1:30:10
16Peter McConaghyGO.N4:23:53+1:45:01
17Cliff HowardEN.Q4:58:04+2:19:12
18Jamie KennedyGO.N5:30:31+2:51:39
19Johnny PetersenGO.N6:33:49+3:54:57
Russell CreedTF.Qmispunched
Colin CurrieGO.Nmispunched
Joseph GarbelliniEN.Qmispunched
Alex KennedyGO.Nmispunched
Jim MackayUR.Nmispunched
David McGheeBN.Nmispunched
Michael RadajewskiOrienmispunched
Seth SweeneyWH.Nmispunched
Gary BuchanEU.Vnot competing
Paul CuthbertOriennot competing
Tony GarrOriendid not start

Men D

3 110 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Don BarkerNT.N2:15:39
2Kris PattersonBB.Q2:27:24+11:45
3Jamie WoolfordBB.N2:41:05+25:26
4Angus PowellUG.Q2:52:11+36:32
5Bob HawkinsNT.N2:56:20+40:41
6Terry BluettBN.N3:14:18+58:39
7Don CooperBB.N3:16:43+1:01:04
8Alec WattNT.N3:24:04+1:08:25
9Malcolm RobertsNC.N3:27:06+1:11:27
10Murray PowellUG.Q3:28:40+1:13:01
11Michael BurtRoos3:35:15+1:19:36
12Timothy McConaghyGO.N3:37:55+1:22:16
13Colin PriceCC.N3:38:39+1:23:00
14Malcolm PowellUG.Q3:39:03+1:23:24
15Robert PrestonNC.N3:41:41+1:26:02
16Hugh MooreRoos3:42:09+1:26:30
17Andrew HobsonBushf3:56:11+1:40:32
18Mark PetrieSO.Q4:03:45+1:48:06
19Eric WainwrightRoos4:04:37+1:48:58
20David SchulzTF.Q4:13:29+1:57:50
21Shane JenkinsNC.N4:30:09+2:14:30
22Rudi LandsiedelNC.N4:34:57+2:19:18
23Tony BryantEN.Q5:11:28+2:55:49
24Ellis LeungGO.N6:04:33+3:48:54
25Mike WardGO.N7:23:44+5:08:05
Dylan BryantEN.Qmispunched
Bruce MederBB.Nmispunched
James MitchellUG.Qmispunched
Geoff PeelNC.Nmispunched
Robert SprySHmispunched
Stephen StillO-Menmispunched
Paul SweeneyWH.Nmispunched
Eric BakerNT.Nnot competing
Lloyd Barker-SmithNT.Nnot competing
Sean DiLizioUG.Qnot competing
Bruce HaighNT.Nnot competing
Peter MayNT.Nnot competing
Philip BurrillBB.Qdid not start

Men E

2 560 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Dave LottyUR.N2:30:51
2Ken BrownlieWA2:41:58+11:07
3Greg ChatfieldUG.Q2:45:05+14:14
4Alexander WheelerNC.N3:37:00+1:06:09
5Barry HanlonWH.N4:56:18+2:25:27
Bryan HardyWO.Wmispunched
Malcolm McPheeNT.Nmispunched
Trevor SauerSO.Qmispunched
Kevin WilliamsWH.Nmispunched
Thomas CarterNo club membershipdid not finish
Jim BowlingEN.Qnot competing
Tom SchultsUG.Qnot competing
Ian WarltersBB.Nnot competing

Men F

2 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Glyn ReinbottRR.Q1:50:33
2Alex WoolfordBB.N2:26:47+36:14
3Paul GarbelliniEN.Q2:36:47+46:14
4Juha LehtonenGO.N2:53:35+1:03:02
5Declan CampbellBB.Q3:47:07+1:56:34
6Glenn CampbellBB.Q4:35:20+2:44:47
7Andrew AllenNo club membership5:44:22+3:53:49
Miles BryantEN.Qmispunched
Elye DentRoosmispunched
Lachlan CoadyWH.Ndid not finish
Ben McConaghyGO.Nnot competing
Jack ReinbottRR.Qnot competing

Men G

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Connor DentRoos1:06:24
2Hayden DentRoos1:10:48+4:24
3Lachlan GraingerGO.N1:40:03+33:39
4Adrian GarbelliniEN.Q1:51:45+45:21
5Rory SheddenSH2:00:50+54:26
6Callum BryantEN.Q2:23:27+1:17:03

M/W Novice

1 610 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Euan SheddenSH1:04:16
2Luca SchulzUG.Q1:10:48+6:32
3Shay SweeneyWH.N1:18:42+14:26
4Asher Di LizioQueen1:27:04+22:48
5Layla DentRoos1:31:23+27:07
6Evie Di LizioQueen1:33:01+28:45
7Baxter PeelNC.N1:39:38+35:22
8Tessa RadajewskiOrien1:42:00+37:44
9Elin SchulzUG.Q1:57:17+53:01
10Levi CoadyWH.N3:35:31+2:31:15
Eino LehtonenGO.Nmispunched
Nicola McConaghyGO.Nnot competing

EOD Hard

2 560 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kerrie MurphyNT.N3:41:06
2Kerry BennettNC.N3:49:01+7:55
3William NolanUR.N4:09:02+27:56
Maurice AnkerNT.Nnot competing
Nathan BerkholzNC.Nnot competing
Peter BerkholzNC.Nnot competing
Felix BurkhardNT.Nnot competing
Kieran Holmes-MartinNo club membershipnot competing
Heather MuirNo club membershipnot competing

EOD Mod

2 750 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jane BolandUR.N5:17:37
Jonathan NolanUR.Nmispunched
Mary BullockBushfnot competing
Michael SmartNT.Nnot competing
Eve TagueRR.Qnot competing

EOD Easy

1 770 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Gretel KhanNo club membershipnot competing
Jurgita PrakapieneBF.Nnot competing
Adeline TagueRR.Qnot competing

EOD VEasy

1 610 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Trista DorrianNo club membershipnot competing
Ella JohnsonNo club membershipnot competing
Holly JohnsonNo club membershipnot competing
Hugo TagueRR.Qnot competing
Elodie WarltersNo club membershipnot competing
Jennifer WoodsTF.Qnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.