Orienteering Australia

Official results for Xmas 5 Days, day 5 - Kooringle

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Xmas 5 Days
Organisers: Bush n Beach Orienteering Club / Northern Tablelands Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Friday 27 December 2019 - Tuesday 31 December 2019

Day 1 - Armidale Pine ForestDay 2 - OakviewDay 2 - Oakview (overall)Day 3 - Pine Tree NorthDay 3 - Pine Tree North (overall)Day 4 - Pine Tree SouthDay 4 - Pine Tree South (overall)Day 5 - KooringleDay 5 - Kooringle (overall)

Classes: Show all | WA | WB | WC | WD | WE | WF | MA | MB | MC | MD | ME | MF | MG | M/WN | EODH | EODM | EODE | EODVE

Women A

5 970 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda LawfordNo club membership47:457:59
2Kathryn PrestonNo club membership48:52+1:078:11
3Michele DawsonGO.N49:45+2:008:20
4Bridget UppillOH.S51:06+3:218:33
5Ella CuthbertOrien51:53+4:088:41
6Caroline PigerreUG.Q52:54+5:098:51
7Emily SorensenTT.S1:00:13+12:2810:05
8Kathie DentRoos1:23:09+35:2413:55
Krystal NeumannEN.Qmispunched
Ellie de JongRR.Qnot competing

Women B

5 030 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Iida LehtonenGO.N41:488:18
2Nea ShinglerBF.N50:45+8:5710:05
3Rebecca GeorgeBF.N51:36+9:4810:15
4Kaia JoergensenPP.NZL53:15+11:2710:35
5Wendy ReadUG.Q54:03+12:1510:44
6Felicity ZamboNT.N1:00:05+18:1711:56
7Jenni AdamsPP.NZL1:01:26+19:3812:12
8Ruth SheddenSH1:04:14+22:2612:46
9Michelle SchulzUG.Q1:09:58+28:1013:54
10Jenny FriendHO1:17:24+35:3615:23
11Bridget BennettNC.N1:56:01+1:14:1323:03
Joanne Di LizioUG.Qnot competing

Women C

4 160 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU.V42:0510:06
2Justine HobsonBushf42:46+0:4110:16
3Tara SutherlandOrien47:22+5:1711:23
4Paula ShinglerBF.N50:29+8:2412:08
5Margaret PeelNC.N54:14+12:0913:02
6Andra LeungGO.N55:53+13:4813:26
7Juliana de NooyUG.Q55:58+13:5313:27
8Tania KennedyGO.N58:45+16:4014:07
9Marion BurrillBB.Q58:52+16:4714:09
10Carolyn MatthewsNC.N1:02:18+20:1314:58
11Helen O'CallaghanBB.N1:03:34+21:2915:16
12Saffron SweeneyWH.N1:04:01+21:5615:23
13Sara GarbelliniEN.Q1:07:15+25:1016:09
14Sue GarrOrien1:08:29+26:2416:27
15Barbara DawsonGO.N1:13:24+31:1917:38
16Wendy McConaghyGO.N1:18:29+36:2418:51
17Melanie ChristieUR.N1:20:18+38:1319:18
18Kathy PetrieSO.Q1:22:51+40:4619:54
19Liz BourneBB.Q1:23:02+40:5719:57
20Elaine BennettNC.N1:23:37+41:3220:06
21Deirdre SharkeyOrien1:25:33+43:2820:33
22Elaine MurdochGO.N1:33:23+51:1822:26
23Fiona Le SurfNT.N1:34:25+52:2022:41
24Jenny CooperBB.N1:51:16+1:09:1126:44
Joanna ParrBF.Nmispunched
Sharon BurgessNC.Nnot competing
Geraldine ChatfieldUG.Qnot competing
Felicity CrosatoRR.Qnot competing
Serena DoyleUR.Nnot competing
Cheryl LaneBB.Nnot competing
Frances PowellUG.Qnot competing

Women D

3 130 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn PallasCC.N33:4810:47
2Carol BrownlieWA37:09+3:2111:52
3Lynn DabbsWH.N37:48+4:0012:04
4Jane BarnettBushf38:13+4:2512:12
5Jenny HawkinsNT.N47:06+13:1815:02
6Ann ScownO-Men48:17+14:2915:25
7Jennifer SchulzTF.Q53:55+20:0717:13
8Laura Lewis-MinogueNC.N58:28+24:4018:40
9Margi FreemantleYV.V59:21+25:3318:57
10Erica SmithNT.N1:05:41+31:5320:59
11Jo HobsonBushf1:07:38+33:5021:36
12Caroline JenkinsNC.N1:09:06+35:1822:04
13Fiona McIntyreUG.Q1:11:26+37:3822:49
14Rhonda BowlingEN.Q1:13:00+39:1223:19
15Janet MorrisWH.N1:30:27+56:3928:53
16Susan McPheeNT.N1:32:07+58:1929:25
Stacey BryceGO.Nmispunched
Jacquie RandUG.Qnot competing
Jane WattNT.Nnot competing

Women E

3 660 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lilja LehtonenGO.N47:3913:01
2Hind NeedhamRoos49:13+1:3413:26
3Natalie GraingerGO.N52:35+4:5614:22
4Miia LehtonenGO.N54:45+7:0614:57
5Alison BryantEN.Q55:03+7:2415:02
6Savanna SweeneyWH.N57:20+9:4115:39
7Cheryl BluettBN.N1:46:23+58:4429:03
8Sue CampbellBB.Q1:50:08+1:02:2930:05
9Josephine GarbelliniEN.Q1:55:05+1:07:2631:26
Jane HardyWO.Wmispunched
Zoe Barker-SmithNT.Nnot competing
Abigail McGheeBN.Nnot competing
Merran WarltersBB.Nnot competing

Women F

2 650 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torun JoergensenPP.NZL22:558:38
2Alice RadajewskiOrien25:24+2:299:35
3Cassy ReinbottRR.Q25:27+2:329:36
4Louisa CoadyWH.N28:38+5:4310:48
5Deb ReinbottRR.Q36:17+13:2213:41
Linda BurridgeUG.Qnot competing
Sue HealyUR.Nnot competing

Men A

6 930 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon UppillOH.S39:245:41
2Martin DentRoos40:04+0:405:46
3Simeon BurrillBB.Q41:34+2:105:59
4Toby WilsonGO.N41:52+2:286:02
5Alastair GeorgeBF.N42:07+2:436:04
6Robert BennettNC.N43:37+4:136:17
7Duncan CurrieGO.N45:51+6:276:36
8Grant ReinbottRR.Q47:59+8:356:55
9Rob PrestonNC.N48:09+8:456:56
9Kasimir GregoryNC.N48:09+8:456:56
11Simon RouseDR.V50:13+10:497:14
12Thomas GarbelliniEN.Q51:21+11:577:24
13Ewan ShinglerBF.N51:27+12:037:25
14Blake ReinbottRR.Q52:15+12:517:32
15Ben SchulzUG.Q54:28+15:047:51
16Geoff LawfordEU.V56:20+16:568:07
17Joshua BlatchfordNo club membership58:14+18:508:24
18Justin StaffordNC.N59:36+20:128:36
19Andrew SmithGO.N1:00:55+21:318:47
20Lee CoadyWH.N1:17:18+37:5411:09
21Toni BachvarovaGO.N1:32:07+52:4313:17
Samuel GarbelliniEN.Qmispunched
Andrew BrownBF.Nnot competing
Nicholas BurridgeUG.Qnot competing
Aidan DawsonGO.Nnot competing
Riley de JongRR.Qnot competing
Lachlan HowardEN.Qnot competing
Nicole MealingBF.Nnot competing

Men B

5 970 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carsten JoergensenPP.NZL45:577:41
2Oscar WoolfordBB.N51:09+5:128:34
3Angus SheddenSH52:50+6:538:50
4Ted van GeldermalsenYV.V58:43+12:469:50
5Lance ReadUG.Q59:04+13:079:53
6Russell BlatchfordIK.N1:02:34+16:3710:28
7Angus LeungGO.N1:04:13+18:1610:45
8Michael WarltersUR.N1:07:31+21:3411:18
9Patrik GunnarssonBF.N1:14:19+28:2212:26
10Riley GraingerGO.N1:16:18+30:2112:46
11Selwyn SweeneyWH.N1:16:58+31:0112:53
12John ScownO-Men1:17:50+31:5313:02
13Matt BellHO1:48:12+1:02:1518:07
Tom KennedyGO.Nmispunched
Shane DoyleUR.Nnot competing
Clyde McGheeBN.Nnot competing

Men C

5 030 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tate NeedhamRoos39:517:55
2Sam WoolfordBB.N41:07+1:168:10
3Robert VincentNC.N42:01+2:108:21
4Mark ShinglerBF.N47:22+7:319:25
5Neil SimsonTF.Q48:29+8:389:38
6Warwick DavisTK.V50:14+10:239:59
7Simon GeorgeBF.N54:27+14:3610:49
8Geoff TodkillNC.N54:35+14:4410:51
9Alex KennedyGO.N56:40+16:4911:15
10Tim McIntyreUG.Q57:00+17:0911:19
11Owen RadajewskiOrien57:45+17:5411:28
12Peter McConaghyGO.N1:02:52+23:0112:29
13Jamie KennedyGO.N1:03:19+23:2812:35
14Tony GarrOrien1:04:07+24:1612:44
15Seth SweeneyWH.N1:04:37+24:4612:50
16Russell CreedTF.Q1:06:51+27:0013:17
17Cliff HowardEN.Q1:12:38+32:4714:26
18Brendan HenrySO.Q1:13:24+33:3314:35
19Michael RadajewskiOrien1:16:26+36:3515:11
20Jim MackayUR.N1:18:08+38:1715:32
21Johnny PetersenGO.N1:35:42+55:5119:01
Joseph GarbelliniEN.Qmispunched
Colin CurrieGO.Nmispunched
Gary BuchanEU.Vnot competing
Glenn BurgessNC.Nnot competing
Paul CuthbertOriennot competing
Graeme DawsonGO.Nnot competing
Ian DempseyNC.Nnot competing
David McGheeBN.Nnot competing
Tony WoolfordBB.Nnot competing

Men D

4 160 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie WoolfordBB.N37:279:00
2Dylan BryantEN.Q38:09+0:429:10
3Stephen StillO-Men46:40+9:1311:13
4Malcolm RobertsNC.N47:36+10:0911:26
5Bruce MederBB.N49:16+11:4911:50
6Geoff PeelNC.N50:16+12:4912:05
7Peter MayNT.N51:14+13:4712:18
8Colin PriceCC.N52:42+15:1512:40
9Shane JenkinsNC.N53:53+16:2612:57
10Andrew HobsonBushf55:42+18:1513:23
11Eric WainwrightRoos56:44+19:1713:38
12Robert PrestonNC.N57:47+20:2013:53
13Kris PattersonBB.Q1:00:26+22:5914:31
14Michael BurtRoos1:01:41+24:1414:49
15Alec WattNT.N1:02:24+24:5715:00
16Philip BurrillBB.Q1:04:54+27:2715:36
17Terry BluettBN.N1:05:23+27:5615:43
18David SchulzTF.Q1:05:53+28:2615:50
19Tony BryantEN.Q1:08:23+30:5616:26
20Mike WardGO.N1:09:17+31:5016:39
21Rudi LandsiedelNC.N1:10:32+33:0516:57
22Mark PetrieSO.Q1:12:23+34:5617:23
23Hugh MooreRoos1:16:31+39:0418:23
24Ellis LeungGO.N1:19:04+41:3719:00
25Robert SprySH1:21:34+44:0719:36
26Timothy McConaghyGO.N1:37:14+59:4723:22
27Paul SweeneyWH.N1:38:34+1:01:0723:41
Bob HawkinsNT.Ndid not finish
Eric BakerNT.Nnot competing
Don BarkerNT.Nnot competing
Lloyd Barker-SmithNT.Nnot competing
Bruce HaighNT.Nnot competing
James MitchellUG.Qnot competing
Angus PowellUG.Qnot competing
Malcolm PowellUG.Qnot competing
Murray PowellUG.Qnot competing

Men E

3 130 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Trevor SauerSO.Q31:4510:08
2Bryan HardyWO.W42:56+11:1113:43
3Ken BrownlieWA46:03+14:1814:42 Download route in GPX format
4Alexander WheelerNC.N52:43+20:5816:50
5Jim BowlingEN.Q54:14+22:2917:19
6Barry HanlonWH.N57:00+25:1518:12
7Thomas CarterNo club membership1:28:19+56:3428:12
8Malcolm McPheeNT.N2:37:49+2:06:0450:25
Kevin WilliamsWH.Nmispunched
Don CooperBB.Nnot competing
Greg ChatfieldUG.Qnot competing
Dave LottyUR.Nnot competing
Tom SchultsUG.Qnot competing
Ian WarltersBB.Nnot competing

Men F

3 660 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jack ReinbottRR.Q29:318:03
2Alex WoolfordBB.N34:27+4:569:24
3Juha LehtonenGO.N37:18+7:4710:11
4Miles BryantEN.Q38:55+9:2410:37
5Declan CampbellBB.Q44:36+15:0512:11
6Paul GarbelliniEN.Q50:10+20:3913:42
7Glyn ReinbottRR.Q1:04:54+35:2317:43
8Lachlan CoadyWH.N1:25:31+56:0023:21
9Andrew AllenNo club membership1:43:59+1:14:2828:24
10Glenn CampbellBB.Q1:52:24+1:22:5330:42
Elye DentRoosmispunched
Ben McConaghyGO.Nnot competing

Men G

2 650 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hayden DentRoos16:306:13
2Connor DentRoos16:42+0:126:18
3Rory SheddenSH19:30+3:007:21
4Adrian GarbelliniEN.Q20:44+4:147:49
5Callum BryantEN.Q45:37+29:0717:12
Lachlan GraingerGO.Nnot competing

M/W Novice

2 130 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shay SweeneyWH.N16:007:30
2Eino LehtonenGO.N16:21+0:217:40
3Euan SheddenSH16:27+0:277:43
4Tessa RadajewskiOrien19:03+3:038:56
5Layla DentRoos19:57+3:579:21
6Luca SchulzUG.Q21:52+5:5210:15
7Baxter PeelNC.N22:11+6:1110:24
8Nicola McConaghyGO.N26:08+10:0812:16
9Elin SchulzUG.Q33:12+17:1215:35
10Evie Di LizioQueen33:35+17:3515:46
11Asher Di LizioQueen34:23+18:2316:08
12Levi CoadyWH.N40:29+24:2919:00

EOD Hard

3 130 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maurice AnkerNT.N36:1511:34
2Sean DiLizioUG.Q59:23+23:0818:58
3Kerry BennettNC.N1:13:24+37:0923:27
4Kerrie MurphyNT.N1:19:01+42:4625:14
Heather MuirNo club membershipnot competing

EOD Mod

3 660 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mary BullockBushf46:2612:41
2William NolanUR.N55:40+9:1415:12
3Jane BolandUR.N1:16:54+30:2821:00
4Jonathan NolanUR.N1:17:56+31:3021:17

EOD Easy

2 650 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Jurgita PrakapieneBF.Nnot competing

EOD VEasy

2 130 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Trista Dorrian & Sienna CohenNo club membership26:2112:22
2Jennifer WoodsTF.Q39:20+12:5918:27
Ella JohnsonNo club membershipnot competing
Holly JohnsonNo club membershipnot competing
Elodie WarltersNo club membershipnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.